Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218874
تاریخ انتشار : 19 شهریور 1396 13:16
تعداد بازدید : 251

تعیین میزان دقیق انسولین خون با فناوری نانو

محققان دانشگاه اصفهان با استفاده از فناوری نانویی زیست حسگری با تعیین میزان انسولین خون ساختند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ پژوهشگران دانشگاه صنعتی با استفاده از فناوری نانو نمونه آزمایشگاهی زیست حسگری با تعیین میزان انسولین خون ساختند.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: در ساخت این زیست حسگر از نانو ذرات طلا استفاده شده که با قابلیت حساسیت و دقت بالا قادر است میزان انسولین خون را بدون نیاز به آماده سازی نمونه تعیین کند.

پروفسور علی اصغر انصافی افزود: دیابت یکی از شایع ترین بیماری هایی است که در صورت بی توجهی خطرات جبران ناپذیری برای فرد مبتلا دارد و در صورت کنترل میزان انسولین می توان این بیماری را به آسانی کنترل کرد.

وی هدف از این پژوهش را ساخت حسگری زیستی با حساسیت و انتخابگری بالا برای اندازه گیری انسولین معرفی کرد و گفت: انتخابگری بالای این زیست حسگر بدون نیاز به عملیات خاص روی نمونه ی مورد نظر و آماده سازی، از مهم ترین ویژگی های آن محسوب می شود که در آزمایشگاه های تشخیص طبی کاربرد دارد.

پروفسور  انصافی، این زیست حسگر را قادر به اندازه گیری میزان انسولین در محدوده ی یک تا هزار نانومول بر لیتر با دقت بالا بیان کرد و افزود: در ساخت این زیست حسگر، ابتدا پلیمر پلی ارتوفنیلن دی امین، به طریق الکتروشیمیایی در سطح نانوذرات طلا نشانده شده بر بستر مغز مداد قرار گرفته و سپس تک رشته DNA خاص حساس به انسولین، از طریق پیوند سولفیدی بر روی این بستر متصل شده است.

وی گفت: طراحی و ساخت زیست حسگرها بر پایه ی DNAنیازمند روشی است که بتوان اول DNA را به صورت پایدار در بستر حسگر حفظ و سپس تعداد زنجیره های DNA قرار گرفته روی بستر را کنترل کرد که بدون حضور نانودرات اصلاح شده امکان کنترل و پایداری حسگر مهیا نخواهد شد.

نتایج این پژوهش حاصل تلاش پروفسور علی اصغر انصافی و پروفسور بهزاد رضایی اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و الهه خدامی، دانشجوی دکترای شیمی تجزیه دانشگاه اصفهان در مجله بین المللی شیمی Colloids and Surfaces B: Biointerfaces چاپ شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :