Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 216753
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1396 9:9
تعداد بازدید : 346

نخستین کارخانه گندله سازی فولاد شرق کشور به بهره برداری رسید

اولین و بزرگ ترین گندله سازی شرق کشور با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در سنگان خراسان رضوی افتتاح شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از روزنامه کیهان؛ اولین و بزرگترین کارخانه گندله سازی شرق کشور در سنگان خراسان رضوی با اتکا به سرمایه گذاری و دانش فنی فولاد مبارکه اصفهان و پیمانکاران داخلی و با حضور مهندس نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، دکتر بهرام سبحانی، مدیرعامل گروه فولاد مبارکه اصفهان، محمود نگهبان سلامی، نماینده مردم خواف و رشتخوار، مدیران عامل شرکت های فولاد خراسان و صنایع معدنی فولاد سنگان، استاندار، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی و اعضای شورای اسلامی و مسئولان محلی خواف به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار ما در آیین بهره برداری از کارخانه گندله سازی 5 میلیون تنی فولاد سنگان خراسان، وزیر صنعت، معدن و تجارت با سخنانی ضمن قدردانی از اقدامات هدفمند فولاد مبارکه اصفهان در منطقه سنگان که منجر به تکمیل هرچه بیشتر زنجیره فولاد کشور شده است، گفت: باید ظرفیت های معدن و صنایع معدنی در کشور به گونه ای افزایش یابد که صادرات سنگ آهن خام و سنگ آهن دانه بندی متوقف و به جای آن انواع محصولات فولادی با کیفیت به اقصی نقاط دنیا صادر شود.
محمدرضا نعمت زاده یکی از اهداف جدی این وزارتخانه را تکمیل زنجیره تولید مواد معدنی معرفی کرد و گفت: جلوگیری از صادرات مواد خام و تبدیل آن به محصولات با ارزش افزوده بالاتر که فناوری، اشتغال و بازگشت سرمایه را درپی دارد، از اولویت های این وزارتخانه است.
وی با اشاره به توسعه اکتشافات معدنی، اظهار داشت: هم اینک در یکی از بزرگترین مناطق دارای ذخایر سنگ آهن کشور واقع در سنگان خواف، 12 هزار کیلومترمربع اکتشاف تکمیلی درخصوص سنگ آهن انجام شده است که نتایج آن نشان می دهد باید تولید کنسانتره را در منطقه سنگان به 5/22 میلیون تن و تولید گندله را به 5/17 میلیون تن برسانیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: برای تولید این میزان کنسانتره و گندله حداقل باید 40 میلیون تن سنگ آهن از معادن سنگان تأمین شود.
وی با اشاره به محدودیت آب در منطقه سنگان، ابراز داشت: درخصوص تأمین آب مورد نیاز رایزنی هایی با وزارت نیرو انجام گرفته است.نعمت زاده با ذکر این مطلب که تا چند سال گذشته ایران واردکننده فولاد بود، خاطرنشان کرد: رویکرد توسعه معدن و صنایع معدنی اکنون شرایطی فراهم کرده است که خوشبختانه سال گذشته میزان صادرات فولاد به 5 میلیون تن رسید؛ این درحالی است که براساس برنامه ریزی های به عمل آمده امیدواریم امسال این رقم به میزان 8 میلیون تن برسد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در ابتدای دولت یازدهم، حجم تولید سنگ آهن در کشور سالانه حدود 63 میلیون تن بود؛ اما اینک به 75 میلیون تن رسیده و قرار است تا پایان سال تولید سالانه سنگ آهن در ایران به 100 میلیون تن برسد.
وی با بیان اینکه در ابتدای فعالیت دولت یازدهم، سالانه 28 میلیون تن کنسانتره تولید می شد و این رقم اکنون به 5/46 میلیون تن کنسانتره در سال ارتقا یافته است، ادامه داد: بنابر برنامه ریزی های انجام شده مقرر شده است تا پایان سال، میزان کنسانتره تولیدی به 55 میلیون تن برسد. ضمن اینکه در بخش گندله نیز میزان تولید 5/21 میلیون تن بود که اکنون به 5/39 میلیون تن رسیده و تا آخر سال نیز به گونه ای برنامه ریزی شده است که به 45 میلیون تن دست یابیم.
نعمت زاده میزان تولید آهن اسفنجی در سال 92 را 7/18 میلیون تن اعلام کرد و افزود: در این بخش اکنون به رقم 30 میلیون تن در سال دست یافته ایم و طبق برنامه تا آخر سال افزایش تولید تا 34 میلیون تن را در دستور کار قرار داده ایم. علاوه بر این، در بخش شمش نیز میزان تولید 5/23 میلیون تن بود که اکنون به 31 میلیون تن رسیده و تا آخر سال نیز به 37 میلیون تن دست خواهیم یافت.

تمامی طرح های توسعه در گروه فولاد مبارکه یکی پس از دیگری به بار نشسته است
همچنین در این مراسم دکتر بهرام سبحانی، مدیرعامل گروه فولاد مبارکه اصفهان نیز از سرمایه گذاری 5/500 میلیارد تومانی این شرکت برای اجرای طرح های توسعه گروه فولاد مبارکه در طول دولت یازدهم خبر داد و با بیان اینکه این میزان سرمایه گذاری و تمامی طرح های توسعه در گروه فولاد مبارکه یکی پس از دیگری به بار نشسته است، ضمن ابراز خرسندی از به بهره برداری رسیدن گندله سازی 5 میلیون تنی فولاد سنگان خراسان گفت: تمامی پروژه ها به جز کنسانتره 5 میلیون تنی سنگان، که بیش از 52 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، به طور کامل عملیاتی شده و به بهره برداری رسیده است. مدیرعامل گروه فولاد مبارکه اصفهان در معرفی پروژه گندله سازی سنگان افزود: این پروژه به منظور تأمین پایدار گندله و ایجاد توازن در زنجیره فولاد به ظرفیت 5 میلیون تن در سال، در مجاورت معادن سنگ آهن سنگان استان خراسان، در زمینی به مساحت 24 هکتار با سرمایه گذاری 10 هزار میلیارد ریال در مدت 36 ماه با موفقیت
 اجرا شد.
وی ظرفیت کنونی تولید در گروه فولاد مبارکه را 3/10 میلیون تن فولاد خام و 8/11 میلیون تن آهن اسفنجی در سال اعلام و تصریح کرد: گروه فولاد مبارکه برای تولید این میزان محصول به 5/17 میلیون تن گندله نیاز دارد.
مدیرعامل بزرگترین گروه فولادسازی کشور افزود: مبادی تأمین گندله موردنیاز گروه فولاد مبارکه از خارج شرکت به میزان 3/5 میلیون تن در سال، در سنگان به میزان پنج میلیون تن در سال و در خود شرکت فولاد مبارکه 2/7 میلیون تن در سال است.
دکتر سبحانی با بیان اینکه 7/500 میلیارد تومان سرمایه در این مجموعه ثبت شده است، اظهار کرد: در بخش زنجیره تأمین فولاد در بخش بالادست 2800 شرکت، اعم از معادن سنگ آهن تا تأمین قطعات یدکی و در بخش پایین دست 1000 شرکت، از جمله شرکت های خودروسازی و لوازم خانگی قرار دارند.
مدیرعامل گروه فولاد مبارکه اصفهان در بخش پایانی سخنان خود با تأکید بر اینکه شرکت فولاد مبارکه بزرگترین تولیدکننده ورق های فولادی تخت در خاورمیانه و شمال آفریقا است، تصریح کرد: این شرکت با 12 واحد احیا مستقیم به ظرفیت 12 میلیون تن، بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان و یکی از موفقترین شرکت های فولادسازی است.

باید اعتبار مناسبی  برای تکمیل زیرساخت صنایع معدنی تأمین شود
در ادامه این مراسم، نماینده مردم خواف در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اهمیت تأمین زیرساخت در توسعه طرح های معدنی، تأکید کرد: یکی از دغدغه های بسیار بزرگ در حوزه معدن، تأمین زیرساخت است و از آنجا که تأمین آب موردنیاز صنایع معدنی نیز یکی از زیرساخت های این بخش محسوب می شود، بنابراین باتوجه به کم آبی منطقه باید چاره جدی نیز در این زمینه اندیشیده شود که باتوجه به انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور، تأمین آب صنایع این منطقه باید مورد توجه قرار گیرد.
محمود نگهبان سلامی نبود زیرساخت های لازم در زمینه حمل و نقل جاده ای و ریلی را در صنایع معدنی، یکی دیگر از معضلات معدن و صنایع معدنی کشور برشمرد و یادآور شد: از سهم حقوق دولتی باید اعتبار مناسبی برای تکمیل زیرساخت صنایع معدنی منطقه
 تأمین شود.
بومی سازی صنایع معدنی فولاد سنگان با اتکا به دانش فنی و سرمایه گذاری فولاد مبارکه و حضور پیمانکاران داخلی از ویژگی های بارز این
پروژه است.
در بخش دیگری از این مراسم سیدمحسن میرمحمدی، مدیرعامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان نیز از اشتغال زایی بیش از 1300 نفر به صورت امانی و پیمانی در اولین و بزرگترین گندله سازی شرق کشور در سنگان خراسان رضوی خبر داد و بومی سازی صنایع معدنی فولاد سنگان را با اتکا به دانش فنی و سرمایه گذاری فولاد مبارکه و پیمانکار داخلی، از ویژگی های بارز این پروژه خواند.
اصفهان-
 محمدعلی شاه علی

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :