Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 220949
تاریخ انتشار : 13 مهر 1396 9:30
تعداد مشاهدات : 285

ایران در تولید علم نانو در رتبه چهارم دنیاست

ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی با تولید بیش از ۶۵۰۰ مقاله در این بخش بعد از کشورهای آمریکا، چین و هند رتبه چهارم دنیا را به دست آورد. مدیر کارگروه توسعه منابع انسانی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با اشاره به تولید بیش از 6500 مقاله در کشور گفت: ایران در سال 2017 رتبه چهارم را در حوزه تولید علم نانو در جهان کسب کرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ دکتر سیدمهدی رضایت روز چهارشنبه در نشست خبری دهمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو توسعه زیرساخت های انسانی در حوزه نانو را بسیار با اهمیت خواند و خاطرنشان کرد: یکی از برنامه های اصلی ستاد توسعه فناوری نانو به ویژه در سند اول توجه به این موضوع بوده است.
وی با اشاره به کسب یک افتخار ملی دیگر در حوزه نانو تصریح کرد: ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی با تولید بیش از ۶۵۰۰ مقاله در این بخش بعد از کشورهای آمریکا، چین و هند رتبه چهارم دنیا را به دست آورد.
مدیر کارگروه توسعه منابع انسانی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با تاکید بر اینکه در رݭد تولید علم نانو بسیار جلوتر از برنامه هستیم، یادآور شد: کشورمان در سال ۲۰۱۶ با تولید بیش از ۸۶۰۰ مقاله رتبه ششم دنیا را داشت.
وی با بیان این که ایران با تلاش و همت فناوران و صنعتگران خود توانسته است به جایگاه رفیعی در زمینه فناوری نانو در جهان دست یابد، افزود: تولید بیش از 360 محصول با استفاده از فناوری نانو، رشد سالانه صد درصدی در حجم بازار این محصولات که حدود 35 درصد آن بازار صادراتی است، الگویی از پیشرفت درون زا و برون زا را ایجاد کرده است.
رضایت همچنین گفت: در دهمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو 160 نهاد فعال در حوزه نانو در سه قالب نهادهای ترویجی، مراکز علمی و شرکت های صنعتی فعالیت خواهند داشت.
وی با بیان این که نهادهای ترویجی فعال در دهمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو شامل باشگاه دانش آموزی، فروشگاه کتاب تخصصی، انجمن های دانشگاهی و شرکت های آموزشی هستند، افزود: مراکز علمی حاضر در این نمایشگاه نیز شامل آزمایشگاه ها، دانشگاه ها، پژوهشگاه و پارک ها و مراکز رشد است.
رضایت ادامه داد: شرکت های صنعتی حاضر در دهمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو در 12 بخش شامل سازندگان تجهیزات، خودرو، آب و محیط زیست، بهداشت و سلامت، ساختمان، کشاورزی و بسته بندی، نانو مواد، نساجی، نفت و صنایع وابسته، بازرگانی، شرکت های مشاوره ای – خدماتی و کارگزاران خدمات فناوری و بخش بین الملل حاضر خواهند بود.
به گفته وی، همزمان با برگزاری این رویداد، کارگاه های تخصصی و مراسم تجلیل از برترین محصولات دارای تاییدیه فناوری نانو نیز برگزار می شود.
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در مسیر تحقق اهداف سند راهبردی توسعه فناوری نانو از سال 1387 با هدف معرفی دستاوردهای فناوری نانو به مردم، پژوهشگران و مسئولان جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو برگزار می کند.
دهمین جشنواره فناوری نانو نیز بر همین اساس با حضور 160 نهاد فعال در این عرصه شامل نهادهای ترویجی، انجمن ها و تشکل های دانشجویی، انجمن ها و تشکل های علمی، دانشگاه ها و پژوهشگاه ها، نهادهای ارائه کننده خدمات توسعه فناوری و شرکت های فعال در این حوزه از 14 تا 17 مهر در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران، سالن خلیج فارس برگزار می شود.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :