Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 212970
تاریخ انتشار : 14 تیر 1396 10:50
تعداد بازدید : 344

استخراج پروتئین از آب پنیر با نانوغشاءهای سرامیکی

نانوغشاءهای سرامیکی دو دستگاه برای استخراج پروتئین از آب پنیر در دانشگاه سهند تبریز تولید شد.
پژوهشگران مرکز تحقیقات نانو فناوری دانشگاه سهند تبریز با طراحی و ساخت نانوغشاءهای سرامیکی دو دستگاه برای استخراج پروتئین از آب پنیر و اندازه گیری نفوذ آب در لایه های خاک تولید کرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ دکتر علی اکبر بابالو از پژوهشگران این طرح در چهارمین همایش نانو فناوری در کشاورزی با اشاره به کاربردهای وسیع نانوغشاءهای سرامیکی گفت: تا 10 سال گذشته حوزه نانوغشاءهای سرامیکی تنها در حد تحقیقات بوده است ولی امروزه شرکت های متعددی در این زمینه در کشور ایجاد شده است.

وی با اشاره به تحقیقات انجام شده در مرکز تحقیقات نانو فناوری دانشگاه سهند تبریز اظهار کرد: در تحقیقات ما علاوه بر تولید نانوغشاءهای سرامیکی خط تولید این محصول با ظرفیت مشخصی را راه اندازی کردیم.

بابالو خاطرنشان کرد: ما با استفاده از نانوغشاءهای سرامیکی موفق به تصویه آب سیاه و یا خاکستری کردیم.

وی کاربرد دیگر این محصول را در صنایع لبنی ذکر کرد و یادآور شد: آب پنیر حاوی مقادیر زیادی لاکتوز و پروتئین است و بسیاری از کشورها با سرمایه گذاری های زیاد اقدام به استخراج پروتئین موجود در آب پنیر می کنند.

بابالو با تاکید بر اینکه در ایران در این زمینه هیچ اقدامی صورت نگرفته است، یادآور شد: در حال حاضر آب پنیر خشک و به صورت پودر درآورده می شود که در این وضعیت استخراج پروتئین از آب پنیر بسیار ناچیز خواهد بود. از سوی دیگر ما سالیانه 2500 تن از خارج وارد می کنیم.

این محقق از دستاورد دیگر این مرکز خبر داد و گفت: به منظور اندازه گیری نفوذپذیری آب در لایحه های مختلف خاک دستگاه هایی با همکاری دو شرکت دانش بنیان در حال طراحی و ساخت داریم.

وی با تاکید بر اینکه از آب پنیر می توان 17 نوع محصول استخراج کرد، گفت: ما با استفاده از این نانوغشاءهای سرامیکی سامانه ای برای استخراج پروتئین از آب پنیر ساخته ایم که امیدواریم تولید آن به فاز صنعتی وارد شود.

به گفته وی، غشاءهای مورد نیاز در این دستگاه از سوی دانشگاه سهند تبریز طراحی و ساخته شده است.

بابالو جداسازی گازها را از دیگر کاربردهای نانوغشاءهای سرامیکی نام برد و گفت: با استفاده از این محصول می توان برای تولید هیدروژن در گرید 5 و 6 استفاده کرد که در این زمینه اقدام به راه اندازی دو پایلوت کردیم که هیدروژن با گرید پنج و شش تولید شده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :