Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 212789
تاریخ انتشار : 12 تیر 1396 8:55
تعداد بازدید : 248

مرکز مطالعات اروپا در دانشگاه خوارزمی افتتاح شد

مرکز مطالعات راهبردی اروپا با هدف توسعه فعالیت های علمی و آموزشی بین ایران و اروپا افتتاح شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ مرکز مطالعات راهبردی اروپا با حضور هیاتی عالی رتبه ای از این اتحادیه روز یکشنبه با هدف توسعه فعالیت های علمی و آموزشی مابین ایران و کشورهای اروپایی افتتاح شد.

هدف از راه اندازی این مرکز تقویت و گسترش هرچه بیشتر فعالیت های علمی، تحقیقاتی و آموزشی ایران با اتحادیه اروپا، تقویت بنیان علمی دانشگاه خوارزمی، تسهیل مبادلات علمی میان نهادها و افراد علمی در ایران با اتحادیه اروپا و همچنین کمک به بهبود تصویر علمی، فرهنگی و سیاسی ایران در اتحادیه اروپا و بالعکس عنوان شده است.
پیتر دروئلpetter droell مدیر تکنولوژی های صنعتی کمیسیون اروپا در نشست پیش از افتتاح دفتر مطالعات اروپا در دانشگاه خوارزمی در سخنانی برای اجرای پروژه های مشترک تحقیقاتی و آموزشی و همچنین ایجاد کرسی مطالعات اروپا در دانشگاه خوارزمی اعلام آمادگی کرد.
وی همچنین از تبادل استاد و دانشجو بین دانشگاه های ایرانی و دانشگاه های اروپایی استقبال و درخواست کرد که استاتید و دانشجویان ایرانی با مراجعه به سایت اتحادیه اروپا از فرصت های تحقیقاتی و آموزشی موجود استفاده نمایند.
دکتر محمدعلی سبحان اللهی سرپرست دانشگاه خوارزمی نیز در حاشیه این نشست در گفت و گو با ایرنا با اشاره به این که در سفر سال گذشته خود به اروپا اطلاعاتی در خصوص امکانات سرمایه گذاری اتحادیه اروپا به دست آورده است، گفت: این اتحادیه برخی پروژه های تحقیقاتی را در بخش های مختلف از جمله انرژی، محیط زیست، تغییرات اقلیم آب و هوایی و مهاجرت برای افق 2020 تعریف کرده است.
وی افزود: در صورتی که دانشگاه های ایرانی بتوانند با دانشگاه های اروپایی در بخش های مورد نظر پروژه مطالعاتی تعریف کنند از حمایت های بودجه ای این اتحادیه برخوردار خواهند شد که این دفتر نیز امروز در همین راستا افتتاح می شود.
دکتر سبحان اللهی با اشاره به این که سه دانشگاه تهران، اصفهان و خوارزمی برای راه اندازی این دفتر نامزد شده بودند، گفت: به هرحال دانشگاه خوارزمی از جمله 16 دانشگاه برتر ایران محسوب می شود و دلیل اینکه دانشگاه خوارزمی برای راه اندازی دفتر کمیسیون اروپا در نظر گرفته شد، اخذ مصوبات و مجوزهای لازم و همچنین راه اندازی گروه های چهارگانه مربوط به این مرکز است.
وی با اشاره به گروه های چهارگانه مربوط به دفتر اتحادیه اروپا در دانشگاه خوارزمی، به ترتیب از گروه مطالعات راهبردی، گروه مطالعات تکنولوژی های نوین، گروه مطالعات آب، انرژی و محیط زیست و همچنین گروه مطالعات امنیت انسان نام برد.
سبحان اللهی در توضیح بیشتر با بیان اینکه، یکی از موضوعات مورد اشاره در نشست امروز با مسئولان کمیسیون اروپا مسئله پناهندگان بود گفت: همانطور که ایران حدود 30 سال است که درگیر این معضل است و کشورهای اروپایی نیز در چند سال اخیر گرفتار آن شده اند، به منظور استفاده از تجربیات یکدیگر در راستای رفع ریشه ای این مشکل می توان پروژه های مطالعاتی مشترک تعریف کرد.
وی با تاکید براین که یکی از بحث های ما در نشست امروز موضوع تغییر اقلیم و مسئله ریزگردها بود، گفت: ما پیشنهاد کردیم اتحادیه اروپا با همکاری دانشگاه خوارزمی کارهای پژوهشی در این زمینه و سایر بخش ها از جمله حقوق بین الملل و حتی مسائلی مانند ضد تروریسم تعریف کنند.
سبحان اللهی همچنین با اشاره به اختصاص بودجه 80 میلیارد دلاری اتحادیه اروپا برای پروژه های مطالعاتی و تحقیقاتی در چشم انداز 2020 گفت: ما بدنبال تعریف پروژه های مشترک با اتحادیه اروپا و استفاده از این ظرفیت عظیم تعریف شده هستیم.
وی با تاکید براین که در عرصه علمی و دانشگاهی حوزه مطالعات اروپا از جمله حوزه های مهم تحقیقاتی و مطالعاتی محسوب می شود، گفت: ما در این بخش مصمم هستیم دوره های مربوط به کارشناسی ارشد و دکترا در حوزه مسائل مربوط به اتحادیه اروپا تعریف نماییم.
سرپرست دانشگاه خوارزمی در ادامه تاکید کرد: این دانشگاه همچنین با ایجاد کرسی های مطالعاتی، از انتشار کتاب ها و راه اندازی کارگاه های آموزشی نیز در جهت شناسایی اتحادیه اروپا حمایت خواهد کرد.
عالی ترین هیات علمی و فناوری اتحادیه اروپا، مشتمل بر 37 نفر از مسوولان و نمایندگان دانشگاه ها و مراکز علمی اروپایی که در تهران به سر می برد، تا 13 تیر ماه در کشور حضور دارد.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :