Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 221160
تاریخ انتشار : 16 مهر 1396 9:19
تعداد مشاهدات : 165

حذف بو و جلوگیری از رشد میکروب ها به مدت 7 روز در کیسه زباله های نانویی

پژوهشگران ایرانی با اضافه کردن نانو ذرات نقره به ترکیب پلی اتیلن، کیسه های زباله آنتی باکتریال و فاقد بو تولید کردند.  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ پژوهشگران یکی از شرکت های فعال در حوزه نانو فناوری با اضافه کردن نانو ذرات نقره به ترکیب پلی اتیلن، کیسه های زباله آنتی باکتریال و فاقد بو تولید کردند و به گفته محققان این شرکت در محصول تولیدشده میکروب ها و قارچ ها به مدت 7 روز امکان رشد ندارند.  

محققان یکی از شرکت های دانش بنیان در سال 1389 با هدف تولید مواد شیمیایی مجاز با استفاده از فناوری های نانو و بایو مطالعاتی را در دستور کار خود قرار دادند و در حال حاضر این شرکت در 3 حوزه نانوفناوری، پلیمر و نفت محصولاتی را تولید کرده اند. به گونه ای که با بهره مندی از فناوری نانو، مواد پلیمری جدیدی عرضه کردند که دارای کاربرد در کیسه های زباله است.

این محققان با انجام مراحل آزمایشگاهی و سپس کسب مجوزهای لازم، کیسه های آنتی باکتریال را با استفاده از فناوری نانو تولید کردند.

با توجه به اینکه کیسه های موجود در بازار از مواد کهنه تولید می شوند، دارای بوی نامطبوعی هستند؛ ولی کیسه زباله های آنتی باکتریال ضد بو از مواد نو با فرآیند نانو تولید شده است که موجب تمایز ویژه این محصول است.

بهینه سازی این محصول منجر به تولید کیسه های زباله نانوکامپوزیتی شده است که می تواند وزن بیش از 20 کیلو زباله را تحمل کند.

آنتی باکتریال بودن نیز از دیگر مزایای این کیسه زباله است. دلیل ویژگی آنتی باکتریال بودن این محصول حضور نانوذرات نقره با اندازه کمتر از ۲۰ نانومتر در ترکیب پلی اتیلن است. غلظت ذرات نقره در محصول ppm ۱۸ است که در اثر آن باکتری ها، قارچ ها و میکروب ها امکان رشد و نمو را در زباله ها تا 7 روز نخواهند داشت؛ از این رو بوی نامطبوع حاصل از رشد این موجودات در این کیسه ها از بین رفته است.

این محصول دارای گواهینامه نانومقیاس از ستاد توسعه فناوری نانو است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :