Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 212297
تاریخ انتشار : 31 خرداد 1396 15:40
تعداد مشاهدات : 272

تولید دیواره واگن قطارهای مسافرتی در داخل کشور

تولید دیواره واگن قطارهای مسافرتی در یکی از شرکت های واگن سازی وارد مرحله اجرا شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ تولید دیواره واگن قطارهای مسافرتی در پی دستیابی به فناوری تولید تختال های فومی آلومینیومی در کشور در قالب تفاهم نامه ستاد توسعه فناوری مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی ریاست جمهوری با یکی از شرکت های واگن سازی وارد مرحله اجرا شد.

 تولید فلزات به شکل متخلخل در چند دهه گذشته مورد توجه دانشمندان بوده است؛ تغییر رفتار و خواص فلز به دلیل ماهیت متخلخل بودن آن، خواص ویژه و شگفت انگیزی ایجاد می کند که زمینه های کاربرد بسیاری را ممکن می سازد.
فوم های فلزی، با توجه به پیچیدگی دانش فنی تولید، در زمره مواد پیشرفته تلقی شده و تحقیق در مورد آنها از مطالعات به روز و در مرز دانش است.
در این میان فوم های آلومینیومی به دلیل دارا بودن مجموعه ای از خواص منحصر به فرد همچون دانسیته بسیار پایین، استحکام بالا، مقاومت در برابر ضربه، مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر اشتعال، سازگاری کامل با محیط زیست از کاربردهای بیشتری برخوردار هستند.
مجموعه رفتار این ماده زمینه استفاده و کاربرد آن را در صنایع بسیاری ایجاد کرده که از آن جمله می توان به صنایع نظامی، خودروسازی، ریلی، ساختمانی، دریایی، هوایی، نفت و گاز و پتروشیمی و دکوراتیو اشاره کرد.
با توجه به کاربردهای فراوان این فوم ها در داخل کشور و تولید انحصاری آن توسط چند کشور خاص، در سال 1394 یکی از شرکت های دانش بنیان حوزه مواد با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی و همکاری ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته، با دارا بودن پیشینه علمی و عملی مناسب در این زمینه، موفق به راه اندازی واحد پایلوت تولید تختال های فومی آلومینیمی (سلول بسته) شد.
مطالعه و تحقیق در خصوص فوم آلومینیومی از حدود 10 سال پیش آغاز شده و در این مدت مطالعات و پژوهش های بسیاری در قالب چندین پروژه کارشناسی ارشد و دکترا روی آن انجام گرفته که در نهایت منجر به تاسیس شرکت دانش بنیان و تولید صنعتی این محصول شده است.
با توجه به آزمون های کنترل کیفی انجام شده روی نمونه های تولیدی، این محصول از کیفیت مطلوبی برخوردار بوده و مورد استقبال صنایع داخلی قرار گرفته است؛ در حال حاضر تفاهم نامه ای با یکی از شرکت های واگن سازی برای ساخت دیواره واگن قطارهای مسافرتی منعقد شده که در سال های آتی زمینه صادرات این محصول را فراهم خواهد کرد.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :