Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 217803
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1396 13:12
تعداد بازدید : 170

واحد سولفورزدایی در دانشگاه علم وصنعت به بهره برداری رسید

با موفقیت محققان دانشگاه علم و صنعت در طراحی و ساخت دستگاهی برای جداسازی گوگرد از گازوئیل و رسیدن به سوخت پاک، واحد سولفورزدایی در این دانشگاه به بهره برداری رسید.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ وجود گوگرد در سوخت یکی از عوامل اساسی تولید ریزگرد و آلودگی هوا است. از این رو محققان دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه علم و صنعت برای کاهش گوگرد (سولفور) از گازوئیل اقدام به طراحی و ساخت دستگاه سولفور زدایی گازوئیل با استفاده از سونوراکتورهای لوله ای کردند.

روش های فعلی گوگردزدایی از گازوئیل بسیار پرهزینه هستند. اما هزینه جداسازی گوگرد با این روش در مقایسه با سایر روش ها تا 50 درصد کمتر است.

با استفاده از این روش می توان در دما و فشار محیط عادی اقدام به جداسازی سولفور از گازوئیل کرد که این امر موجب صرفه جویی میلیاردها دلار برای کشور خواهد شد.

در تمام دنیا برای سولفورزدایی کم هزینه از گازوئیل تحقیقات گسترده ای در حال اجرا است و آمریکا تنها کشوری است که توانسته از این روش به صورت نیمه صنعتی در برخی پالایشگاه های کوچک خود استفاده کند.

ایران بعد از آمریکا تنها کشور دنیا است که واحد نیمه صنعتی سولفورزدایی را در دانشگاه علم و صنعت ایران راه اندازی کرده است و در تلاش برای تجاری سازی این روش است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :