Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218282
تاریخ انتشار : 9 شهریور 1396 9:43
تعداد بازدید : 256

ایران مرغوب ترین زعفران جهان را تولید می کند

در حال حاضر استان های خراسان رضوی و جنوبی بیشترین و مرغوب ترین زعفران جهان را تولید می کنند.
نایب رئیس شورای ملی زعفران مرغوب ترین زعفران جهان را متعلق به ایران دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از روزنامه کیهان؛ غلامرضا میری گفت: تولید و تجارت جهانی زعفران همیشه در اختیار ایرانی ها بوده و در حال حاضر هم استان های خراسان رضوی و جنوبی بیشترین و مرغوب ترین زعفران جهان را تولید می کنند.

وی ادامه داد: پارسال حدود ۳۰۰ تن تولید زعفران داشتیم که طبق آمار گمرک ۱۷۳ تن آن محصول صادر شد. برآورد از مصرف داخلی نیز ۴۰ - ۳۰ تن است.به گزارش صدا و سیما، میری گفت: با توجه به افزایش سطح زیر کشت، رشد راندمان تولید در واحد سطح و مناسب بودن وضعیت جوی پیش بینی می شود امسال میزان برداشت محصول بیشتر شود.
وی با بیان اینکه برداشت زعفران از دهم مهرماه سال جاری در کشور آغاز می شود، افزود: در حال حاضر سطح زیر کشت زعفران در ایران ۱۲۰ هزار هکتار برآورد می شود.
وی در ادامه با اشاره به اینکه زعفران از قدرت ارزآوری و ارزش افزوده بالایی برخوردار است، اظهار داشت: جهاد کشاورزی به دنبال افزایش راندمان تولید این محصول راهبردی از 3/5 به ۵ کیلوگرم در واحد سطح است.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران گفت: زعفران به عنوان یکی از اقلام مهم صادرات غیر نفتی کشور نقش مهمی در درآمد ارزی حاصل از صادرات محصولات کشاورزی دارد.
وی همچنین با اعلام اینکه زعفران از محصولات مهم کشاورزی ارزآور ایران است، افزود: طلای سرخ از ارزش اقتصادی بالا و ویژگی های خاص دارویی، ادویه ای و... برخوردار است بنابراین می طلبد مسئولان به این محصول اقتصادی نگاه ویژه تری داشته باشند.
میری در بخش دیگری از سخنان خود ثبات بازار و قیمت مناسب را از جمله عوامل اصلی توسعه صادرات و بازار زعفران برشمرد و اظهارداشت: افزایش بی رویه قیمت ها موجب کاهش صادرات و در عین حال افت مصرف داخلی می شود.وی اذعان داشت: زعفران علاوه بر مصرف سنتی در صنایع غذایی، دارویی، رنگسازی، بهداشتی، آرایشی و... کاربرد فراوانی دارد.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :