Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218799
تاریخ انتشار : 19 شهریور 1396 8:17
تعداد بازدید : 197

ایران با تقویت برنامه موشکی به تحریم های آمریکا پاسخ داد

ولادیمیر ساژین: ایران با افزایش بودجه برنامه موشکی خود به تحریم های آمریکا پاسخ داد.
یک کارشناس روس ضمن بیهوده خواندن تحریم های آمریکا علیه ایران تصریح کرد، تهران با تقویت برنامه موشکی خود به تحریم های آمریکا پاسخ داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری فارس؛ «ولادیمیر ساژین» کارشناس امور خاورمیانه به خبرگزاری روسی اسپوتنیک گفت: ایران با افزایش بودجه برنامه موشکی خود به تحریم های آمریکا پاسخ داد.
این کارشناس اندیشکده مطالعات شرقی در آکادمی علوم روسیه به اسپوتنیک گفت: ایران با تولید ۲۰ نوع موشک، پیشرفت های قابل توجهی را در تولید موشک داشته است.
ساژین تصریح کرد که تلاش های آمریکا برای متوقف کردن برنامه موشکی ایران از طریق تحریم های سخت، بیهوده بوده است.
وی در این باره گفت: « در سال های اخیر، ایران، مجموعه های متعدد و مدل های گوناگونی از موشک های کوتاه برد از جمله موشک های تاکتیکی و تاکتیکی عملیاتی خریداری، به روز رسانی و طراحی کرده است.»
ساژین ادامه داد: «البته، تأکید بر تولید موشک های بالستیک با قابلیت حمله به اهدافی در فاصله های زیاد بوده است.»
این کارشناس روس تأکید کرد بیش از سه دهه است که برنامه موشکی تهران به سرعت در حال توسعه است.
ساژین گفت ایران موفق به تولید «شهاب 3»، یک موشک با برد عملیاتی ۱۷۰۰ کیلومتری شد و متعاقب آن موشکی از مجموعه موشک قدر با سه مدل به وجود آمد.
این کارشناس تصریح کرد : تهران همچنین در صدد تولید موشک های بالستیک شهاب است که قابلیت پیمودن چند هزار کیلومتر را دارند. کارشناسان ایران همچنین موشک هایی با سوخت جامد تولید کرده اند. در سال 2000، یک موشک دو مرحله با سوخت جامد با نام سجیل آزمایش شد.
ساژین در این خصوص گفت : برد این موشک 2 هزار کیلومتر است و با کاهش وزن بخش فوقانی این موشک به 500 کیلوگرم، برد عملیاتی سجیل می تواند به 3 هزار کیلومتر افزایش یابد.
وی تصریح کرد: «این یک تمایل مشهود ایران برای تغییر سمت از تولید موشک های با سوخت مایع به موشک هایی با سوخت جامد بوده است» و این تغییر تا حد چشمگیری آمادگی رزمی ایران را افزایش داده است.
ساژین تصریح کرد: «قابلیت موشکی ایران، تهدیدی جدی برای دشمنان احتمالی ایران است و این به طور قطع آنها را
نگران می کند.»
این کارشناس ادامه داد : سیاست تحریم های واشنگتن در قبال ایران، بیهوده بوده است ، به دنبال امضای بسته اخیر تحریم های ایران توسط ترامپ در اوایل آگوست، تهران برنامه موشکی خود را از طریق افزایش بودجه آن از ۳۰۰ میلیون دلار به ۵۲۰ میلیون دلار تقویت کرد.
ساژین توضیح داد : گرچه سیاستمداران آمریکایی تأکید دارند که برنامه موشکی تهران در تناقض با برجام در حال توسعه است، اما اصل موضوع این است که برجام شامل هیچ گونه محدودیتی برای آزمایش های موشکی ایران است.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :