Index
88478رکورد در مدت زمان 2.277ثانیه
عبارت مورد جستجو :
رهبر فرزانه انقلاب اسلامی: انقلاب اسلامی حرف نویی را به میان آورد؛ حرف نویی که می توانست در دنیای افکار عمومی، به خصوصدر دنیای اسلام، برای خود جا باز کند. قسمت اعظم این حرف نو توحید بود؛ با معنای عمیق و دقیق و همه جانبه آن. 1382/7/22
در سال 1380 شرکت «سیناژن» با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و موسسه «فرانهوفر» آلمان، کار بر روی داروی «اینترفرون بتا یک» را آغاز کرد و در سال 1385 موفق به تولید آن با نام تجاری «سینووکس» شد. با تولید سینووکس سهام شرکت «بیوژن» آمریکا شکست. ایران دومین تولید کننده این دارو در جهان است.
پس از تصویب قانون کاپیتولاسیون، امام خمینی (ره) طی ایراد سخنانی در تاریخ 13/8/1343 به افشای آن پرداخت و 9 روز پس از آن، دستگیر و به ترکیه تبعید شد. 3 ماه پس از این واقعه حسنعلی منصور نخست وزیر وقت به قتل رسید. قانون کاپیتولاسیون پس از پیروزی انقلاب در تاریخ 1358/2/23 رسماً ملغی شد.
تیم دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر مقام دوم مسابقات جهانی ریزماهواره آمریکا cansat (2013) را کسب کرد. دراین مسابقه ماهواره های ارائه شده توسط راکت به ارتفاع 700 متری از سطح زمین پرتاب می شوند. مسابقات جهانی ریزماهواره با همکاریانحمن هوافضای آمریکا و سازمان ناسا برگزار می شود.
اژدر ایرانی «حوت» با سرعت 360 کیلومتر در ساعت پرسرعت ترین موشک جهان است که به «ماهی ناوخوار» شهرت دارد. این اژدر رادار گریز با تولید حباب های بخار که از نوک دماغه و پوسته خود خارج می کند لایه ای از گاز در اطراف خود شکل داده و از تماس مستقیم با آب و پسای ناشی از آن دور می ماند.
ایران پنجمین کشور جهان در ذخیره سازی گاز است. دو مخزن زیرزمینی ذخیره سازی گاز طبیعی در سراجه استان قم و شوریجه استان خراسان رضوی دارای ظرفیت 15 میلیون متر مکعب گاز بوده و در آینده با افتتاح 5 مخزن زیرزمینی جدید، به 14 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی ذخیره شده افزایش می یابد.
ایران سومین کشور جهان در کاهش مرگ و میر مادران باردار است. در سال 1990 میلادی 175 کشور جهان متحد شدند تا میزان مرگ و میر مادران را تا سال 2015 به 75 درصد کاهش دهند که ایران در سال 2011 به آن دست یافت. بهبود مراقبت های دوران بارداری، بهداشت مادران، دسترسی به پزشکان متخصص، مراکز درمانی و بانک خون از عوامل اصلی این موفقیت بود.
ایران پنجمین کشور جهان در سلامت فرآورده های خونی است. فرآورده های خونی در ایران عاری از بیماری های هپاتیت B و C بوده و برای داروسازی مورد استفاده قرار می گیرد. 220 پایگاه اصلی و فرعی انتقال خوند در کشور فعال بوده و سالانه بیش از دو میلیون و هزار واحد خوند اهدایی مردم را جذب می کند.
ایران هشتمین کشور جهان در تولید تجهیزات نیروگاهی است. 95 درصد تکنولوژی های مورد نیاز بخش آب و 90 درصد فناوری های مورد نیاز بخش برق در داخل کشور طراحی و ساخته می شوند و به بیش از 40 کشور جهان خدمات فنی و مهندسی صنایع آب و برق صادر می گردند.
بندرعباس- ایرنا- با تلاش و با تکیه بردانش مهندسان و متخصصان داخلی در مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) سکوهای نفتی هندیجان، طراحی، ساخت و در آینده ای نزدیک به آب اندازی می شود.
  • تعداد رکوردها : 88478