Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 211140
تاریخ انتشار : 9 خرداد 1396 10:44
تعداد مشاهدات : 254

موفقیت محقق ایرانی در تصفیه پساب‏های دارویی و صنعتی

دانشجوی سمنانی موفق به تولید فتوکاتالیستی برای حذف آلاینده های آلی در پساب های دارویی و صنعتی شد.
دانشجوی دکتری مهندسی شیمی گرایش جداسازی دانشگاه سمنان موفق به تولید فتوکاتالیستی برای حذف آلاینده های آلی در پساب های دارویی و صنعتی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ بیش از سه چهارم کره زمین را آب فراگرفته است اما بیشتر این آب ها شور هستند و تنها یک درصد کل آب های موجود، شیرین و قابل استفاده است. تمامی نیازهای انسان ها، گیاهان و جانوران ساکن در خشکی از آب شیرین تامین می شود.

با رشد جمعیت جهان، منابع آب طبیعی درحال اتمام است و این مساله، سبب نگرانی بسیاری از دولت ها در سراسر دنیا شده است.
میلاد حلاجی مخترع روش 'سنتز نانوفتوکاتالیست نوترکیب زئولیت کلینوپتیلولایت- نقره با روش امواج مایکروویو' در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا در خصوص اختراع خود اظهار کرد: با توجه به اهمیت منابع آبی و کاهش روزافزون این منابع، با اختراع این ماده فتوکاتالیستی، آلاینده های موجود در پساب‏های دارویی و صنعتی را از بین برده تا برای استفاده دوباره وارد چرخه مصرف شود.
وی افزود: در این اختراع ابتدا زئولیت کلینوپتیلولایت به روش امواج مایکرویوو در زمان بسیار کوتاهی نسبت به روش‏های دیگر سنتز شد (کوتاه بودن زمان سنتز یکی از ویژگی‏های برجسته این روش به شمار می رود) و در نهایت فتوکاتالیت زئولیت کلینوپتیلولایت – نقره به دست آمد.
حلاجی در مورد اینکه آیا نمونه خارجی این اختراع وجود دارد، گفت: تاکنون در زمینه ترکیب فلز نقره با زئولیت کلینوپتیلولایت و همچنین سنتز زئولیت و سنتز به روش امواج مایکروویو تحقیقی صورت نگرفته و اختراعی ثبت نشده است.
وی افزود: از زمان شروع این پژوهش و مطالعه مقالات و کتاب های مربوطه تا زمان ساخت محصول و انجام آنالیزهای لازم و فرآیند ثبت اختراع حدود یک سال زمان صرف شده است و هزینه های این اختراع 40 میلیون ریال بوده که با حمایت پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان انجام شده است.
حلاجی در مورد کاربرد این اختراع توضیح داد: با استفاده از این فتوکاتالیست می توان بسیاری از آلاینده‏های موجود در آب‏های صنعتی را حذف و آب و دی اکسیدکربن را از هم جداکرده و آب را تصفیه کرد.
این اختراع رساله دکتری حلاجی با عنوان «سنتز نانوفتوکاتالیست نوترکیب زئولیت کلینوپتیلولایت- نقره با روش امواج مایکروویو جهت تخریب آلاینده‏ آلی در فرآیند راکتور فتوکاتالیستی غشایی» است که با شماره 90727مورخ 24/9/95 در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :