Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218615
تاریخ انتشار : 14 شهریور 1396 12:52
تعداد بازدید : 169

ایران یکی از نخستین زیستگاه های انسان هوشمند در غرب آسیاست

آخرین کاوش غار کلدر بیانگر آن است که ایران در زمره اولین زادگاه های انسان هوشمنددر غرب قاره آسیاست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛  سرپرست کاوش باستان شناختی غار کلدر، گفت: تا پیش از کاوش های غار کلدر، همه توجهات روی منطقه شامات متمرکز بود، اما کاوش های غار کلدر با ۵۴ هزار و ۴۰۰ سال قدمت، منجر به تاریخ نگاری لایه های پارینه سنگی تازه ای شد.

بهروز بازگیر با اشاره به انجام دادن مطالعات منطقه ای قبل از شروع کاوش غار کلدر، افزود: فصل دوم کاوش غار کلدر با هدف تاریخ نگاری و لایه نگاری دقیق انجام شد.

این باستان شناس از کشف ابزارهای انسان های نئاندرتال و هموساپین در این غار خبر داد و گفت: در لایه نگاری انجام شده، چهار تاریخ ترمونومینسانس و سه مورد کرین ۱۴ به دست آمد.

بازگیر افزود: در لایه چهارم آثار و شواهد انسان های هوشمند (پارینه سنگی جدید) شناسایی شد که با توجه به آنالیزهای ترمونومینسانس، تاریخ های ۲۳ هزار و ۱۰۰ سال، ۲۵ هزار و ۵۰۰ سال، ۲۶ هزار سال و ۲۹ هزار و ۴۰۰ سال به دست آمد.

وی همچنین به نتایج آزمایش های کربن ۱۴ اشاره کرد و گفت: این نتایج تاریخ های ۳۸ هزار و ۶۵۰ سال، ۴۴ هزار و ۲۰۰ سال و ۵۴ هزار و ۴۰۰ سال را در قسمت پایینی لایه پارینه سنگی جدید نشان داد که این تاریخ نقطه عطفی در زمینه حضور انسان های هوشمند در ایران و غرب قاره آسیاست.

این باستان شناس در ادامه از کشف قدیمی ترین شواهد استفاده از قیر طبیعی در ایران و غرب قاره آسیا خبر داد و گفت: در قسمت جاگذاری سر پیکان ها بر روی چوب از مواد چسبنده طبیعی استفاده شده است.

بازگیر با اشاره به قدمت ۵۴ هزار ساله لایه پارینه سنگی جدید غار کلدر، گفت: در نزدیکی محوطه یک منبع مواد خام پیدا شد که به نوعی منبع قیرطبیعی است.

وی یادآور شد: هم اکنون غار کلدر با ۵ هزار و ۴۰۰ سال قدمت، قدیمی ترین غار در زاگرس محسوب می شود.

این باستان شناس با بیان اینکه پیشنهاد راه اندازی سایت موزه و اکوکمپ گردشگری مطرح شده است؛ گفت: برنامه مقدماتی آماده و طرح اولیه به استانداری استان لرستان ارائه شده است و امیدواریم با آماده سازی زیرساخت ها و کمک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اقدامات لازم برای ثبت جهانی محوطه انجام شود.

به گفته بازگیر، با راه اندازی موزه و مرکز پژوهشی، سایت موزه و اکوکمپ گردشگری در این محوطه حدود هزار و هشتاد شغل درشهرستان خرم آباد ایجاد خواهد شد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :