Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218377
تاریخ انتشار : 11 شهریور 1396 14:28
تعداد بازدید : 207

تولید نانوحسگری ارزان برای کنترل داروی قلبی

نانوحسگری که می توان از آن در کنترل کیفی و کمی یک نوع داروی قلبی در مراکز تولید این دارو بهره برد ساخته شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛ محققان کشور نانوحسگری را ساخته اند که می توان از آن در کنترل کیفی و کمی یک نوع داروی قلبی در مراکز تولید این دارو بهره برد.

حسگرها ابزارهایی هستند که تحت شرایط خاص، از خود واکنش های پیش بینی شده و مورد انتظار نشان می دهند. شاید دماسنج را بتوان جزء اولین حسگرهای ساخت دست بشر به حساب آورد.

با توجه به ساخت وسایل الکترونیکی و تحولات عظیم چند دهه ی اخیر و در خلال قرن بیستم، امروزه نیاز به ساخت حسگرهای دقیق تر، کوچک تر و با قابلیت های بیشتر احساس می شود.

استفاده از فناوری نانو در طراحی و ساخت حسگرها هم به کاهش اندازه و هم به دقت حسگرها کمک شایانی می کند. این نوع حسگرها به نانوحسگرها موسوم اند.

دکتر معصومه قلخانی یکی از محققان این طرح گفت: با توجه به اهمیت کنترل کیفیت داروها در حین ساخت و همچنین اندازه گیری دارو پس از مصرف، در طرح حاضر نانوحسگری ساخته شده است که می توان برای نیل به اهداف مذکور بهره برد. نانوحسگر ساخته شده در این طرح حساس به نوعی داروی قلب با نام دوبوتامین است.

به گفته این محقق، به کمک این نانوحسگر می توان نتایج دقیقی را در زمان کوتاهی گزارش کرد. به علاوه قیمت تمام شده ساخت این نانوحسگر نسبت به سایر روش های اندازه گیری به طور قابل توجهی پایین تر است.

قلخانی با اشاره به معایب استفاده از روش های رایج آنالیز دارویی گفت: هم اکنون از روش هایی مانند روش کروماتوگرافی برای آنالیزهای دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. این روش ها به دلیل استفاده از حجم بالای حلال های شیمیایی می توانند برای محیط زیست مضر باشند. اما استفاده از نانوحسگر ساخته شده در این طرح، این معایب را ندارد و یک روش دوستدار محیط زیست به حساب می آید.

وی با بیان اینکه در پژوهش حاضر یک نانوحسگر الکتروشیمیایی برای آنالیز کمی و کیفی دوبوتامین ساخته شده است، گفت: بدین منظور از کربن شیشه ای به عنوان بستر این نانوحسگر استفاده شده و سپس یک پوشش نانوکامپوزیتی متشکل از نانوذرات بوهمیت و نانولوله های کربنی بر روی سطح کربن شیشه ای نشانده شده است.

وی ادامه داد: پس از اتمام فرایند سنتز، از روش های میکروسکوپی برای مشخصه یابی و از آزمون های الکتروشیمیایی برای ارزیابی عملکرد این نانوحسگر استفاده شده است. 

قلخانی تاکید کرد: بر اساس نتایج حاصل شده از آزمون ها، به کمک این نانوحسگر می توان غلظت داروی دوبوتامین را در گستره ی خطی وسیع و در محدوده ی ۰.۰۰۵ تا ۱.۰ میکرومولار و با حد آشکارسازی ۸.۹ نانومولار اندازه گیری کرد. همچنین حضور هم زمان ترکیب هایی همچون اوریک اسید و آسکوربیک اسید، هیچ مزاحمت و اختلالی در عملکرد این نانو حسگر ایجاد نخواهد کرد.

این محقق با بیان اینکه  این نانوحسگر آزمایشگاهی را می توان برای اندازه گیری داروی مذکور در سرم خون و ادرار نیز مورد استفاده قرار داد، تأکید کرد: اصلاحات انجام شده بر روی الکترود کربن شیشه ای، منجر به یک رشد چشمگیر ۹۹ برابری در پاسخ الکترود اصلاح شده نسبت به الکترود کربن شیشه ای عریان شد.

این تحقیقات حاصل تلاش های دکتر معصومه قلخانی- عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران و مریم صالحی- دانش آموخته ی مقطع کارشناس ارشد این دانشگاه است. نتایج این کار در مجله ی Journal of Materials Science با ضریب تأثیر ۲.۵۹۹ (جلد ۵۲، شماره ی ۲۰، سال ۲۰۱۷، صفحات ۱۲۳۹۰ تا ۱۲۴۰۰) منتشر شده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :