Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218266
تاریخ انتشار : 8 شهریور 1396 14:23
تعداد بازدید : 261

مروری بر کارنامه 4 ساله در آذربایجان شرقی

فرصت چهارساله دولت یازدهم با درنظر گرفتن شرایط داخلی و خارجی و توجه به این نکته که گذر از موقعیت های دشوار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، به مدیریت کارآزموده و اراده قوی نیاز داشت، از نقاط عطف تاریخ کشورمان محسوب می شود که دستاورد آن در آذربایجان شرقی اجرای 101 هزار میلیارد ریال طرح زیربنایی بوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ آمارهای رسمی و شواهد نشان می دهد که دولت یازدهم توانست در طول چهار سال فعالیت خود، با وجود کاستی های فراوان و با استفاده بهینه از ظرفیت های کشور، کارنامه قابل قبولی را در عرصه های مختلف ثبت و روح امید را در جامعه احیا کند؛ امیدی که از دل تدبیر جوانه زده و روز به روز بارورتر می شود.

یکی از ویژگی های دولت یازدهم، در پیش گرفتن سیاست توسعه متوازن و همه جانبه کشور بوده است و می توان گفت همه نقاط ایران از ثمرات تلاش شبانه روزی دولت مردان بهره مند شده اند.
در استان آذربایجان شرقی نیز قطار توسعه، در سایه تدابیر دولتمردان، پرشتاب تر از همیشه به راه خود ادامه می دهد.
مدیریت اجرایی این استان با همکاری همه دستگاه های اجرایی، سیستم قضایی، دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی، نهادهای غیردولتی و بخش خصوصی و با جلب مشارکت آحاد مردم، در چهار سال گذشته تلاش کرده است با حرکت در مسیر وظایف قانونی خود و با ایجاد هماهنگی و همدلی بین همه بخش ها، ضمن تحقق سیاست های عمومی دولت، جایگاه استان را در زمینه های مختلف بهبود بخشد.
ره آورد این تلاش، ارتقای شاخص های مختلف توسعه استان، حل معضلات اقتصادی و اجتماعی چندین ساله، تحقق سیاست های کلی نظام در حوزه اقتصاد مقاومتی و بسیاری از اقدامات شاخص دیگر در حوزه های مختلف بوده است.

**گام اول: تدوین نقشه راه توسعه استان
مدیریت اجرایی آ ذربایجان شرقی در دولت تدبیر و امید از همان نخستین روزهای فعالیت خود با درک صحیح نسبت به ضرورت برنامه ریزی به عنوان پیش نیاز توسعه پایدار و همه جانبه، تدوین برنامه ای را در دستور کار قرار داد که در نهایت سند تدبیر توسعه استان نام گرفت.
اجرای این سند از ابتدای سال 94 آغاز شد و با نام گذاری سال 1395 به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل از سوی رهبر معظم انقلاب، برشی یک ساله از سند تدبیر توسعه استان تنظیم و به عنوان برنامه عملیاتی اقتصاد مقاومتی به کلیه دستگاه های اجرایی و فرمانداری ها ابلاغ شد. سند تدبیر توسعه استان گام بسیار مهم و تاثیرگذاری بود که نه تنها در طول فعالیت دولت یازدهم بلکه در تمام دوره های آتی می تواند به عنوان مبنای حرکت مدیران استان در راستای توسعه و استفاده از ظرفیت های محلی قرار گیرد.

**ارتقای شاخص های امنیتی استان
بحث امنیت به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی آذربایجان شرقی یکی از شاخص های مهم و تاثیرگذار در این استان و یکی از انتظارات بحق مردم از مجموعه حاکمیتی است که در طول دولت یازدهم، با تلاش نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی و همراهی شایسته و قابل تحسین دستگاه قضایی، شاهد بهبود شاخص های آن به ویژه در زمینه کاهش جرایم، مبارزه با مواد مخدر و مبارزه با قاچاق کالا بوده ایم.
این استان در سال های گذشته همواره به عنوان یکی از امن ترین استان های کشور در ارزیابی دستگاه های ملی شناخته شده و چندین بار از سوی مسئولان ارشد کشور مورد تقدیر قرار گرفته است.
از جمله اقدامات مدیریت استان برای ارتقای ضریب امنیتی، مبارزه بی امان و جدی با پدیده شوم اعتیاد و مواد مخدر بوده است.
از جمله ثمرات تلاش های صورت گرفته در این حوزه ساخت مرکز نگه داری، درمان و بازپروری معتادان موضوع ماده 16 قانون مبارزه با مواد مخدر و معرفی آذربایجان شرقی به عنوان استان عاری از معتاد متجاهر است.
این مرکز در فاز اول، امکان اسکان و آموزش اشتغال حدود 700 نفر از معتادین را فراهم کرده و قابل افزایش ظرفیت به 2000 نفر است.
همچنین در زمان حاضر260 مرکز دولتی و خصوصی در حال ارائه خدمات درمان و بازپروری به معتادان هستند که همه این اقدامات با نظر صاحب نظران دانشگاهی، کمیته علمی و مشارکت خیرین در حال انجام است. میزان سرقت در استان بعد از این اقدامات، سه سال پشت سر هم کاهش داشته و از نظر کاهش جرائم، آذربایجان شرقی طبق ارزیابی دستگاه های ملی در سالهای 94 و 95 جزو استانهای برتر طبقه بندی شده است.

**اقدامات انجام شده در چارچوب نظام تحول سلامت
در بخش سلامت نیز با اجرای طرح تحول نظام سلامت، امروز همه جمعیت استان تحت پوشش بیمه های درمانی هستند و انتظار رهبری و توصیه های رییس جمهور در خصوص رفع دغدغه های درمانی مردم تحقق یافته است.
کاهش میزان پرداختی بیماران در بیمارستان های دولتی از 35 درصد به حدود 7 درصد، افزایش تعداد پزشکان در مناطق محروم، ارتقای کیفیت خدمات بیمارستانی در مراکز درمانی استان از جمله برنامه هایی بوده است که موجب افزایش میزان رضایت مندی مردم از خدمات بیمارستانی به 83 درصد شده است.
در دولت یازدهم بیش از 100 طرح عمرانی در بخش بهداشت و درمان استان شامل احداث خانه ها و مراکز بهداشت روستایی، مراکز درمانی و بیمارستان ها، تجهیز و بازسازی مراکز درمانی، اورژانس ها و کلینیک های تخصصی با اعتباری بالغ بر یک هزار و 260 میلیارد ریال اجرا و به بهره برداری رسیده است که از شاخص ترین این طرح ها می توان به تکمیل و بازسازی بیمارستان 111 تختخوابی امام خمینی (ره) میانه (49 میلیارد ریال)، تکمیل ساختمان دانشکده داروسازی تبریز (167 میلیارد ریال)، کلینیک تخصصی بیمارستان اسدآبادی (75 میلیارد ریال)، کلینیک تخصصی بیمارستان شهداء (70 میلیارد ریال)، تکمیل بخش سوانح و سوختگی بیمارستان سینا (56 میلیارد ریال) و احداث بیمارستان 64 تختخوابی هریس (118 میلیارد ریال) اشاره کرد.
از دیگر طرح های شاخص درمانی در استان می توان از ایجاد مجتمع آب درمانی و نگهداری از معلولین با 87 میلیارد ریال و آغاز احداث بیمارستان 580 تخت خوابی کودکان توسط خیرین نام برد.

**تلاش برای احیای دریاچه ارومیه
برای مقایسه و تطبیق تراز دریاچه ارومیه و تأثیر اقداماتی که دولت یازدهم برای احیای این دریاچه کرده است، باید یک روند را بررسی کرد.
در طی 20 سال منتهی به 1393 هر سال 40 سانتی متر تراز دریاچه کاهش پیدا کرده و در این مدت 8 متر از تراز دریاچه از دست رفته است.
در سال 1392 همزمان با شروع فعالیت ستاد احیای دریاچه ارومیه، تراز این دریاچه 53/1270 بود که در اردیبهشت سال 1396، به 93/1270 رسیده است؛ در واقع در طی این سه سال، تراز دریاچه نه تنها کاهش نیافته، بلکه به مرحله تثبیت رسیده و بیشتر نیز شده است.
اجرای بیش از سه هزار هکتار شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی، اصلاح روش های آبیاری در 4600 هکتار از اراضی کشاورزی، رهاسازی 460 میلیون مترمکعب از آب پشت سدها، لایروبی رودخانه های منتهی به پیکره دریاچه، مسدود کردن 2916 حلقه چاه غیرمجاز، نصب 1951 دستگاه کنتور هوشمند و اجرای ده ها طرح کوچک و بزرگ نظیر تغذیه مصنوعی و پخش سیلاب، مرمت و بازسازی تأسیسات آبی، ایجاد تأسیسات فاضلاب، تکمیل و تجهیز شبکه های اندازه گیری آب های سطحی و زیرزمینی و انتقال پساب تصفیه خانه های حوضه دریاچه به دریاچه از جمله اقدامات انجام یافته است.
در کنار طرح های عمرانی و فنی، تدوین و پیاده سازی برنامه جامع آموزش، اطلاع رسانی و آگاهی سازی نیز در دستور کار ستاد احیای دریاچه ارومیه بوده است.

**تلاش جهادی برای تسهیل و رفع موانع تولید
تلاش برای احیای واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال استان که نتیجه سیاست های نادرست گذشته و تحریم های ظالمانه ضدایرانی قلمداد می شود از دیگر دستاوردهای دولت در آذربایجان شرقی در این مدت است که نمود عینی آن را می توان در تشکیل کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و تلاش جهت اختصاص هفت هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی استان مشاهده کرد.
در سال 95 و در قالب طرح رونق تولید، بالغ بر پنج هزار و 332 میلیارد ریال تسهیلات به 734 واحد تولیدی پرداخت شد و این در حالی بود که سهمیه استان در این طرح، 515 واحد و 6 هزار و 870 میلیارد ریال تسهیلات بود. علاوه بر این، بانک های استان نیز از منابع داخلی خود 2 هزار و 684 میلیارد ریال به 570 واحد تولیدی تسهیلات پرداخت و با استمهال بدهی 287 واحد به میزان سه هزار و 200 میلیارد ریال موافقت کردند.
نتیجه این تلاش ها کسب چهار موفقیت بزرگ کشوری برای استان بود که در گزارش وزیر کشور به رییس جمهوری از عملکرد استان ها به آنها اشاره شده است.
این موفقیت ها شامل کسب رتبه اول در افزایش ظرفیت واحدهای تولیدی با حمایت مالی از 1433 واحد، کسب رتبه اول در ایجاد فرصت های شغلی جدید از طریق افزایش ظرفیت واحدهای تولیدی با ایجاد 29هزار و 262 شغل، کسب رتبه دوم از نظر طرح های جدید سرمایه گذاری با365 طرح و کسب رتبه اول در ایجاد فرصت های شغلی از محل اتمام طرح های سرمایه گذاری با ایجاد پنج هزار و 19 شغل است.
در مدت چهار سال فعالیت دولت تدبیر و امید همچنین مجوز 1.5 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در استان صادر شده است که از این حیث استان آذربایجان شرقی رتبه دوم کشوری است.
در دولت یازدهم در مجموع بیش از 143 هزار فرصت شغلی جدید در استان ایجاد شده است.
در طول چهار سال گذشته، بخش خصوصی استان به این باور رسیده است که دولت رقیب بخش خصوصی نیست و خود را موظف به تحقق خواسته ها و تصمیمات بخش خصوصی می داند.
امروز بخش خصوصی استان مدیران دولتی را در مقابل خود نمی بیند، اوج این تعامل در شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی تجلی یافته است که امروز به یکی از مهم ترین ابزارهای تصمیم گیری برای رفع مشکلات بخش اقتصاد استان تبدیل شده است.
در مدت چهار سال گذشته 30 جلسه این شورا برگزار شده و استان آذربایجان شرقی از نظر عملکرد شورای گفت وگو در سال 94 به عنوان استان نمونه در کشور انتخاب شد.

**آذربایجان شرقی، کانون توسعه روابط خارجی
استان آذربایجان شرقی به لحاظ ظرفیت های کم نظیر صنعتی و اقتصادی، از دیرباز مورد توجه سرمایه گذاران داخلی و خارجی بوده و ظرفیت های کم نظیر این استان از جمله هم مرز بودن با چند کشور، برخورداری از زیرساخت های مناسب، شهرک های صنعتی و سرمایه گذاری، وجود صنایع تاثیرگذار، جاذبه های گردشگری و مراکز مهم علمی و دانشگاهی و نیروی انسانی ماهر و کارآزموده، همه و همه دست به دست هم داده است تا این استان به کانون دیپلماسی خارجی و جذب سرمایه گذاران دیگر کشورها تبدیل شود.
با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و نقش ویژه ای که دولت در توسعه روابط خارجی به استان آذربایجان شرقی سپرده بود، رفت وآمد هیأت های اقتصادی، تجاری و فرهنگی از چهار گوشه جهان به تبریز سرعت گرفت و در چهار سال گذشته قریب به یکصد هیأت خارجی به استان سفر کرده و با مسئولان استان دیدار و مذاکره کرده اند.
اجرای طرح های عمرانی بزرگی نظیر ساخت چند نیروگاه در استان با مشارکت سرمایه گذاران خارجی نشان از تحرکات بین المللی ویژه در استان و موفقیت در جلب توجه سرمایه گذاران خارجی به استفاده از ظرفیت های کم نظیر منطقه آذربایجان دارد.
علاوه بر این سفر هیات هایی از فعالان اقتصادی استان به کشورهای مختلف شاهد دیگری بر عزم جدی و خیز بلند مدیریت استان برای برقراری روابط نزدیک با کشورهاست؛ به ویژه در شرایطی که با توافق ایران و کشورهای 1+5 امیدها برای گشایش در روابط اقتصادی ایران با کشورهای جهان زنده شده است همت و اراده مسئولان استانی نیز می تواند فصل نوینی از توسعه اقتصادی این خطه از کشورمان را رقم بزند.

**فعال سازی طرح های راکد عمرانی
در حوزه عمرانی با پیگیری های متعدد استانداری آذربایجان شرقی نسبت به تخصیص بودجه های عمرانی، بیشتر طرح های راکد استان فعال شده و بیش از 7 هزار طرح عمرانی به ارزش بیش از 101 هزار میلیارد ریال در طول فعالیت دولت یازدهم فعال شده است.

**ارتقای شاخص های فرهنگ و هنر
تاسیس بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان به عنوان یکی از وعده های انتخاباتی دکتر روحانی و افزایش شاخص های فرهنگ، هنر و ادب در حوزه های مختلف از دیگر نمودهای عینی تلاش دولت تدبیر و امید برای توسعه آذربایجان شرقی در چهار سال گذشته است.
بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان با هدف تحقیق، پژوهش و ترویج مطالعه در زمینه فرهنگ، هنر، زبان، ادبیات و تاریخ آذربایجان تاسیس شد تا ظرفیت های مغفول این حوزه ها در خطه آذربایجان، واکاوی و تحقیق شود. رونق بازار نشر از دیگر دستاوردهای فرهنگی دولت تدبیر و امید در چهار سال حیات خود در آذربایجان شرقی بوده است به طوری که شاخص های نشر در این مدت در بیشتر موارد نشان دهنده رشد است.
در این مدت مجوزهای نشر از 1023 به 1404 مورد، تعداد کتاب های تالیفی از 893 به یک هزار و 128 عنوان و مجوزهای نشریات از 165 عنوان به 275 عنوان افزایش داشته است.
آمار منتشر شده از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی همچنین نشان می دهد که تعداد کانون های فرهنگی هنری مساجد استان از 752 به یک هزار و 148 مورد، شمار اعضای آن از 101 هزار به 121 هزار و 500 نفر و موسسه های قرآنی تحت پوشش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از 56 به 63 مورد افزایش یافته است.

**فرصت های تاریخی پیش روی تبریز و آذربایجان شرقی
در کنار همه اقدامات انجام شده برای تسریع در روند توسعه و پیشرفت استان، دو فرصت تاریخی نیز در چهار سال گذشته با پیگیری های شخص استاندار، پیش روی تبریز و آذربایجان شرقی قرار گرفت.
نخست انتخاب تبریز به عنوان پایتخت جهانی فرش دستباف از سوی شورای جهانی صنایع دستی و سپس انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 از سوی سازمان همکاری های اسلامی است.
این انتخاب فرصت خوبی برای معرفی جاذبه های گردشگری کشورمان و در راس آنها آذربایجان و تبریز است.
حمایت حداکثری از این انتخاب ها و تلاش برای تحقق اهداف آنها، موضوع بسیار مهمی است که نباید از آن غفلت شود.

**آذربایجان شرقی، زیر چتر فناوری های نوین
با عنایت به اهمیت علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان در توسعه و پیشرفت جامعه، گسترش مباحث مربوط به این حوزه از سیاست های قطعی و مستمر مدیریت استان در چهار سال گذشته بوده است.
در این راستا، ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری با عنوان ربع رشیدی در سال 93 به تصویب شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری کشور رسید و با فراهم شدن بستر مناسب برای استقرار شرکت های دانش بنیان در 14 پهنه و کانون فناوری این منطقه، زمینه ارتباط موثر بین دانشگاه و صنعت، فناوران و صنعتگران و در نهایت علم با ثروت ایجاد شد.
همچنین در این راستا سه دوره نمایشگاه فناوری های نو و پیشرفته تبریز برگزار شده و در مجموع بیش از 3 هزار طرح فناورانه و دانش بنیان در این نمایشگاه عرضه شده و فرصت تجاری سازی و تبدیل ایده های فناورانه به محصول فراهم شده است.

**آذربایجان شرقی، الگوی اقتصاد مقاومتی
مجموع اقدامات دستگاه های اجرایی استان در دولت یازدهم و تلاش جدی برای استفاده از ظرفیت ها و منابع محلی، دولتمردان تدبیر و امید را متقاعد کرد که از بین 31 استان کشور، آذربایجان شرقی را به عنوان یکی از سه استان الگوی اقتصاد مقاومتی انتخاب کنند.
مدیریت استان در ابتدای سال 95، با تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی (عاشورا) برشی یک ساله از سند تدبیر توسعه استان را به عنوان نقشه راه اقتصاد مقاومتی به دستگاه های اجرایی استان ابلاغ و آنها را موظف به اجرای تمام و کمال این برنامه کرد.
تلاش شبانه روزی و خستگی ناپذیر مدیران، کارکنان و کارشناسان دستگاه های اجرایی استان و فعالان بخش خصوصی موجب شد که در پایان بهمن ماه سال 1395، تحقق همه اهداف برنامه اقتصاد مقاومتی استان از سوی استاندار آذربایجان شرقی اعلام شود.

**توسعه بخش کشاورزی
در بخش توسعه روستایی، اولویت مدیریت استان، ایجاد امکانات و خدمات در روستاها و افزایش درآمد روستاییان بوده که تقویت بخش کشاورزی در این راستا با جدیت دنبال شده است.
پشتیبانی ها و حمایت های مدیریت استان از توسعه بخش کشاورزی موجب شد که تولید گندم استان در سال 1395 به حدود 600 هزار تن برسد که در تاریخ استان کم سابقه است.
همچنین سطح گلخانه های استان از رقم 54 هکتار در سال 92 به 114 هکتار در سال 95 افزایش یافته است که رشد 111 درصدی را نشان می دهد.
در طول دولت یازدهم همچنین تعداد افراد تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان آذربایجان شرقی، 46 درصد نسبت به قبل رشد کرده است.
از دیگر اقدامات شاخص دولت یازدهم در استان آذربایجان شرقی در چهار سال گذشته می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- احداث و بهره برداری از باند بتنی فرودگاه تبریز برای اولین بار در کشور
- توسعه شبکه دولت الکترونیک در 1000 نقطه اداری و ایجاد اینترنت روستایی پرسرعت از 154 روستا به 1127 روستا
- راه اندازی خانه احزاب استان
- صدور مجوز فعالیت به 95 تشکل سیاسی با افزایش 60 درصدی نسبت به مدت مشابه قبل از آن
- صدور مجوز فعالیت به 9 تشکل صنفی غیرسیاسی در سال 95
- افزایش تعداد سازمان های مردم نهاد استان از 440 درسال 92 به 630 تا سه ماه اول سال 96
- افزایش 55 درصدی صادرات از گمرکات استان
- افزایش 10 برابری پهنای باند اینترنت در استان
- توسعه فیبر نوری به میزان 1600 کیلومتر
- افزایش 60 درصدی مشارکت خیرین در امر مدرسه سازی
- اجرای 250 کیلومتر از تأسیسات فاضلاب تبریز و 650 کیلومتر شبکه فاضلاب در شهرهای استان
- افتتاح فاز دوم مس سونگون به ظرفیت 150 هزار تن
- افتتاح کارخانه مولیبدن در ورزقان
- افزایش 47 درصدی طول راه های استان و احداث 90 کیلومتر بزرگراه جدید
- افزایش 33 درصدی تعداد روستاهای گازرسانی شده و 15 درصدی طول شبکه گازرسانی
- راه اندازی خط تولید انبوه تراکتورهای سنگین در سال 94 در شرکت تراکتورسازی تبریز
- آغاز عملیات اجرایی آزادراه تبریز به بازرگان به طول 225 کیلومتر با سرمایه گذاری مشترک بخش خصوصی و دولت
- آغاز اجرای پروژه خط لوله اتیلن غرب کشور از میاندوآب به تبریز
- مقاوم سازی 24 هزار خانه روستایی
- ایجاد 1022 تخت اقامتی (با رشد 12 درصدی) و آغاز اجرای 16 هتل جدید با 3200 تخت
- تخصیص 11 هزار میلیارد ریال به شهرداری ها و سه هزار میلیارد ریال به دهیاری های استان
- پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش درقالب طرح رونق تولید به بیش از 700 واحد تولیدی استان به میزان 4960 میلیارد ریال
- پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش از منابع بانک ها به بیش از 560 واحد تولیدی استان به میزان 2600 میلیارد ریال
- بهره برداری از 279 واحد جدید تولیدی با اشتغال زایی چهار هزار نفر
- افزایش 20 درصدی صادرات غیرنفتی استان نسبت به سال 1394
- جذب 25 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و 6 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی توسط بانک ها و موسسات اعتباری
در نهایت می توان گفت که نگاهی منصفانه به عملکرد دولت تدبیر و امید در چهار سال گذشته نشان می دهد که دولتمردان برای رفع کاستی ها در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی عزم جدی دارند، ولی باید توجه داشت که دولت در عرصه های مختلف با مشکلات فراوانی دست به گریبان است و نمی توان در کوتاه مدت از آن انتظار معجزه داشت.
آنچه مهم است سوگیری صحیح دولت در راستای حل مشکلات مردم است و ضامن موفقیت در این مسیر همکاری دیگر قوا و سازمان ها با قوه مجریه خواهد بود.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :