Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218804
تاریخ انتشار : 19 شهریور 1396 9:8
تعداد مشاهدات : 189

رکوردشکنی سنگنورد معلول ایرانی در آلپ

سنگنورد معلول ایرانی برای نخستین بار در جهان به یکی از بلندترین دیواره های رشته کوه های آلپ صعود کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ یک سنگنورد معلول ایرانی برای نخستین بار در جهان به یکی از معروف ترین و بلندترین دیواره های رشته کوه های آلپ در شمال شرقی ایتالیا موسوم به برج های سه قلو صعود کرد.

محسن پورقاسم سنگنورد معلول کشورمان به همراه دو سنگ نورد ایتالیایی و اتریشی، توانست علاوه بر صعود به این دیواره ها، یک دیواره بلند و معروف دیگر در منطقه دولومیتی ایتالیا را نیز فتح کند. 
پورقاسم که صعود به دیواره «علم کوه» در ایران را به عنوان اولین سنگنورد با معلولیت جسمی در کارنامه خود دارد گفت: پس از چند ماه تمرینات فشرده در ایران پروژه صعود خود را با شعار «تلاش و امید به زندگی» در ایتالیا آغاز کردم. وی افزود: در مدت 5 روز دیواره های برج سه قلو در منطقه دولومیتی ایتالیا در قسمت نهایی آن با طول صعود 550 متر و سپس دیواره معروف مارمولادا با طول صعود 950 متر را طی کردم و توانستم رکورد جدیدی در بخش دیواره نوردی معلولان جهان ثبت کنم.
صعود این سنگ نورد خوب کشورمان به دیواره های آلپ بازتاب گسترده ای در رسانه های محلی در ایتالیا و اتریش داشت. تلویزیون اتریش در گزارش ویژه ای از صعود این سنگ نورد ایرانی در ایتالیا از وی به نام تنها  معلول جهان که توانسته است به دیواره های معروف و بلند الپ ایتالیا صعود کند نام برد و از او تقدیر کرد.
ورزش صخره نوردی با دو دست نیز کار مشکلی است چه برسد به صخره نوردی با شش انگشت، اما محسن پورقاسم این مسئله اعتقاد ندارد.
پور قاسم 50 ساله در کودکی در حادثه ای 4 انگشت یک دست خود را از دست داد و تنها انگشت شصت دستش باقی ماند. محسن با توجه به معلولیتش خودش را در وضعیت بسیار خوبی قرار داده است. او سرشار از امید و نیرو برای رسیدن به هدفش است. 
محسن پورقاسم همچنین گفت: کاملاً مشخص است که برای شروع چنین کاری باید اعتماد به نفس زیاد داشته باشید. برای من هرگز معلولیتم یک دشواری نبوده است و برایم محدودیت ایجاد نکرده است. برای انجام چنین کاری اگر بتوانید بر روی خود کار کنید و به دشواری ها و نقص های خود فکر نکنید، توانائی انجام این کار را پیدا می کنید. 
این سنگنورد ایرانی که در حدود 5 سال پیش فعالیت صخره نوردی را آغاز کرده است در ادامه افزود: من به هیچ وجه احساس معلولیت نمی کنم، این تنها یک محدودیت است. من معتقدم همه افراد مانند من توانایی انجام آن کاری را که فکر می کنند می توانند انجامش دهند، دارند... تنها باید اعتماد به نفس داشته باشند و تلاش کنند و تسلیم نشوند و به زندگی امید داشته باشند و این پیام من در این صعود به همه مردم جهان بوده است. 
سیمون سنگنورد ایتالیایی و راهنمای و هم طنابی محسن نیز گفت: زمانی که او درباره انجام این چالش بزرگ برای من پیام فرستاد، که علاقه به انجام این کار را دارد، من فکر کردم مانند همه صخره نوردان منظورش ارتفاع و دشواری صعود به این دیواره است. اما زمانی که عکس دست خود را برایم فرستاد، من لحظاتی به فکر فرو رفتم که آیا انجام این کار اصلا عملی است...؟ این دیواره اصولا برای تازه کارها نیست و همه صخره نوردان حرفه ائی به دید احترام به این دیواره می نگرند. صخره نوردی همراه با معلولیت صعود این دیواره را سخت تر می کند...و من بسیار خوشحالم که توانستیم این کار را مدیریت کنیم و از عهده انجام آن برآیمو احساس غیر قابل توصیفی دارم. 
این دیواره تا به حال توسط صخره نورد معلولی فتح نشده بود و محسن یک رکورد جهانی زده، اما این صعود او را قانع نکرده است و به دنبال چالش بزرگ تر و صعود به دیواره ی دیگری است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :