Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 217946
تاریخ انتشار : 5 شهریور 1396 10:9
تعداد بازدید : 169

تولید پلیمری برای بهبود خواص فیزیکی و مکانیکی قطعات کامپوزیتی

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند پلیمری به روش ساده تولید کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند پلیمری به روش ساده تولید کنند که می توان از آن در بهبود خواص فیزیکی و مکانیکی قطعات کامپوزیتی در صنایع هوافضا استفاده کرد.

مهدی امراللهی اظهار کرد: سامانه های پلیمری گرماسخت به سبب خواص فیزیکی-مکانیکی، پایداری حرارتی و مقاومت شیمیایی بالا نسبت به سامانه های گرمانرم، کاربردهای ویژه ای در صنایع مختلف دارد.

وی افزود: علیرغم ویژگی های منحصربه فرد، رفتار شکننده این دسته از پلیمر ها به سبب وجود یک شبکه سه بعدی شیمیایی، استفاده از آن ها را با محدودیت روبرو می کند.

وی گفت: کمتر از ۲۰ سال از معرفی گروه جدیدی از مواد با ساختارهای دو محیط دوست به عنوان افزودنی های مناسب با ساختار ویژه و به منظور رفع محدودیت های اصلاح کننده های سنتی و رایج می گذرد و سنتز این مواد در بعد آزمایشگاهی و حتی صنعتی در کنار دانش محدود کنونی درخصوص رفتار و اثرگذاری آن ها، حوزه پژوهشی گسترده ای را پیش روی پژوهشگران قرار داده است.

امراللهی افزود: این پژوهش برای تولید کوپلیمرهای محیط دوست به روشی به مراتب ساده تر از روشهای موجود است که ایده اولیه آن از ساختار کوپلیمرهای یورتانی بدست آمده است.

وی گفت: فارغ از استعداد ذاتی کوپلیمرهای یورتانی در ارائه خواص منحصربه فرد استحکام و چقرمگی، ترکیب این مواد نانوساختار با نانوذرات دیگر می تواند منجر به بروز اثر هم افزایی در سامانه های پایه شود؛ در این طرح ابتدا مجموعه ای از کوپلیمرهای یورتانی با ساختار دو محیط دوست برپایه مواد شیمیایی قابل دسترس در بازار داخلی تهیه شد.

امراللهی ادامه داد: سپس با تعیین ساختار و ترکیب درصد بهینه از این مواد، از طریق روش پیوندزنی شیمیایی، سطح نانولوله های کربنی اصلاح شده و اثر افزودن آن بر خواص سامانه اپوکسی پایه مورد مطالعه قرار گرفته است.

وی یادآور شد: نتایج تحقیق حاکی از آن است که کوپلیمرهای تهیه شده برپایه یک نوع پلی ال استری سنتز شده، دی ایزوسیانات و یک پلی ال اتری در بهبود خواص فیزیکی مکانیکی و چقرمگی شکست سامانه اپوکسی قابل رقابت با نمونه های تجاری است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :