Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218757
تاریخ انتشار : 16 شهریور 1396 10:7
تعداد بازدید : 223

مسیحیان کاتولیک در ایران زندگی بسیار امنی دارند

مسیحیان کاتولیک و دیگر ادیان الهی در ایران زندگی بسیار امنی دارند...
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فضای امنیت شخصی و مذهبی پیروان ادیان در ایران با شرایطی که در بخش های زیادی از خاورمیانه مشاهده می کنیم قابل مقایسه نیست؛ یهودیان، مسیحیان و دیگر ادیان الهی در ایران زندگی بسیار امنی دارند.

 سید عباس صالحی در دیدار با وزیر امور خارجه واتیکان افزود: قبل از اسلام و بعد از آن جامعه مسیحیت در ایران حضور داشته است و اکنون هم جامعه مسیحیت نقش مهمی در ایران دارند، بخشی از کلیساهای تاریخی و مقدس مسیحیان در ایران قرار دارد و همزیستی خوب جامعه ایرانیان غیر مسیحی و مسیحیان ایرانی در طول دهه های متوالی برقرار و دلیل آن هم فضای تعامل در جامعه ایرانی بوده است. 

وی افزود: همین خصلت تساهل و مدارای جامعه ایرانی است که اکنون می توان مدعی بود تنها محیط امن در منطقه خاورمیانه، ایران است، فقط در تهران حدود ۴۰ کلیسای مسیحی وجود دارد و هر یک از ادیان الهی، انجمن های مختلف ورزشی فرهنگی و هنری و همچنین رسانه های مکتوب و غیر مکتوب متنوعی دارند که این فعالیت ها هم مورد حمایت جامعه ایرانی بوده است و هم مورد حمایت رهبران جمهوری اسلامی ایران قرار داشته تا ادیان برای انجام مناسک عبادی و مدنی خود آزادی عمل داشته باشند. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان گفت: این همبستگی درون جامعه ایرانی اعم از مسلمان، یهودی، مسیحی و دیگر ادیان در شرایطی که کشور در شرایط حساس قرار داشت نیز به وضوح مشاهده شده است مخصوصا در دوران دفاع مقدس و حمله صدام حسین به ایران که مسیحیان، زرتشتیان، یهودیان و دیگر ادیان موجود در ایران همپای مسلمانان جنگیدند و شهید دادند و همراهی شان همیشه زبانزد بوده و هست.

وزیر امور خارجه واتیکان هم در این دیدار گفت: خوشحالم که از طرف پاپ با شما و همکارانتان ملاقات می کنم؛ درست است که روابط دیپلماسی دو کشور برای چندین دهه برقرار است، اما از حضور کلیسای مسیحی کاتولیک در ایران چندین سده می گذرد و این موضوع نشان دهنده عمق دوستی های دو کشور است، اما همکاری های میان ایران و واتیکان باید بیش از این افزایش یابد چرا که ما نگرش های مشترکی در مورد مسائل سیاسی و اجتماعی داریم.

پل گالاگر افزود: وضعیت کشور شما در مورد حقوق اقلیت ها وضعیت خوبی است و امیدواریم که وضعیت آزادی دینی رشد پیدا کند و تقویت شود و اگر هم مشکلی وجود دارد امیدواریم از طریق گفتگو بتوانیم برایش راه حل پیدا کنیم.

وزیر امور خارجه واتیکان تاکید کرد: ما می خواهیم سیستمی مبنی بر گفتگو و تبادل اطلاعات میان دو کشور ایجاد شود تا برای مقامات کشورمان این اطمینان حاصل شود که آزادی عمل برای همه ادیان توحیدی فراهم است و اگر هم در این زمینه سو تفاهمی وجود داشته و یا اشتباهی از جامعه کاتولیک رخ داده مشتاقیم که این موارد را بشنویم و برای رفع آن از طریق سفیر کشورمان مقیم در ایران این مشکلات را حل و فصل کنیم. 

آقای صالحی در پاسخ به اظهارات آقای پل گالاگر تاکید کرد: جامعه کاتولیک مسیحی در ایران از لحاظ قوانین پشتیبان همان قوانینی را دارند که همه ادیان دارند، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران پشتوانه آزادی های اجتماعی، فقهی و قضایی همه ادیان و قطعا جامعه کاتولیک مسیحیان هم هست. 

وی افزود: در ایران هم مثل همه کشورهای جهان قوانین عادی وجود دارد که قوانین را دارای حدودی می کند که قطعا در این زمینه هم بین مسیحیان و یهودیان و یا بین مسیحیان کاتولیک و غیر کاتولیک هیچ تفاوتی نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان تصریح کرد: پیروان همه گروه های توحیدی در مجموع فعالیت های مذهبی آزادی عمل دارند و مسیحیان به ویژه کاتولیک ها که از پیروان قدیمی مسیحیت هستند فعالیت های خودشان را به راحتی و باقوت ادامه می دهند و ما علاقه مندیم که جامعه مسیحی کاتولیک ایران هم مانند دیگر شاخه های ادیان موجود در کشور از همه آزادی های مشروع قانون اساسی برخوردار باشد و معتقدیم که تاکنون همه تلاشمان بر این بوده است که این اتفاق بیفتد.

در پایان این دیدار طرفین هدایایی به رسم یادبود به یکدیگر هدیه دادند.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :