Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 221094
تاریخ انتشار : 15 مهر 1396 13:32
تعداد مشاهدات : 300

امکان تولید شمش با کیفیت و بازیافت آلومینیوم در کشور فراهم شد

محققان ایرانی موفق به کسب دانش فنی تولید دستگاه تست کیفیت مذاب آلومینیوم شدند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ محققان یکی از شرکت های دانش بنیان کشور موفق به کسب دانش فنی تولید دستگاه تست کیفیت مذاب آلومینیوم شدند که به گفته آنها با استفاده از این دستگاه علاوه بر تولید شمش های باکیفیت امکان بازیافت آلومینیوم در کشور فراهم می شود.

 یکی از مهم ترین مشکلات تولید قطعات حساس فلزی با روش ریخته گری اطمینان از کیفیت مناسب مذاب است. برای رفع این مشکل یکی از شرکت های فناور کشور با حمایت ستاد توسعه فناوری مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری موفق به ساخت و بومی سازی دستگاه تست کیفیت مذاب آلومینیوم شد.

سنجش کیفیت مذاب از نظر خواص فیزیکی در بیشتر موارد مستلزم منجمد شدن آن است و روش های محدودی برای تست مذاب در حالت مایع وجود دارد. یکی از بهترین روش ها برای آزمودن مذاب استفاده از دستگاه تست کیفیت مذاب آلومینیوم یا Prefil است.

در این دستگاه، مذاب تحت فشار و دمای مشخصی از داخل یک فیلتر بسیار ریز عبور می کند. به دلیل ریز بودن فیلتر در حین عبور مذاب ناخالصی ها به دام می افتند و باعث بسته شدن منافذ فیلتر می شوند، بنابراین به تدریج و با توجه به میزان آلودگی مذاب، دبی عبور مذاب از فیلتر کاهش می یابد.

با بومی شدن فناوری ساخت این دستگاه می توان آن را با قیمت مناسب در اختیار متقاضیان داخلی قرار داد و گام بزرگی در ارتقای سطح علمی و عملی کشور در زمینه تولید شمش های با کیفیت داخلی برداشت.

همچنین در صورت عرضه موفق این محصول به بازار، عرضه کنندگان شمش و تولیدکنندگان قطعه بخشی از بازار هدف خواهند بود.

این دستگاه در دانشگاه ها نیز می تواند ابزار مهمی برای توسعه و پیشبرد علم ریخته گری باشد. علاوه بر این در هر سال مقدار زیادی ضایعات آلومینیوم در کشور تولید می شود که به دلیل نبود امکان بازیابی کامل فقط در موارد کم اهمیت کاربرد پیدا می کند و به چرخه اصلی باز نمی گردد. این دستگاه زمینه لازم برای بازیابی این ضایعات به منظور تبدیل به محصولات با ارزش افزوده بالاتر را فراهم می کند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :