Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 220906
تاریخ انتشار : 12 مهر 1396 11:11
تعداد مشاهدات : 180

تولید کیت کمک آموزشی جراحی جمجمه

کیت کمک آموزشی جراحی جمجمه توسط محققان ایرانی تولید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ایران توانا؛ دکتر سید روح الله قدسی در خصوص این دستاورد گفت: کیت کمک آموزشی، مدل جمجمه به گونه ای طراحی شده که امکان شبیه سازی لایه های مختلف جمجمه و همچنین امکان آموزش رزیدنت ‎های جراحی مغز و اعصاب را در محیط ایمن آزمایشگاهی فراهم می ‎آورد.

 وی با بیان این که کیت در زمینه آموزش رزیدنت‎های مغز و اعصاب کاربرد دارد، افزود: با کمک این کیت، عملیات دریل، اره کردن و برداشتن فلپ جمجمه، بخیه زدن و دوختن پرده مغز در محیط ایمن و آزمایشگاهی (Skill Lab) آموزش داده می شود.
قدس افزود: این دستگاه از دو بخش تشکیل شده، یک قسمت آن مدل جمجمه و بخش دیگر کیت است و این قابلیت را دارد که لایه های مختلف جمجمه را تحت پوشش قرار دهد و امکان شبیه سازی‎های مختلف را فراهم می آورد.
وی، روش ساخت این کیت را با استفاده از پرینترهای سه بعدی بیان کرد و گفت: این مدل چندین بار توسط جراحان مختلف مغز و اعصاب آزمایش شد و در نهایت صحت عملکرد آن و احساسی که شبیه سازی جمجمه به جراح منتقل می کند مورد تأیید بورد تخصصی جراحان قرار گرفته است.

وی افزود: این کیت دارای بردها و حسگرهایی (Load Cell) است که امکان ذخیره سازی و مقایسه نیروهای وارد شده توسط جراح و رزیدنت را فراهم می آورد تا فراگیران با مقایسه این نمودارها در مدت زمان کوتاه تری مهارت دریل کردن را بدون این که آسیبی به غشای مغز وارد شود، بیاموزند.

قدسی با اشاره به کاربرد کیت در بیمارستان های بزرگ دانشگاه گفت: در حال حاضر در بیمارستان های شریعتی، امام خمینی و سینا به عنوان یکی از ابزارهای مرکز مهارت های بالینی مورد استفاده قرار می گیرد و امیدواریم به زودی در سایر مراکز مهم دانشگاهی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان این که این دستگاه با این ویژگی ها برای نخستین بار در دنیا تولید و به عنوان اختراع ثبت شده است افزود: این محصول موفق شد به عنوان یکی از فرآیندهای برتر در جشنواره امسال شهید مطهری برگزیده شود. در دهمین جشنواره شهید مطهری که ۱۳ اردیبهشت ۹۶ در تالار ابن سینا برگزار شد، دستگاه کیت کمک آموزشی جراحی جمجمه، به عنوان فرآیند برتر در حیطه تولید محصولات آموزشی معرفی شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :