Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 217577
تاریخ انتشار : 29 مرداد 1396 11:17
تعداد بازدید : 192

موفقیت ایران در صنعت ریزماهواره ها

هم اکنون کشور ما در صنعت میکروماهواره ها در جایگاه خوبی قرار دارد...
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛ رئیس مرکز ملی فضایی ایران از جایگاه خوب و مناسب ایران در صنعت ریزماهواره ها خبر داد و بر توجه به این حوزه تاکید کرد.

 منوچهر منطقی در خصوص جایگاه ایران در زمینه تولید ریزماهواره ها، گفت: بحث میکروماهواره ها موضوع جدیدی برای ایران نیست و پایه های دانش و فناوری در این زمینه را در بخش شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها ایجاد کرده ایم.

وی افزود: کافی است که سمت و سوی تخصصی مناسبی برای این صنعت تعیین شود تا بتوانیم ریز ماهواره های ارزان قیمت را در کشور تولید کنیم. 

به گفته منطقی، شبکه سازی بین ماهواره ها ضروری است تا با این کار، نیازهای اقتصادی را توسط این شبکه تامین کنیم.

وی بیان کرد: هم اکنون کشور ما در صنعت میکروماهواره ها در جایگاه خوبی قرار دارد و از نظر پایه های دانشی و نیروهای متخصص غنی هستیم.

منطقی گفت: معمولا ریزماهواره ها توسط دانشگاه ها طراحی می شود که در حال حاضر ۶ دانشگاه به طور تخصصی و با تسلط کامل بر روی پروژه های متعدد ماهواره ای کار می کنند.

رئیس مرکز ملی فضایی ایران با اشاره به اینکه در این ۶ دانشگاه، ۳ پایه محصول ملی را تعریف کرده ایم، اظهارکرد: هر کدام از این دانشگاه ها، خدمات قابل ملاحظه ای را ارائه می دهند. 

وی تصریح کرد: از مزیت های ریز ماهواره ها این است که تولید با سرعت بالایی پیش می رود و از هزینه ها کاسته می شود؛ چرا که ما از تولید یک ماهواره بزرگ به تعداد زیادی ماهواره کوچک و مشابه می رسیم. در واقع می توان یک تولید سریالی در این زمینه راه اندازی کرد. در ماهواره های کوچکتر می توان کارایی ماهواره های بزرگتر را داشت.

به گفته منطقی، می توانیم با شبکه ۲۴ ماهواره ۱۰۰ کیلوگرمی همان نتیجه را بگیریم که از ماهواره ۷.۲ تن می گیریم.

وی  تاکید کرد: چشم انداز دنیا در دو دهه آینده به این سمت پیش می رود که افراد می توانند ماهواره شخصی داشته باشند و بوسیله موبایل خود آن را کنترل کنند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :