Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 219118
تاریخ انتشار : 22 شهریور 1396 12:21
تعداد مشاهدات : 174

تولید ماهی های آزمایشگاهی مدل بیماری ها به وسیله دست کاری ژنتیکی

برای نخستین بار در کشور ماهی های آزمایشگاهی مدل بیماری ها به وسیله دست کاری ژنتیکی تولید شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ برای نخستین بار در کشور توسط پژوهشگران پژوهشگاه رویان، ماهی های آزمایشگاهی مدل بیماری ها به وسیله دست کاری ژنتیکی تولید شد.

 پژوهشگران پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی موفق شدند برای نخستین بار در کشور و به  کمک دست کاری ژنتیکی، ماهی های آزمایشگاهی مدلی طراحی کنند که دارای خصوصیات بیماری های مورد نظر هستند.

ایجاد مدل یک بیماری برای بررسی و شناخت آن بسیار مهم است و از سوی دیگر امکان آزمایش روش های درمانی جدید و پایش میزان موثر بودن آنها رافراهم میکند.

حیوانات مدل، معمولا از گونه هایی کوچک که طول عمر کوتاهی دارند ایجاد می شوند تا علاوه بر هزینه اندکی نگهداری، امکان بررسی ویژگی های بیمار در طول چرخه کامل زندگی آنها فراهم باشد.

تولید ماهی های آزمایشگاهی مدل به کمک دستکاری های ژنتیکی نیازمند دانش بالایی است و به همین علت در انحصار برخی کشورها و مراکز تحقیقاتی و داروسازی خاص قرار دارد. پیش از این در صورت نیاز به استفاده از این حیوانات مدل تنها را درخواست خرید آن از مراکز دارای دانش لازم بود که با هزینه های گزاف و مانع تراشی هایی همراه بود. اما پس از سال ها تلاش و پژوهش محققان پژوهشگاه رویان موفق شدند با کسب این دانش، حیوانات مدل ضروری برای پروژه های تحقیقاتی داخلی تولید کنند.

 این ماهی ها از گونه های غیر خوراکی و صد در صد آزمایشگاهی  و تحقیقاتی بوده که هم اکنون در آزمایشگاه های پیشرفته در سطح جهانی کاربرد وسیعی دارند. از ماهی های مدلی که تا امروز برای کمک به فعالیت های پژوهشی در این مرکز ساخته شده اند می توان به گورخر ماهی مدلی بیماری ام اس، گورخر ماهی مدل بیماری دیابت، گورخر ماهی مدل بیماری عضلانی و گورخر ماهی سبز اشاره کرد که از مدل اخیر (گورخر ماهی سبز) به عنوان شاخصی برای سلامت آب ها نیز استفاده کرد چراکه این ماهی در آب های آلوده به تدریج رنگ سبز درخشان خود را از دست می دهد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :