Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 212567
تاریخ انتشار : 7 تیر 1396 11:39
تعداد بازدید : 211

نانو سامانه حامل دارو ساخته شد

نانو سامانه نیوزومی حامل دارو جهت درمان سرطان کبد در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛ محمد امانی مجری طرح تحقیقاتی « ساخت و مشخصه یابی نانو سامانه نیوزومی حامل دارو جهت درمان سرطان کبد» در خصوص طرح خود خاطرنشان کرد:  سرطان کبد یک تومور بدخیم (سرطانی ) است که از بافت کبد منشأ می گیرد؛ این سرطان ممکن است به طور اولیه از سلول های غیرطبیعی کبدی یا مجاری صفراوی منشأ گرفته باشد یا از گسترش سرطان عضوی دیگر به کبد ناشی شود.

وی با بیان اینکه شایع ترین این سرطان های گسترش یابنده به کبد سرطان های رکتوم ، کولون ، ریه ، پستان ، پانکراس ، مری و پوست (ملانوم بدخیم ) هستند، خاطرنشان کرد: سرطان کبد یکی از شش سرطان متداول در دنیاست و سومین علت مرگ و میر بدلیل سرطان محسوب می شود.

به گفته این محقق دانشگاه  صنعتی امیرکبیر، روشهای موجود برای درمان سرطان کبد شیمی درمانی، پرتو درمانی، جراحی و پیوند کبد است که تا کنون تاثیر چشمگیری بر روند درمان سرطان کبد نداشته اند و دارای معایبی نیز هستند. 

مجری این طرح تحقیقاتی  عنوان کرد: سیستمهای نوین دارورسانی مجموعه روش هایی هستند که آگاهانه جهت ایجاد تغییرات زمانی یا مکانی در روند آزادسازی دارو در بدن بکار گرفته میشوند. با اعمال چنین روندهایی می توان تا حد زیادی از عوارض دارورسانی سنتی کاست؛ یکی از مرسوم ترین ابزارهای  به کار گرفته شده در سیستم های نوین رهایش دارو ، حامل ها هستند.

وی با بیان اینکه « نیوزوم » یکی از ویژگی پذیرترین و مقرون به صرفه ترین انواع نانوحاملها به شمار می رود، گفت: نیوزوم ها، وزیکول هایی هستند که مواد فعال سازنده سطح آنها غیریونی است از این رو به آنها نیوزوم گفته می شود.

وی با اشاره روند این پروژه اظهار داشت: پس از تحقیقات و آزمایشاتی موفق شدیم نانو سامانه حامل دارو را در راستای درمان سرطان کبد بسازیم.

وی با بیان اینکه این پروژه در مقیاس آزمایشگاهی بوده است، گفت: این پروژه قابلیت اجرایی شدن در حوزه صنعتی (داروسازی) و حوزه درمان سرطان را دارد.

امانی با اشاره به مشکلات در روند انجام این پژوهش گفت: در واقع ضعف عمده این پروژه کمبود تست ها و آزمایشهای تکمیل کننده نتایج است که بخشی از این نقص مربوط به کمبود دستگاهها و بخشی دیگر به علت عدم حمایت مالی از پژوهش ها بوده است؛ این مشکل از ابتدای انجام پروژه تا انتها وجود داشت.

وی گفت: روش جدید سنتز نانو سامانه نیوزومی یکی از قسمتهایی در این پژوهش بود که نوآوری داشت.

وی با بیان اینکه در مدت زمان ۱۴ ماهه توانستیم به نتایج این پروژه دست بیابیم، افزود: در صدد هستیم که تستهای حیوانی و سپس بالینی  را انجام دهیم.

وی افزود: نمونه خارجی این پروژه وجود دارد اما در نمونه ای که ما تولید کردیم بهینه سازی هایی صورت گرفت که در نهایت منجر به تولید محصولی با هزینه کمتر و بازده بیشتر شد. این پروژه با راهنمایی دکتر حمید کشوری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر به نتیجه رسیده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :