Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218061
تاریخ انتشار : 6 شهریور 1396 11:37
تعداد بازدید : 173

تولید ۴۳۰ محصول دارویی در دانش بنیان ها

۴۳۰ محصول دارویی در شرکت های دانش بنیان به منظور تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی تولید شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛ مهمترین اقدامات حوزه تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در دولت یازدهم اعلام شد. در این دوره ۴۳۰ محصول دارویی در شرکت های دانش بنیان به منظور تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی تولید شده است.

عملکرد معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در زمینه های تقویت زیرساخت تحقیقات و فناوری، توسعه و حمایت از نیروی انسانی و ارتقای کیفی تحقیقات و فناوری اعلام شد.

راه اندازی مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی کشور، برنامه ملی ثبت بیماری ها و پیامدهای سلامت با اجرای ۴۰ برنامه در گستره های ملی و منطقه ای، تکمیل تجهیزات آزمایشگاه های جامع، توسعه کمی و کیفی شبکه های تحقیقات علوم پزشکی از ۱۸ شبکه در ابتدای دولت یازدهم به ۲۰ شبکه در حال حاضر و نیز توسعه و تقویت مراکز رشد فناوری در دانشگاه های علوم پزشکی و تدوین نقشه راه مراکز رشد فناوری از ۵۴ مرکز رشد در سال ۹۳ به ۸۵ مرکز در سال ۹۶ بخشی از عملکرد معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در ۴ سال گذشته بوده است.

تولید ۴۳۰ محصول دارویی در شرکت های دانش بنیان مستقر در دانشگاه های علوم پزشکی به منظور تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی، حمایت از ۱۶ مرکز تحقیقاتی علوم پزشکی همکار با سازمان جهانی بهداشت از دیگر اقدامات این معاونت اعلام شده است.

همچنین روند رتبه کشور از نظر تعداد استنادات دریافتی توسط مقالات در بانک اطلاعاتی Scopus ، از رتبه ۴۹ جهانی در سال ۱۹۸۸ به رتبه ۱۶ جهانی در سال ۲۰۱۶ رسیده است.

تقویت زیرساخت تحقیقات و فناوری

راه اندازی مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی کشور (NIMAD) در سال ۱۳۹۳، برنامه ملی ثبت بیماری ها و پیامدهای سلامت با اجرای ۴۰ برنامه در گستره های ملی و منطقه ای و مطالعه اپیدمیوژیک آینده نگر جمعیت بالغین ایران (PERSIAN Cohort) از سال ۱۳۹۲ از دیگر برنامه های این معاونت بوده است. تاکنون۱۲ مرکز کهورت بالغین، ۲ مرکز کهورت نوزادان، ۲ مرکز کهورت جوانان و ۱ مرکز کهورت سالمندان راه اندازی شده است.

تجهیزات آزمایشگاه های جامع در طی سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ تکمیل شده است و برنامه ایرانوم در دانشگاه های علوم بهزیستی، علوم پزشکی شیراز و علوم پزشکی مشهد راه اندازی شد. همچنین برنامه پزشکی بازساختی (Regenerative Medicine) در دانشگاه های علوم پزشکی تهران، تبریز، شیراز ایجاد شد.

توسعه واحدهای تحقیقاتی بالینی در بیمارستان های آموزشی از ۳۸ واحد در ابتدای دولت تدبیر و امید به ۵۴ واحد، توسعه کمی و کیفی شبکه های تحقیقات علوم پزشکی از ۱۸ شبکه در ابتدای دولت یازدهم به ۲۰ شبکه، توسعه هدفمند مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی کشور از ۵۹۲ مرکز در ابتدای دولت یازدهم به ۷۳۶ مرکز تاکنون و توسعه برنامه ملی کنترل سرطان از دیگر برنامه های این معاونت بوده است.

مرکز ثبت کارآزمایی بالینی ایران از سال ۱۳۹۳ تاکنون به روز رسانی شده است و از توسعه زیرساخت و تجهیز ۹ اتاق تمیز (clean room) در ابتدای دولت یازدهم حمایت شد.

توسعه و تقویت مراکز رشد فناوری در دانشگاه های علوم پزشکی و تدوین نقشه راه مراکز رشد فناوری از ۵۴ مرکز رشد در سال ۹۳ به ۸۵ مرکز در سال ۹۶ و تصویب اساسنامه پارک های علم و فناوری سلامت در قالب تفاهم نامه با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و راه اندازی ۲ پارک علم و فناوری در دانشگاه علوم پزشکی ایران و تهران از دیگر برنامه های این معاونت بوده است.

حمایت از توسعه شرکت های دانش بنیان از حوزه سلامت ۳۸۰ شرکت سال ۱۳۹۲ به و ۸۰۰ شرکت در سال ۹۶ و با گردش مالی بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال افزایش داشته است.

تکمیل بانک های اطلاعاتی بیش از ۶۰۰ شرکت دانش بنیان حوزه سلامت، تعیین مزیت های بومی مناطق ده گانه وزارت بهداشت در توسعه محصولات حوزه سلامت و راه اندازی مرکز رشد بین المللی فناوری سلامت کیش به عنوان کریدور صادرات محصولات دانش بنیان حوزه سلامت در این مدت انجام گرفته است.

۴۳۰ محصول دارویی در شرکت های دانش بنیان مستقر در دانشگاه های علوم پزشکی به منظور تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی تولید شده و ۱۰ صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی سلامت تاکنون توسعه یافته است.

بانک اطلاعاتی جامع طرح ها، نشریات تحقیقاتی و کتابخانه دیجیتال علوم پزشکی کشور طراحی، استقرار و پیاده سازی شد.

همچنین طراحی، استقرار، پیاده سازی و به روز رسانی سامانه علم سنجی اعضای هیأت علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور (isid.research.ac.ir) حاوی اطلاعات بیش از ۱۹ هزار هیأت علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شد.

استانداردسازی دستورالعمل های اخلاق در پژوهش کشور، حمایت از انجام ۲۰۶ طرح تحقیقاتی فرادانشگاهی و ملی در مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران، حمایت از ۱۶ مرکز تحقیقاتی علوم پزشکی همکار با سازمان جهانی بهداشت و راه اندازی مرکز همکاری کاکرین ایران(Cochrane Iran Associated Center) در مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران در بهمن سال ۱۳۹۵ از جمله مهمترین اقدامات این حوزه بوده است.

توسعه و حمایت از نیروی انسانی

برنامه «پزشک پژوهشگر» تدوین و راه اندازی شد و ۲۴ نفر از سال ۹۳ تاکنون پذیرفته شدند. همچنین برنامه تحقیقاتی پسا دکتری با حمایت از ۵۳ محقق تدوین و اجرایی شد.

ارتقای کیفی دوره دکتری پژوهشی با تأیید ۳۷ مؤسسه انجام شد، صدور مجوز راه اندازی دوره دکتری برای ۲۸۶ مرکز تحقیقاتی، ایجاد ۱۳۶۷ ظرفیت مصوب جهت پذیرش دانشجو و تایید ۷۹۳ استاد راهنما، هم اکنون ۸۰۱ دانشجو به تحصیل در دوره های دکترای پژوهشی بوده و ۲۷۸ مرکز دارای دانشجوی دکترای پژوهشی است.

جذب ۴۹ دستیار پژوهش (طرح نیروی انسانی) و ۳۳ دستیار پژوهش سرباز در مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی، توسعه تحقیقات دانشجویی در قالب ۷ شبکه تحقیقاتی و ۵۴ دانشگاه علوم پزشکی و ۲۸۷ دانشکده کمیته تحقیقات دانشجویی و شناسایی یک هزار نفر دانشمند و محقق علوم پزشکی ایرانی غیرمقیم و تلاش جهت جلب همکاری آنها در انجام طرح های تحقیقاتی داخل از دیگر برنامه های این معاونت بود.

ارتقای کیفی تحقیقات و فناوری

از ۱۲۰ مجله علمی- پژوهشی علوم پزشکی برتر حمایت شده است و به ۱۴۲ مجله علوم پزشکی رتبه علمی پژوهشی اعطا شد. ۲۷ مجله در پایگاه اطلاعاتی پاپ مد،  ۱۹ مجله در پایگاه استنادی Scopus و ۲۲ مجله در پایگاه اطلاعاتی Embase نمایه شدند.

در حال حاضر ۴۰۹ مجله علمی- پژوهشی علوم پزشکی در کشور منتشر می شود که ۷۱ مجله در پایگاه استنادی ISI Web of Science و ۸۹ مجله در پایگاه PubMed و ۱۰۴ مجله در پایگاه Scopus و ۱۱۸ مجله در پایگاه Embase نمایه می شوند.

ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی با انتشار ۵۲ مقاله از ۱۶۰ مقاله در بانک اطلاعاتی Scopus رتبه ۱۶ جهانی و اول منطقه را به دست آورده است.

ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی با انتشار ۴۳، مقاله از ۵۵۷ مقاله در بانک اطلاعاتی ISI رتبه ۱۷ جهانی و دوم منطقه را به دست آورده است در حالیکه در سال ۲۰۱۵ تعداد مقالات علوم پزشکی ۳۴.۹۰۴ مقاله در ISI بود که به معنی رشد ۲۵ درصدی است.

در ابتدای فعالیت دولت یازدهم، در علوم پزشکی ۸ دانشمند ۱ درصد برتر پُراستناد جهانی براساس نظام رتبه بندی ESI در کشور وجود داشت که در جولای ۲۰۱۷ به ۴۰ نفر افزایش پیدا کرده است.

تعداد محققین علوم پزشکی ایرانی با شاخص H معادل ۱۵ و بالاتر بر اساس Scopus از ۱۲۰ نفر در سال ۹۲ به ۴۵ ۵ نفر در سال ۹۶ افزایش یافت.

روند رتبه کشور از نظر تعداد استنادات دریافتی توسط مقالات در بانک اطلاعاتی Scopus ، از رتبه ۴۹ جهانی در سال ۱۹۸۸ به رتبه ۱۶ جهانی در سال ۲۰۱۶ رسیده است.

ایران در زمینه نوآوری بر اساس داده های Global Innovation Index از رتبه ۱۰۶ در سال ۲۰۱۵ به رتبه ۷۵ در سال ۲۰۱۷ رسیده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :