Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 223310
تاریخ انتشار : 2 آبان 1396 9:59
تعداد بازدید : 542

تولید زخم پوش هایی برای ترمیم سوختگی و زخم دیابتی

محققان ایرانی با استفاده از پلیمرهای زیست سازگار زخم پوش هایی برای ترمیم زخم های دیابتی و سوختگی درجه 3 عرضه کردند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ محققان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد با استفاده از پلیمرهای زیست سازگار زخم پوش هایی برای ترمیم زخم های دیابتی و سوختگی درجه 3 عرضه کردند.

 دکتر عادله قلی پور کنعانی، عضو هیأت علمی گروه مهندسی نساجی دانشکده فنی و مهندسی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، هدف از ارائه طرح ساخت جایگزین های موقت پوستی با استفاده از پوشش های نانولیفی بر پایه کیتوسان-پلی کاپرولاکتون را دستیابی به پوششی کارآمد در ترمیم انواع زخم های پوستی دانست و افزود: در این طرح سعی بر آن شد تا با استفاده از تکنولوژی نانو، پوششی را ایجاد کنیم که از نظر ساختار فیبریلی بسیار شبیه به ساختار پوست طبیعی باشد.

وی افزود: در زخم پوش نانولیفی ساخته شده در این طرح پس از انواع آزمون های فیزیکی، مورفولوژیکی، بیولوژیک (ضدمیکروب بودن، سلول سازگاری و ...) و در آزمون های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی در ترمیم انواع زخم های پوستی برشی تمام عمق، سوختگی درجه سه و دیابتی و نتایج ترمیمی نتایج رضایت بخشی حاصل شد.

قلی پور کنعانی ادامه داد: مهمترین وجه تمایز در این طرح، طراحی بسیار دقیق و مهندسی شده داربست نانولیفی است که بر همین اساس ساختار فیبریلی بافت پوست طبیعی را که شامل فیبریل های نانومتری و میکرومتری به صورت توام با هم می باشد را به صورت کامل شبیه سازی می کند.

او اضافه کرد: مواد اولیه مورد استفاده در داربست این طرح شباهت زیادی به گلوکوزآمینوگلایکان های موجود در بافت طبیعی بدن دارد. این امر موجب افزایش مهاجرت سلولی و همچنین اکسیژن رسانی لازم به سطح زخم شده و در عمل باعث کاهش عفونت زخم های دیابتی و سرعت در ترمیم زخم های دیابتی که یکی از معضلاتشان نوروپاتی یا درگیری رگ های خونی و عدم خونرسانی کافی به سطح زخم و تاخیر در ترمیم زخم می باشد، شده است.

قلی پور کنعانی با اشاره به همکاری دکتر سید هژیر بهرامی، استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این طرح تصریح کرد: تجاری سازی این طرح و همچنین ساخت داربست های نانولیفی توسط پلیمرهای طبیعی و بومی ایران از جمله برنامه هایی است که در نظر دارم.

طرح عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با عنوان "ساخت زخم پوش های نانولیفی بر پایه کیتوسان-پلی کاپرولاکتون با هدف ترمیم زخم های دیابتی" از سوی ستاد نانو به عنوان یکی از 5 طرح برتر در کسب وکارهای سرمایه گذاری نانو در فن بازار نانوالیاف، برگزیده و در کنفرانس بین المللی نانوفایبر ICNF2017 تقدیر شد.

بر اساس اعلام روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دکتر عادله قلی پور کنعانی دانش آموخته دکتری و فوق دکتری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و همچنین دانش آموخته فوق دکتری دانشگاه علوم پزشکی ایران، در حال حاضر به عنوان عضو هیات علمی گروه مهندسی نساجی دانشکده فنی و مهندسی واحد علوم و تحقیقات مشغول به فعالیت است . وی تا کنون بیش از 30 مقاله در مجلات معتبر با نمایه ISI ، مجلات علمی و پژوهشی و کنفرانس های معتبر ملی و بین المللی به چاپ رسانده است. زمینه اصلی فعالیت وی تولید نانوالیاف از پلیمرهای طبیعی و سنتزی زیست سازگار برای کاربردهای پزشکی مانند ترمیم زخم، ترمیم بافت های آسیب دیده استخوانی و غضروفی و ... است که در این زمینه تحقیقاتی تا کنون 7 اختراع به ثبت رسانده است. همچنین کتابی با عنوان " نانوالیاف در پزشکی بازساختی و مهندسی بافت" با همکاری دکتر عادله قلی پور کنعانی به تالیف و منتشر شده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :