Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 213281
تاریخ انتشار : 19 تیر 1396 14:4
تعداد مشاهدات : 209

12دانشگاه ایرانی درنظام رتبه بندی شانگهای

نظام رتبه بندی شانگهای در تازه ترین ویرایش خود در سال 2017 نام 12 دانشگاه ایرانی را منتشر کرد.  نظام رتبه بندی «شانگهای» در تازه ترین ویرایش خود در سال 2017 نام 12 دانشگاه ایرانی را منتشر کرده که روی هم رفته 100 بار در زمره موسسه های برتر آمده است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ نظام رتبه بندی دانشگاه ها بر پایه عملکرد علمی آنها که با نام «شانگهای» شناخته می شود در تازه ترین ویرایش خود در سال 2017 نام 12 دانشگاه ایرانی را منتشر کرده و در مجموع 100 بار در زمره مؤسسه های برتر آمده اند.
براساس این رتبه بندی، دانشگاه آزاد 20 بار، دانشگاه تهران 16 بار، دانشگاه های صنعتی امیرکبیر و صنعتی شریف هر یک 11 بار، دانشگاه علم و صنعت 10 بار، دانشگاه تربیت مدرس 9 بار، دانشگاه صنعتی اصفهان 8 بار، دانشگاه های فردوسی مشهد، تبریز، و علوم پزشکی تهران هر یک چهار بار، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل دو بار و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یک بار در فهرست مؤسسه های برتر در 52 موضوع آمده اند.
رتبه بندی موضوعی «شانگهای» مؤسسه ها را در 52 حوزه موضوعی (شش موضوع در علوم طبیعی، چهار موضوع در علوم زیستی، 22 موضوع در مهندسی، شش موضوع در علوم پزشکی، و 14 موضوع در علوم اجتماعی) بر پایه پنج سنجه گوناگون ارزیابی می کند.
مؤسسه هایی در این نظام ارزیابی شده اند که شمار انتشارات آنها از سال 2011 تا 2015 در پایگاه اینسایت است. این پایگاه تحلیلگر داده های نمایه نامه وب آو ساینس/web of science است، از 25 تا 200 مقاله بسته به موضوع های گوناگون باشد.
همچنین شمار انتشارات، تأثیر استنادی نرمال شده، جوایز اعضای هیئت علمی، نسبت همکاری های علمی جهانی و شمار مقاله های یک مؤسسه در نشریه های برتر، پنج سنجه کلیدی با وزن های گوناگون در رتبه بندی شانگهای برای ارزیابی به کار می روند و داده های این نظام از دو پایگاه اینسایت و وب آو ساینس گردآوری می شوند.
روی هم رفته نام بیش از 1.400 دانشگاه از 80 کشور با 14.400 تکرار در موضوع های گوناگون این فهرست آمده اند.
هم چنین، نام دانشگاه های آمریکا 3.857 بار با جایگاه نخست در 32 موضوع تکرار شده و دانشگاه هاروارد با برتری در 15 موضوع، بهترین عملکرد را داشته است.
نام دانشگاه های چین نیز 1.652 بار تکرار شده و در 8 موضوع در جایگاه نخست هستند و نام دانشگاه های انگلستان نیز 1.168 بار آمده است.
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران با پشتیبانی دبیرخانه شورای عالی عتف، با راه اندازی سامانه نما (جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان) می کوشد نتایج نظام های گوناگون ارزیابی علم، فناوری، و نوآوری را پایش کند و گزارش هایی کاربردی گوناگونی را در اختیار سیاست گذاران بگذارد، سامانه نما به نشانی http://nema.irandoc.ac.ir/ در دسترس همگان است.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :