Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 217647
تاریخ انتشار : 30 مرداد 1396 13:3
تعداد بازدید : 220

طراحی و تولید رقیق کننده سیال حفاری با فرمولاسیون جدید

رقیق کننده سیال حفاری با فرمولاسیون جدید و کارآیی بالا در شرکت ملی حفاری ایران تولید شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ کارشناسان شرکت ملی حفاری ایران موفق به طراحی و تولید رقیق کننده سیال حفاری با فرمولاسیون جدید و کارآیی بالا شدند.

 رئیس اداره مهندسی اجرایی مدیریت سیالات شرکت ملی حفاری ایران گفت: تولید این ماده در حالی محقق شد که نیاز استفاده از آن در سیال حفاری کاملا مشهود بود.
محمد رضا ساکبی افزود: طراحی و تولید این ماده با بهره گیری از تجربیات و مطالعات میدانی این شرکت و در تعامل با یک شرکت دانش بنیان داخلی صورت پذیرفت.
وی اظهار کرد: کاربست این ماده در سیال حفاری موجب کاهش دور ریز سیال حفاری می شود و افزون بر آن مزیت هایی از جمله کاهش هزینه های سیال، جلوگیری از ایجاد وقفه ناشی از توقف عملیات حفاری به دلیل خرابی سیال و پیشگیری از آلودگی محیط زیست را بدنبال دارد.
رئیس اداره مهندسی اجرایی مدیریت سیالات شرکت ملی حفاری ایران با بیان اینکه دستیابی به سیالات حفاری جدید و کارآمد در دستور کار این مدیریت است، گفت: استفاده از این ماده در چرخه عملیات حفاری نتایج چشمگیری در بر داشته و این در شرایطی است که رقیق کننده های موجود در عمل پاسخگوی نیاز این صنعت نبوده است.
ساکبی افزود: طراحی و ساخت دو ماده دیگر با عنوان پایدار کننده های شیل و سیالات افزایش دهنده نرخ نفوذ مته در مراحل پایان کار است و تاکنون به نتایج مطلوبی دست یافته ایم.
وی در زمینه اهمیت کاربرد سیال حفاری در عملیات حفر چاه های نفت و گاز توضیح داد: سیال حفاری اهمیت بسزایی در فرآیند عملیات حفاری دارد و مانند گردش خون در بدن انسان است و بدون آن تداوم عملیات حفاری امکان پذیر نیست.
بین 10 تا 15 درصد از مجموع هزینه های حفاری به صورت مستقیم و بیش از این میزان به صورت غیر مستقیم به بخش سیالات حفاری اختصاص دارد.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :