Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 218929
تاریخ انتشار : 20 شهریور 1396 11:31
تعداد بازدید : 775

جایروکوپترهای ایرانی، کابوس دشمنان / امین ملکیان

جایروکوپتر؛ پرنده ای فوق سبک بوده که نگرانی آمریکایی ها را برانگیخته و به کابوسی برای دشمنان تبدیل شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ چندی است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای تکمیل پازل قدرتی خود در زمینه تجهیزات استفاده از هواپیماهای فوق سبک یا «جایروکوپتر» را در دستور کار قرار داده و از آنها در جهت شناسایی اهداف زمینی استفاده می کند.
 
اما همانند گذشته این پایان کار در استفاده از تجهیزات نبود و متخصصان داخلی با دانش بومی در توسعه آن برآمدند و طرح هایی چون مسلح کردن این هواپیمای فوق سبک را در پیش گرفتند و موفق به این کار شدند.
 
 
«جایروکوپتر» چیست؟
 
«جایروکوپتر» به هواگردی گفته می شود که بال چرخان آن بدون موتور باشد. هواچرخ در ظاهر همانند بالگرد است؛ اما حرکت آن یا به وسیله یک ملخ موتوری یا یک کابل کششی صورت می گیرد. گذشتن هوا از پیرامون بال چرخان باعث بلند شدن هواچرخ از زمین می شود.
 
هواچرخ نوعی هواپیما با بال متحرک است. در هواچرخ، برخلاف بالگرد، نیروی موتور فقط صرف پیش راندن می شود و نیروی برآر (نیرو جهت برخاستن و پرواز) در اثر جریان هوایی که به بال یا پروانه می وزد و آن را به گردش درمی آورد ایجاد می شود. شکل ظاهری هواچرخ بسیار شبیه به بالگرد است ولی از نظر اصول پرواز با آن تفاوت دارد. پروانه در هواچرخ همواره می گردد و به همین دلیل حتی اگر موتور خاموش شود هواچرخ نیروی برآر دارد و دچار واماندگی نمی شود.
 
این وسیله نوعی از بالگردهاست که از یک روتور خاموش شونده در یک چرخنده خودکار برای توسعه بلند کردن استفاده می کند و همچنین از یک پروانه با موتور پر قدرت که شبیه به یک باله ثابت هواپیما است برای تولید نیرو استفاده می کند. درحالیکه روتور آنها در ظاهر شبیه یک روتور هلی کوپتر است؛ اما باید از طریق دیسک روتور برای تولید چرخش، جریان هوا داشته باشد.
 
این وسیله توسط یک مهندس اسپانیایی در جهت ایجاد یک هواپیما که بتواند پروازی مطمئن و ایمن در سرعت های پایین داشته باشد، اختراع شد. اولین پرواز اتو جایرو در 9 ژوئن 1932 از فرودگاهی در مادرید بود. از این وسیله امروزه علاوه بر پروازهای تفریحی، سم پاشی مزارع در امور نظامی نیز استفاده می شود البته سابقه این مورد به جنگ جهانی دوم باز می گردد.
  

در جنگ جهانی آلمانی ها با مدل Focke-Achgelis Fa 330 باعث حضور رسمی جایروکوپترها در صحنه های نبرد شدند و در استفاده از این جنگ افزار جدید پیشگام بودند.
 

 
در حال حاضر نیز برخی کشورها از جمله ایران علاوه بر این که از این وسیله به عنوان پرنده شناسایی نظامی استفاده می کنند بر روی توسعه آن نیز کار می کنند.
 
«جایروکوپترهای» مسلح سپاه کابوس جدید آمریکا 
 
همان گونه که گفته شد «سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی» یکی از یگان هایی است که از «جایروکوپتر» به عنوان یک پرنده در واحد های خود جهت شناسایی اهداف و مناطق استفاده می کند؛ اما مانند سایر نیروها این پایان کار نبوده و این نیرو کار توسعه بر روی این پرنده را آغاز کرده است.
 
از این رو در آخرین به روزآوری این پرنده؛ جوانان متعهد، انقلابی و متخصص سپاه توانستند جایروکوپترها را به موشک های هوا به زمین جهت پشتیبانی نزدیک از نیروهای زمینی و هوا به هوا برای درگیری هوایی مجهز کنند که این کار باعث وحشت دشمنان ایران شده است.
 

 
پیش تر نیز یکی از اندیشکده های آمریکایی از وحشت مقامات این کشور به دلیل تجهیز یگان های «سپاه» با این پرنده پرده برداشته بود و گفته بود که ایران به برای تأمین امنیت بیش از پیش مرزهای خود به ساخت این هواپیما دست زده است اما می توان گفت که نگرانی آنها بیشتر به دلیل پایگاه های نظامی خود در اطراف کشور است و این پرنده به خاطر ویژگی های خود از جمله فرود بر روی باندهای ناهموار مانند جاده های خاکی چالشی برای آنها خواهد بود چه برسد به مسلح شدن آن؛ پس، ترس آمریکایی ها منطقی است.
 
با همه این موارد و تلاش جوانان کشور در جهت به روزرسانی تجهیزات این مهم دور از ذهن نیست که کار بر روی این پرنده سبک ادامه دارد و باید در آینده نزدیک منتظر نمونه های بهتر آن باشیم.
 
 نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :