Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218560
تاریخ انتشار : 14 شهریور 1396 9:48
تعداد بازدید : 204

دومین تولیدکننده فرش ماشینی جهان در پی حمایت

اگر فرش دستباف ایران قرن هاست شهرت جهانی دارد، حالا فرش ماشینی این سرزمین هم در دنیا زبانزد است.

هرچند قدمت فرش ماشینی در ایران به نیم قرن نمی رسد اما آمارها نشان می دهد کشورمان دومین تولیدکننده فرش ماشینی جهان است، صنعتی با صادرات سالانه 30 میلیون مترمربع و ارزآوری 350 میلیون دلار.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ صنعتی که هم بالاترین اشتغالزایی را در زیرمجموعه خود دارد(نساجی) و هم امکان افزایش صادرات غیرنفتی و ارزآوری را فراهم می آورد آن هم با مواد اولیه ای کاملا داخلی و بومی.
در بین شهرهای تولیدکننده این محصول، کاشان، قطب اصلی تولید انواع فرش ماشینی ایران محسوب می شود، شهری که تولید کنندگان آن با استفاده از دانش بومی، در تولید مواد اولیه فرش های ماشینی به خودکفایی رسیده اند.
داوود کاشفی فر رئیس ستاد اجرائی نمایشگاه نهم با اشاره به اینکه صنعت فرش ماشینی یکی از صنایع تأثیرگذار در صنعت نساجی است که در سال های اخیر توسعه مناسبی داشته گفت: تنها در منطقه کاشان، آران و بیدگل بیش از 1000 واحد تولید فرش ماشینی احداث شده که این منطقه را به قطب تولید این محصول در کشور و حتی منطقه تبدیل کرده است.
فرش ماشینی را می توان محصولی دانست که در تولیدش روزمرگی اختیار نکرده ایم و تولیدکننده ایرانی با علم به اینکه بازاریابی و فروش به خلاقیت و نوآوری نیاز دارد مدام در پی یافتن راهکارهایی برای تولید طبق ذائقه مشتری بوده است.
نهمین نمایشگاه بین المللی فرش ماشینی،کف پوش، موکت و صنایع وابسته گواهی بر این مدعاست، جایی که نخستین بار فرش های ضدلک، ضد آب و ضد میکروب در آن رونمایی شد.
همین طور رونمائی از بزرگترین تابلو فرش ماشینی جهان و معرفی فرش آنتی باکتریال صد در صد اکریلیک نیز از دیگر رخدادهای اخیر است که در این نمایشگاه دیده می شود.
رویدادی که صحنه نمایش عریض ترین و بزرگترین فرشهای ماشینی جهان هم هست، به گفته محمدسعیدپور تولیدکننده، بزرگترین فرش از این دست به مساحت 3200 مترمربع تولید و مسجد جامع باکو جمهوری آذربایجان را مفروش کرده است.
ظرفیت نصب شده صنعت فرش ماشینی در کشور 120 میلیون متر مربع است و تولید سالانه آن به 80 میلیون مترمربع می رسد که حدود 50 میلیون متر مربع آن در داخل کشور مصرف می شود.
مصرف سرانه فرش ماشینی در کشور حدود 2.3 مترمربع است و مازاد آن نیز به بازارهای جهانی صادر می شود.
با این همه تولیدکننده این بافتهای ماشینی موانعی پیش پای دارند برای تولید و البته صدور بیشتر.
علی فرهی تولیدکننده از دریافت 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده ای به عنوان مانع یاد می کند که هنوز حلقه اخذ آن کامل نیست و فروشنده ملزم به پرداخت آن نشده است.
همینطور محمد شفیع رجالی دیگر تولیدکننده حاضر در نمایشگاه از مشکلات جابه جایی و صدور محصول به خارج گله مند است.
کمبود سرمایه در گردش و نقدینگی از دیگر مسائلی است که تولیدکنندگان خواستار تامین به قدر کفایت آن از دولت و نظام بانکی کشور هستند.
تولیدکنندگان معتقدند در صورت تأمین همین نیازها و البته تسهیل تجارت خارجی، امکان تولید سالانه 100 میلیون متر مربع و صادرات 50 میلیون متر مربع وجود دارد که به تبع آن هم اشتغال بیشتری ایجاد می شود و هم ارز قابل توجهی به دست می آید.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :