Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218597
تاریخ انتشار : 14 شهریور 1396 11:30
تعداد مشاهدات : 218

بازیافت روغن سوخته موتور با فناوری نانو

پژوهشگران ایرانی روغن مصرف شده و دور ریختنی موتور را به نوعی سوخت برای موتورهای دیزلی تبدیل کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛  پژوهشگران ایرانی با سنتز نانوکاتالیستی در مقیاس آزمایشگاهی تلاش کردند تا روغن مصرف شده و دور ریختنی موتور را به نوعی سوخت برای موتورهای دیزلی تبدیل کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان، حجم روغن سوخته تولید شده را در جهان بیش از 24میلیون تن در سال بیان کرد و گفت: با این حجم بالا از روغن سوخته آلودگی های زیست محیطی به طور قابل توجهی افزایش می یابد بنابراین بازیافت روغن سوخته و دور ریختنی و تبدیل آن به محصولی با ارزش  حائز اهمیت است.

پروفسور علی اصغر انصافی افزود: در این طرح نانویی تلاش شده تا با سنتز نانوکاتالیستی، سوختی با روش بسیار ارزان ومقرون به صرفه برای موتورهای دیزلی تولید کرد.

وی کاهش آلایندگی محیط زیست در مقایسه با سوخت های معمول دیزلی و افزایش کیفیت سوخت را از مهمترین مزایای اجرای این طرح برشمرد و گفت: در این طرح نانوذرات سریم اکسید بر بستر سیلیکاژل سنتز شده و از نانوکامپوزیت حاصل به عنوان نانوکاتالیستی برای تبدیل روغن سوخته به سوخت دیزل استفاده شده است.

نتایج حاصل این پژوهش با مشارکت پروفسور علی اصغر انصافی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان، نوید زندی آتشبار دانشجوی مقطع دکترا این دانشگاه و امیر هوشمند اهور دانش آموخته ی دکترای دانشگاه فردوسی مشهد در مجله علمیJournal of Cleaner Production منتشر شده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :