Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218745
تاریخ انتشار : 16 شهریور 1396 9:16
تعداد مشاهدات : 250

روغن مصرف شده به سوخت تبدیل شد

پژوهشگران اصفهانی و دانشگاه فردوسی مشهد یک نوع سوخت برای موتورهای دیزلی تبدیل کنند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛ پژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه فردوسی مشهد با سنتز یک نانوکاتالیست تلاش کردند تا روغن مصرف شده و دورریختنی موتور را به یک نوع سوخت برای موتورهای دیزلی تبدیل کنند.

 منابع رو به پایان سوخت های فسیلی و از طرفی افزایش روزافزون مصرف آن دانشمندان را به فکر چاره ای برای حل این معضل انداخته است.

از سوی دیگر حجم روغن سوخته تولیدشده در جهان بالغ بر ۲۴ میلیون تن در سال است. این حجم بالا از روغن سوخته موجب افزایش قابل توجه آلودگی های زیست محیطی می شود؛ بنابراین یافتن راهی که بتوان به کمک آن روغن سوخته و دورریختنی را بازیافت کرده و آن را به یک محصول با ارزش تبدیل کرد بسیار حائز اهمیت است.

پروفسور علی اصغر انصافی مجری طرح با بیان ضرورت بازیافت روغن سوخته به عنوان یک آلاینده زیست محیطی، در رابطه با اهداف این طرح گفت: ضرورت انجام این طرح در یک کلام قابل بیان است؛ کاهش آلایندگی محیط زیست و نیاز روزافزون به سوخت.

وی ادامه داد: در این راستا در این طرح تلاش شده است تا با سنتز یک نانوکاتالیست، روغن سوخته موتورهای دیزلی که ارزشی بالغ بر ۱۰ سنت به ازای هر گالن را دارند به یک سوخت با ارزش با قیمت ۹۴ سنت به ازای هر لیتر تبدیل کنیم.

انصافی خاطر نشان کرد: به کمک نتایج این طرح نه تنها می توان سوخت دیزلی را از راهی ارزان و مقرون به صرفه تولید کرد، بلکه کیفیت سوخت افزایش یافته و آلایندگی کمتری نسبت به سوخت های دیزلی معمولی ایجاد می کند.

وی عنوان کرد: در این طرح نانوذرات سریم اکسید بر بستر سیلیکاژل سنتز شده و از نانوکامپوزیت حاصل به عنوان یک نانوکاتالیست برای تبدیل روغن سوخته به سوخت دیزل استفاده شده است. مقیاس نانویی این کاتالیست موجب شده تا فرایند تبدیل با سرعت و بازدهی بالاتری انجام بگیرد.

وی با بیان اینکه به منظور بررسی نانوکامپوزیت از آزمون های میکروسکوپی و طیف سنجی استفاده شده است، تاکید داشت: همچنین پارامترهای مؤثر بر فرایند تولید سوخت دیزل در فرایند پیرولیز با به کارگیری روش های طراحی آزمایش بهینه شده است. در نهایت خصوصیات سوخت تولید شده با دیگر سوخت های دیزلی متداول مقایسه شده است. 

به گفته وی، میزان گوگرد موجود در سوخت تولیدی در این طرح از ۰.۹ درصد به ۰.۰۲ درصد کاهش یافته که این موضوع تأثیر قابل توجهی بر کاهش آلودگی حاصل از احتراق این سوخت دارد. همچنین آلاینده های آلی این سوخت به میزان ۰.۰۱ درصد گزارش شده است.

وی با بیان اینکه این پژوهش در مقیاس آزمایشگاهی انجام گرفته است، گفت: تولید سوخت از این روش بسیار ارزان است.

این تحقیقات حاصل تلاش های پروفسور علی اصغر انصافی-عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان، نوید زندی آتشبار-دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه صنعتی اصفهان و دکتر امیر هوشمند اهور- دانش آموخته ی مقطع دکترای دانشگاه فردوسی مشهد است. نتایج این کار در مجله Journal of Cleaner Production با ضریب تأثیر ۵.۷۱۵ (جلد ۱۶۶، ، سال ۲۰۱۷، صفحات ۱۰۱۰ تا ۱۰۱۹) منتشر شده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :