Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218095
تاریخ انتشار : 7 شهریور 1396 9:0
تعداد بازدید : 206

افزایش سرعت عملیات حفاری با نانوسیال هوشمند محققان ایرانی

نانوسیال هوشمندی که استفاده از آن می تواند تأثیرات چشمگیری در تسریع عملیات حفاری داشته باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف با همکاری بخش خصوصی نانوسیال هوشمندی را عرضه کردند که استفاده از آن می تواند تأثیرات چشمگیری در تسریع عملیات حفاری، کاهش آسیب سازند (لایه های زمین) و کاهش هزینه ها داشته باشد.

 در سال های اخیر، کاهش منابع در دسترس جهت تولید نفت و گاز به دلیل افزایش عمق عملیاتی، پیچیده تر شدن عملیات حفاری، افزایش حفاری در آب های عمیق و سایر مسائل فنی، مشکلاتی را برای شرکت های حفاری و تولید نفت ایجاد کرده است. به همین دلیل تحقیقات در زمینه یافتن راهکارهای عملیاتی جهت رفع این معضل مورد توجه ویژه ای قرار گرفته است.

بر این اساس محققان دانشگاه صنعتی شریف در طرحی مشترک با یکی از شرکت های مهندسی خدمات حفاری و یک شرکت دانش بنیان نانو سیالی را برای بهبود خاصیت گل حفاری معرفی کردند که به گفته آنها استفاده از این گل حفاری موجب تسریع در عملیات حفاری خواهد شد.

محمدحسین بنائی از محققان این طرح با اشاره به توسعه و فراگیر شدن فناوری نانو در صنایع مختلف، گفت: طراحی نانوسیالات هوشمند نیز به عنوان دریچه ای نو جهت استفاده در حوزه های نفت و گاز مطرح شده است، در این راستا در این طرح تحقیق و بررسی و مطالعه اقتصادی نانوسیالی متشکل از نانوذرات اکسیدگرافن با پایه آبی به منظور دستیابی به افزایش توان برداشت از چاه های نفتی در دستور کار قرار گرفت.

بنائی، تاکید کرد: حدود 10 تا 25 درصد هزینه نهایی حفر هر چاه مربوط به گل حفاری استفاده شده است که عدد قابل توجهی است و سرمایه گذاری در این بخش از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی ادامه داد: در حال حاضر انواع پلیمرها به عنوان افزودنی های رایج جهت بهبود عملکرد گل حفاری شناخته می شوند، ولی این مواد در شرایط دما و فشار بالا و همچنین شرایط خاص حفاری های عمیق ناپایدار هستند.

این محقق خاطر نشان کرد: با توجه به نتایج حاصل از این تحقیق نانوسیالی معرفی شد که می توان از آن در عملیات حفاری که ناپایداری پلیمرها به علت شرایط دمایی و فشاری خاص لایه ها زیاد باشد و به ویژه در حفاری لایه های تولیدی مخزن که مستلزم پایین بودن درصد ذرات جامد گل حفاری است، استفاده کرد.

بنائی افزایش دهنده ویسکوزیته و خصوصیات ویسکوالاسیته گل حفاری، کاهنده هرزروی، روان کننده کارکرد مته ها، خنک سازی بهتر مته ها، کیک گل مناسب و پایداری و استحکام دیواره چاه را از ویژگی های ممتاز این نانوسیال نام برد و اظهار کرد:  علاوه بر آن این نانوسیال زیست سازگار است ضمن آنکه با بهبود روش های استخراج گرافن اکساید جهت کاهش هزینه تولید در روش هامر، هزینه تمام شده آن را جهت استفاده در سیال حفاری کاهش دادیم.

وی اضافه کرد: با توجه به این خصوصیات، کاربرد این نانوسیال هوشمند تأثیرات چشمگیری در تسریع عملیات حفاری، کاهش آسیب سازند وکاهش هزینه ها خواهد داشت و نتایج آن را می توان جهت تهیه دوغاب های سیمان حفاری نیز تعمیم داد.

بنائی افزود: این افزایه محلول در گل های پایه آبی بوده و جهت استفاده در گل های پایه روغنی و استفاده از سرفکتانت های مختلف با گرافن باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین تحقیقات کامل تری در خصوص اثر لوبریکانتی (روانکاری مته حفاری) و کولینگ (تسریع خنک سازی رشته حفاری و مته) در این افزایه مورد نیاز است.

این تحقیقات در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد محمد حسین بنائی با همکاری دکتر احمد رمضانی و دکتر سعید جمشیدی از اعضای هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف اجرایی شد. این طرح تحت عنوان پایان نامه مورد نیاز صنعت به تأیید داوران ستاد ویژه توسعه فناوری نانو نیز رسیده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :