Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 213261
تاریخ انتشار : 19 تیر 1396 10:51
تعداد مشاهدات : 236

بومی سازی پروفایلومتر در ایران

«پروفایلومتر» ابزار اندازه گیری پروفایل سطح و ضخامت لایه های مختلف به صورت ۲ بعدی و در مقیاس نانو برای نخستین بار در ایران تجاری سازی و تولید شد. فناوری ساخت این دستگاه پیش از این در اختیار آلمان، ژاپن و امریکا بوده و جزء اقلام تحریمی به شمار می آمده است.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ یوسف خسروی، کارشناس شرکت دانش بنیان «نانو پژوهان راگا» افزود: در بسیاری از صنایع و علوم داشتن اطلاعات از سطح نمونه بسیار مهم است که با استفاده از این دستگاه می توان به آن رسید.

وی ادامه داد: از جمله کاربردهای این دستگاه می توان به صنایع میکروالکترونیک، اپتیک، صنایع رنگ سازی، صنایع آبکاری، لایه نشانی، زیست شناسی، پزشکی، داروسازی، کاغذ، میکرو فلوییدیک و … اشاره کرد.

خسروی گفت: یکی از محدودیت های برخی از پروفایلومترها، اهمیت جنس لایه و زیرلایه در پروفایلومتری است، در واقع برخی از آن ها فقط لایه های براق و فلزی را می توانند پروفایلومتری کنند.

وی با اشاره مزیت های دستگاه ایرانی تأکید کرد: این دستگاه در حالت اتصال به نمونه کار می کند به همین دلیل داشتن اطلاعات از جنس و خود جنس لایه ای که قرار است پروفایلومتری شود اهمیت ندارد.

کارشناس شرکت دانش بنیان نانو پژوهان راگا تصریح کرد: این دستگاه دارای یک نرم افزار مخصوص، یک دوربین به منظور دیدن سطح نمونه در نرم افزار هنگام پروفایلومتری و تمام قسمت های مربوط به ساخت و طراحی دستگاه در شرکت راگا انجام شده است.

وی ادامه داد: قیمت نمونه ایرانی یک سوم نمونه های خارجی است.

خسروی گفت: فناوری ساخت این دستگاه پیش از این در اختیار آلمان، ژاپن و امریکا بوده و جزء اقلام تحریمی به شمار می آمده است.

عکس آرشیوی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :