Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218149
تاریخ انتشار : 7 شهریور 1396 11:49
تعداد مشاهدات : 183

افزایش ۱۳ درصدی ازدیاد برداشت از مخازن نفت با نانوذرات

تولید نانومواد با خصوصیت معین می تواند بازدهی برداشت از مخازن را 13 درصد افزایش دهد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛ پژوهشگر واحد علوم و تحقیقات با همکاری محققانی از دانشگاه های بریتانیا، کانادا و آمریکا موفق به سنتز نانوذراتی شدند که به کمک آنها، ازدیاد برداشت از مخازن نفت به میزان ۱۳ درصد افزایش می یابد.

گشتاسب چراغیان یکی از محققان این طرح گفت: در حال حاضر به منظور اعمال عملیات ازدیاد برداشت از موادی موسوم به عوامل فعال سطحی یا سورفکتانت استفاده می شود که استفاده از این مواد موجب می شود تا برداشت مخازن از ۳۰ درصد به ۴۵ درصد افزایش یابد.

وی ادامه داد: در این طرح نانوذراتی سنتز شدند که استفاده از آنها در کنار مواد فعال سطحی اضافه برداشت از مخازن نفت را به میزان ۵۸ درصد می رساند.

این محقق اظهار داشت: در حال حاضر عمر بیشتر مخازن نفتی دنیا به نیمه دوم خود رسیده است، به همین دلیل میزان برداشت نفت از آنها به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است بنابراین شرکت های نفتی از روش های ازدیاد برداشت با استفاده از فناوری های نوین برای بهره وری بیشتر در برداشت از ذخایر نفتی استفاده می کنند.

به گفته چراغیان، تولید نانومواد با خصوصیت معین می تواند بازدهی برداشت از مخازن را بهبود بخشد.

وی خاطرنشان کرد: در این پروژه با به کارگیری نانو فیوم سیلیکا، میزان برداشت نفت سنگین را که یکی از موارد پر چالش در صنایع بالادستی است، افزایش دادیم. سازوکار عملکرد این نانوذرات بدین شکل است که با ورود این ذرات میزان چسبندگی سورفکتانت کاهش می یابد و در کنار آن با تغییر میزان ترشوندگی، بهبود عملکرد سیال تزریقی حاصل می شود، در نتیجه سطح فعال آنها افزایش چشمگیری می یابد.

این محقق با تاکید بر اینکه این مواد به صورت گسترده ای بر روی کشش سطحی سیال مخزن اثر گذاشته و میزان گرانروی آن را کاهش می دهند، به بیان نحوه سنتز و ارزیابی نانوذرات پرداخت و گفت: برای این منظور در فاز اول تیم مطالعات آزمایشگاهی خود را بر ساخت نانوذره سیلیکا مورد استفاده در شرایط مخزن متمرکز کرد و در فاز بعد بهینه سازی نانوذره سنتز شده با سیال تزریقی در دستور کار قرار گرفت.

چراغیان، شناسایی و تعیین اثرات پیش فرآوری و همچنین تعیین خواص نانوساختارها و نانوذرات حاصل را با استفاده از روش های  FTIR، TEM، XRD، SEM  و انجام آزمون وزن سنجی حرارتی از دیگر اقدامات انجام شده در این مطالعات نام برد.

وی یادآور شد: بر اساس نتایج به دست آمده می توان اذعان کرد که با اضافه کردن ۲ درصد وزنی از نانوذرات سیلیکا فیوم به مواد فعال سطحی اضافه برداشت به میزان ۱۳ درصد نسبت به زمانی که تنها از سورفکتانت استفاده شده بود، رشد داشته است.

نتایج این تحقیقات که حاصل تلاش های گشتاسب چراغیان پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، اندرو بارن استاد دانشگاه رایس آمریکا، سجاد کیانی دانشجو دکتری دانشگاه سوانسی، شیرین الکساندر پژوهشگر دانشگاه سوانسی ولز و نشاط ناصر استاد دانشگاه کلگری کانادا اجرایی شده در مجله Industrial & Engineering Chemistry Research  با ضریب تاثیر ۲.۸۴۳ منتشر شده است.

استفاده صحیح از منابع نفتی جهان به منظور افزایش طول عمر آنها و برخورداری نسل های آینده از این ذخایر ایجاب می کند تا با مدیریت صحیح این منابع آشنا شویم.

از نکات قابل توجه در مدیریت مخازن اتخاذ روش هایی برای حفظ و صیانت مخزن، بالا بردن راندمان تولید و سعی بر نگه داشتن آن در حد مطلوب در طول زمان است. معمولا ۳۰ درصد از نفت به طور طبیعی از مخزن برداشت می شود و ۷۰ درصد آن نیازمند به کارگیری روش هایی موسوم به روش های ازدیاد برداشت است.

فرآیند ازدیاد برداشت نفت به مجموعه روش ها و فرایندهایی گفته می شود که طی آن تلاش با استفاده از انرژی یا مواد خارج از میدان نفت، میزان نفت خامی که استخراج آن با روش های معمولی امکان پذیر یا مقرون به صرفه نیست، استخراج شده و مورد بهره برداری قرار گیرد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :