Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 217020
تاریخ انتشار : 21 مرداد 1396 8:50
تعداد بازدید : 266

دانش آموزان ایرانی با استفاده از نوک مداد نور تولید کردند

دانش آموزان در پژوهش سرای شهید طاهر اسدنیا، نوک یک مداد گرافیتی را تبدیل به یک منبع نور کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛  در گذشته های دور، پیش از آن که ادیسون، لامپ رشته ای را اختراع کند، نور و داشتن یک چراغ همیشه روشن در ظلمات شب، رویایی بیش نبود! امروز هم با رفتن برق، دنیای ما به همان تاریکی گذشته برمی گردد و با چند شمع و یا چراغ گازی برای مدتی از تاریکی رهایی پیدا می کند.

در آن دوران کشف ادیسون یک اتفاق جهانی بود که تمام مردم را متحیر کرد، اما امروزه یک دانش آموز دبیرستانی هم می تواند با استفاده از علم و ابزار انرژی الکتریکی، انرژی نورانی تولید کند.

یکی از گروه های برگزیده نخستین دوره مسابقه دانش آموزی نور؛ گرامیداشت ابن هیثم، با انجام آزمایشی با استفاده از نوک مداد که از جنس گرافیت است، سیم و باتری ماشین، انرژی الکتریکی را تبدیل به انرژی نورانی کردند.

محمدنبی سلطانی نژاد، محمد فتح آبادی و علیرضا میرزایی از پژوهش سرای شهید طاهر اسدی نیا، استان مرکزی اعضای تیم تولید نور از نوک مداد هستند.

در این آزمایش نوک مداد که از جنس گرافیت است را توسط دو سیم رابط به باتری ماشین وصل شده، جریان الکتریکی از باتری، سیم و نوک مداد عبور کرده و باعث گرم شدن نوک مداد می شود تا حدی که نوک مداد شروع به نور افشانی می کند.

به علت دمای زیاد نوک مداد، نور تابشی از آن تقریبا به رنگ سفید است، البته بعد از مدت کوتاهی بر اثر گرمای زیاد ایجاد شده و اکسید شدن نوک مداد، گرافیت به مرور زمان متلاشی می شود. در این آزمایش انرژی الکتریکی به انرژی نورانی تبدیل شده است؛ در واقع یکی از متداول ترین روش های تولید انرژی نورانی استفاده از انرژی الکتریکی است. (مثل انواع لامپ های مختلف).

 مسابقه دانش­ آموزی نور؛ گرامیداشت ابن هیثم از برنامه های جانبی جایزه مصطفی(ص) است که هر ساله در قالب نمایش علمی با ساخت فیلم­ های ۶۰ ثانیه­ ای از هرگونه آزمایش علمی و در سطح دانش آموزان برخی کشورهای منطقه برگزار می شود.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :