Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218563
تاریخ انتشار : 14 شهریور 1396 10:12
تعداد بازدید : 157

یک گونه جدید آرکی کشف شد

محققان ایرانی موفق به شناسایی و ثبت دوازدهمین گونه از گروه آرکی ها شدند.
محققان بانک میکروارگانیسم های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق به شناسایی و ثبت دوازدهمین گونه از گروه آرکی ها شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزای ایسنا؛ دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در خصوص این میکروارگانیسم جدید گفت: جداسازی و نگهداری جدایه های بومی به عنوان یکی از رسالت های مهم بانک میکروارگانیسم های این مرکز به شمار می آید و تاکنون تاکسون های میکروبی جدید و متنوعی در نتیجه فعالیت های این مرکز شناسایی و به دنیا معرفی شده است.

وی افزود: در همین راستا طی جدیدترین مطالعه صورت گرفته در زمینه تنوع زیستی میکروارگانیسم های تالاب میقان، یک آرکی جدید کشف شد. تالاب میقان واقع در استان مرکزی دارای ویژگی های اکولوژیک منحصر بفردی است و به عنوان یکی از اکوسیستم های ارزشمند و مطرح جهت مطالعات تنوع زیستی میکروبی مورد توجه این مرکز قرار گرفته است.

فاضلی خاطرنشان کرد: این آرکی نمک دوست جدید با استفاده از معیارهای مختلف شناسایی از جمله مطالعات تبارزایی به عنوان یک گونه جدید با نام Natrinema soli در خانواده Natrialbaceae معرفی شده است و در معتبرترین مجله بین المللی سیستماتیک میکروبی (IJSEM ) پذیرفته شده است. این گونه، دوازدهمین آرکی بومی جدید در بین 52 میکروارگانیسم بومی معرفی شده از بانک میکروارگانیسم های این مرکز است.

بر اساس اعلام مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، این دسته از میکروارگانیسم ها اغلب ساکن زیستگاه هایی با سخت ترین شرایط از قبیل محیط های بسیار اسیدی یا قلیایی، چشمه های آب گرم، دریاچه ها و محیط های بسیار شور هستند و به دلیل توانایی تحمل شرایط بسیار سخت، آنزیم ها و سایر ترکیبات تولید شده توسط این گروه از میکروارگانیسم ها، در صنعت حائز اهمیت بسیار زیادی هستند، به ویژه امروزه آرکی های نمک دوست به دلیل توانایی تولید رنگدانه های زیستی و آنزیم های خاص و سایر ترکیبات دارای کاربرد در صنعت توجه بسیاری از دانشمندان جهان را جلب کرده اند.

این آرکی ارزشمند هم اکنون در کلکسیون میکروبی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با کد دسترسیIBRC-M 11063  نگهداری می شود.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :