Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 213592
تاریخ انتشار : 25 تیر 1396 9:24
تعداد بازدید : 3389

انحصار گران ترین داروی سرطان پروستات شکست

یک شرکت دارویی ایرانی توانست یکی از داروهای گران قیمت شیمیایی برای سرطان پروستات مقاوم به درمان را با نصف قیمت نمونه خارجی تولید کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان؛ آراز سبزواری عضو هیات مدیره یک شرکت فناور در حوزه تولید دارو مستقر در مركز رشد دارويي دانشگاه علوم پزشکی تهران صبح امروز در حاشیه مراسم رونمایی از داروی ضد سرطان کابوتکس، اظهار کرد: این دارو در برهه ای از زمان جزو یکی از گران قیمت ترین داروها محسوب می شد؛ قیمت این دارو در سال 91 مبلغی به میزان پنج میلیون تومان معادل 5 هزار دلار بوده است؛ این دارو برای درمان سرطان های پروستات که مقاوم به درمان هستند استفاده می شود؛ پیش از تولید دارو به وسیله شرکت واردات آن از سوی شرکتی فرانسوی برای بیماران خاص و پر خطر انجام می شد و به دلیل نداشتن رقیبی این دارو با قیمت گزافی به مردم عرضه شده که در راستای آن ارز زیادی از کشور خارج می شد.

سبزواری عنوان کرد: تولید این دارو از اسفند ماه به وسیله شرکت دانش بنیان تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز شده است و این دارو برای بیماران سرطان پروستات که جزو بیماران خاص هستند استفاده می شود.

وی تاکید کرد: تکنولوژی تولید این دارو برای اولین بار در کشور انجام شده است که پروسه تولید از پرسنل جدا بوده و افراد هیچ تماسی با خط تولید این دارو ندارند.

سبزواری با بیان اینکه این تکنولوژی به وسیله شرکت های سوئیسی و آلمانی در زمان های قدیم در کشور راه افتاده و خط تولید آن به صورت ناقص باقی ماند، افزود: این شرکت دانش بنیان توانست با راه اندازی خط تولید، این داروها را از اسفند ماه تولید کنند و سازمان غذا و دارو قیمت چهار میلیونی آن را تعیین کرده است.

سبزواری تاکید کرد: شرکت دانش بنیان یک رقیب جدی برای شرکت فرانسوی نامبرده محسوب می شود؛ این شرکت خارجی برای از دست ندادن بازار ایران قیمت داروی کابوتکس را از 10 میلیون به 6 میلیون کاهش داده است.

وی اظهار کرد: داروی کابوتکس جزو دسته بیماری های پر خطر و کاهنده سیستم ایمنی بدن محسوب شده که تولید آن از اسفند ماه سال 95 در این شرکت دانش بنیان آغاز شده است.

سبزواری اظهار کرد: برای تولید داروهاي قبلي اين شركت حدود 6 ماه برای 600 بیمار در 6دوره اثر بخشی و ایمنی آن بررسی و به وسیله یک تیم 70 نفر از متخصصان آنکولوژی این کار انجام شده است و این دارو از نظر ایمنی مجوزهای لازم را اخذ کرده است.

وی گفت: داروی کابوتکس مورد تایید وزارت بهداشت از نظر کیفیت بوده و از توانایی بالایی برای رقابت با برندهای خارجی دارد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :