Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218380
تاریخ انتشار : 11 شهریور 1396 14:59
تعداد مشاهدات : 136

بانوان ایرانی، پرچمدار دیپلماسی آشپزخانه ای

تور آشپزی دوبانوی ایرانی برای گردشگران خارجی به غیر از نفع اقتصادی، موجب آشنایی گردشگران با فرهنگ ایرانی و تقویت نگرش مثبت به ایران شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ تور آشپزی دوبانوی ایرانی برای گردشگران خارجی به غیر از نفع اقتصادی، موجب آشنایی گردشگران با فرهنگ ایرانی و تقویت نگرش مثبت به ایران شده است.
دو بانوی خوش فکر و خوش ذوق ایرانی مدتی است که «تور غذایی» برای گردشگران خارجی برگزار می کنند و مسافران را برای بازارگردی و تجربه آشپزی غذای ایرانی به تهران دعوت می کنند.

«شیرین طحانان» و «متین لشکری» توانسته اند تور یک روزه غذایی برای توریست هایی که علاقه به تجربه آشپزی غذاهای متفاوت ایرانی دارند را برگزار کنند تا آنها شیوه پخت غذای ایرانی را با خود سوغاتی ببرند.

در این تور آداب و رسوم مربوط به غذا، از نحوه خرید و فروش مواد غذایی تا آماده سازی و پخت آن و فرایند سفره پهن کردن و چیدمان آن و خلاصه هر چیزی که بشود در اصطلاح فرهنگ غذایی آن را خلاصه کرد، وجود دارد؛ برای همین هم تورغذایی محدود به آموزش آشپزی غذایی ایرانی نمی شود و توریست ها به بازار (تجریش) برده شده تا از نزدیک از مغازه ها دیدن کنند. انواع ترشیجات و دسرهای خانگی ایرانی، ادویه جات، خشکبار، سبزی ها و میوه ها و... معرفی می شوند، کمتر توریستی از این گردش دست خالی بیرون می آید و بخش کمی هم از مواد اولیه مورد نیاز همان روز خریداری می شود و تور به سمت مقصد آشپزخانه حرکت می کنند.

ایجاد جذابیت توریستی در کشور برای گردشگران خارجی با هدف آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم جزیی از دیپلماسی عمومی هر کشوری قرار دارد که اکنون توسط این دو بانوی ایرانی به خوبی در حال انجام است.
امروزه در دیپلماسی، عنصر «غذا» که محصولی استراتژیک برای عموم مردم جهان است، نقش خاصی ایفا می کند؛ تا جایی که از آن تحت عنوان هایی مانند «غذا و سیاست خارجی» (Food and Foreign Policy)، «دیپلماسی غذا/ آشپزخانه ای» (food diplomacy) و «دیپلماسی شکمی» (gastro diplomacy) در دیپلماسی عمومی یاد می شود و مورد توجه و اهتمام ویژه ای قرار گرفته و حتی درمعتبرترین دانشگاه های جهان به عنوان یک دوره علمی ارائه می گردد.

اولین بار اصطلاح «دیپلماسی آشپزخانه ای» توسط "پل راکوور" یکی از وبلاگ نویسان برجسته در زمینه دیپلماسی عمومی ابداع شد. از نظر راکوور، قلب ها و ذهن های مردم جهان را می توان به وسیله "اشتهاء" تصرف کرد؛ هدفی که هر کشوری به دنبال آن است. کشورها برای دستیابی به چهره ای موجه در بین مردم جهان، غذاهای کشور خود را در دسترس قرار می دهند و ضمن نفوذ در ذهن (به صورت اقناعی به واسطه مُغذی بودن) و قلب (به صورت ارضایی به واسطه طبخ عالی) مردم جهان، آنان را به سمت فرهنگ خود جذب می کنند.
آمریکایی ها در همین راستا یک اصل شناخته شده دارند: «با ما آشنا شوید، ما را دوست خواهید داشت»، و در سال های اخیر کشورهای آسیای شرقی این اصل را کمی تغییر داده اند: «ما را بچشید، ما را دوست خواهید داشت.»

«دیپلماسی آشپزخانه ای» در ایران برای گردش گران خارجی به دلیل طعم و مغذی بودن غذاهایی مانند "آبگوشت بزباش" و انواع "کباب" به شکل مناسبی دنبال می شود و این توریست های خارجی استقبال فراوانی از غذاهای ایرانی می کنند و حتی در خاطرات خود به نیکی از غذاهای ایرانی یاد می کنند؛ البته «شیرین طحانان» و «متین لشکری» یک گام جلوتر نیز رفته اند و این دقیقاً وجه تمایز تورغذایی آنها با بخشی از برنامه بعضی از تورهای گردشگری است که توریست ها را به خانه ای می برند تا یک خانم خانه برایشان غذای خانگی درست کند و آنها صرفاً مشاهده گر و تست کننده طعم غذا باشند. در این آموزش عملی برای گردشگران خارجی از هیچ فوت و فنی فروگذاری نمی شود و از شستن تا آبکش کردن و دم کردن برنج را ریز به ریز انجام می دهند و در این بین از تفاوت انواع طبخ ها مثل چلو با پلو و مدت زمان پخت هر کدام و... هم آشنا می شوند.

تور غذایی این دوبانوی ایرانی علاوه بر رونق کسب و کار و درآمدزایی برای آنها، موجب ارزآوری برای کشور نیز می گردد؛ البته هنگامی که این گردشگران خارجی به کشور خود بازمی گردند، به صورت غیرمستقیم سفیر فرهنگی ایران در کشورهای خود می شوند و در نهایت موجب تقویت نگرش مثبت به جمهوری اسلامی ایران در کشورهای خود می شوند که این اتفاق ارزش بسیار بالاتر از کسب و کار اقتصادی فردی دارد، چراکه موجب ورود گردشگران بیشتری از اقصی نقاط جهان می شود و نفع اقتصادی آن به همه مردم می رسد.

متاسفانه نهادهای متولی به ویژه وزارت امورخاجه، حوزه دیپلماسی عمومی را بصورت ضعیفی برای غیرایرانی ها دنبال می کند؛ به عنوان نمونه در دیپلماسی غذایی که از زیرمجموعه های دیپلماسی عمومی است، می توان آوازه غذاهای ایرانی را به صورت جهانی درآورد که جبران این ضعف، توجه و تلاش زیاد مسئولان وزارت خارجه را می طلبد. البته خوشبختانه بخش خصوصی منتظر عمل وزارت امورخارجه نیز نمانده و نظیر این دو بانو «شیرین طحانان» و «متین لشکری»، به صورت خودجوش و مستقل درحال پیشبرد دیپلماسی عمومی هستند که علاوه بر نفع اقتصادی برای خود و کشورشان، موجب معرفی فرهنگ و آداب ایرانی ها به مردم دیگر نقاط جهان شده اند.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :