Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 212694
تاریخ انتشار : 10 تیر 1396 9:45
تعداد بازدید : 252

ایران الگوی مبارزه با بیماری های غیرواگیر

سازمان جهانی بهداشت: هدف ایران ایجاد جامعه ای سالم تر است که در آن بیماری های غیر واگیر رفاه مردم را تهدید نکند.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر؛ سازمان جهانی بهداشت در مطلبی در پایگاه اینترنتی رسمی خود با تقدیر از عملکرد ایران در زمینه مبارزه با بیماریهای غیر واگیر دار نوشت جمهوری اسلامی ایران به سرعت در مسیر شکست دادن بیماریهای غیر واگیر دار حرکت می کند.

پایگاه اینترنتی سازمان جهانی بهداشت نوشت: جمعیت روستایی جمهوری اسلامی ایران از دهه شصت (میلادی) تا کنون سه برابر شده و امید به زندگی نیز در میان آنها افزایش یافته است. با این حال این رشد جمعیت ، مواجهه مردم با استعمال دخانیات، رژیم غذایی ناسالم و بی تحرکی فیزیکی را که مهمترین عوامل بیماریهای غیر واگیر دار به ویژه بیماریهای قلبی و ریوی، سرطان و دیابت است، افزایش داده است.
خوشبختانه پیشرفت های صورت گرفته در عالی ترین سطح دولتی و با حمایت سازمان جهانی بهداشت برای کاهش تاثیرات ویرانگر بیماریهای غیر واگیر دار با حمایت دولت و همکاری همه بخش های جامعه ایران به سرعت در حال پیشرفت است.
کلثوم از شهر بابک در استان کرمان از جمله بسیاری از افرادی است که از اقدامات دولت ایران منتفع شده است. وی می گوید:« من به تازگی متوجه شده ام به دیابت مبتلا هستم. از این موضوع ناراحتم، اما حداقل می دانم که می توانم شرایطم را مدیریت و از پیامدهایش جلوگیری کنم.»
پس از اجرای «ایراپن» - بسته مراقبت های بهداشتی سازمان جهانی بهداشت در رابطه با بیماری های غیر واگیر دار - در سال دو هزار و شانزده ، بیماری کلثوم همچون بسیاری دیگر از ایرانی ها شناسایی شده است.
ایراپن بخشی از طرح تغییر ملی سلامت است که در وزارت بهداشت و آموزش پزشکی ایران در سال دو هزار و چهارده برای ارائه پوشش جهانی سلامت از جمله دسترسی به خدمات بهداشت روانی و مراقبت و جلوگیری از ابتلا به بیماریهای غیر واگیر دار آغاز شد. کارمندان بخش سلامت به ایرانی ها از جمله کلثوم نشان می دهند چطور شرایطش را مدیریت کند، به داروهای مقرون به صرفه دسترسی داشته باشد و راهنمایی هایی را درباره سبک زندگی سالم نظیر ورزش منظم و رژیم غذایی سالم به منظور کنترل قند خون به وی ارائه می کند.
ایراپن با موفقیت در چهار بخش اصلی ایران اجرا شد.
ایران به تازگی در راستای ششمین طرح توسعه ملی خود افزایش 480 میلیون دلاری بودجه سالانه مقابله با بیماریهای غیر واگیر دار را در پنج سال آینده اعلام کرده و نشان داده است که اقدام در راستای مبارزه با بیماری های غیر واگیر دار برای آینده اش حیاتی است. هدف ایران ایجاد جامعه ای سالم تر است که در آن بیماری های غیر واگیر دار رفاه مردم را تهدید نکند.
دکتر اولگ چستنوف دستیار دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در بهداشت روان و بیماری های غیر واگیر دار گفت:« جمهوری اسلامی ایران به کشورهای جهان نشان داده است مقابله با همه گیری بیماری های غیر واگیر دار ممکن است. با تعهد سیاسی و اقدام فراگیر دولتی، پیشرفت هایی در زمینه بهبود سلامت ایرانی ها از طریق حفاظت از آنها در برابر بیماری های غیر واگیر دار و ارائه درمان های لازم در حال انجام است.»

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :