Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 223389
تاریخ انتشار : 2 آبان 1396 12:53
تعداد بازدید : 155

دستگاه تولید پودرهای میکرونیزه ساخته شد

دستگاه تولید پودرهای میکرونیزه برای مواد آلی حساس به حرارت طراحی و ساخته شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ محققان گروه طراحی فرآیندهای شیمیایی سازمان جهاد دانشگاهی تهران، موفق به طراحی و ساخت دستگاه تولید پودرهای میکرونیزه برای مواد آلی حساس به حرارت شدند.

 پرویز احمدی اول عضو هیئت علمی سازمان جهاد دانشگاهی تهران و مسئول این طرح گفت: در یکی از واحدهای تولیدی جهاد دانشگاهی تولید ماده ای برای پتروشیمی انجام می شود که به جز فرآیند سنتز آن، چیزی در حدود یک هفته تولید نهایی زمان می برد که با توجه به زمان و هزینه نیروی انسانی و مواد مورد استفاده به این فکر افتادیم که زمان این فرآیند را کاهش دهیم. در سال 93 تست های اولیه در آزمایشگاه و پس از آن ساخت و ساز نمونه های نیمه صنعتی و صنعتی در مرکز تحقیقات به صورت پایلوت انجام شد که در نهایت منجر به ساخت این دستگاه با پتانسیل مناسب برای اجرا و به کارگیری در صنایع مختلف پیشرفته از جمله دارویی، غذایی و نفت و گاز شد.

وی افزود: بودجه این طرح که با حمایت دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی تامین شده است، حدود 80 میلیون تومان برای ساخت دستگاه و مدت زمان 8 ماه برای عملیاتی کردن آن در نظر گرفته شد. عضو هیئت علمی سازمان جهاد دانشگاهی تهران با اشاره به تست های انجام شده در 4 ماه اخیر و دستیابی به نتایج پیش بینی شده، تصریح کرد: تعهد ما برای سایز ذرات 30 تا 50 میکرون بود که در حال حاضر دستگاه قادر به تولید ذرات در ابعاد 5 تا 20 میکرون است و همچنین این دستگاه ذرات با ابعاد حدود 200 نانومتر را نیز تولید می کند.

احمدی در ارتباط با کاربردهای مختلف این دستگاه گفت: پودرسازی مواد معدنی به راحتی صورت می گیرد، اما خرد شدن و پودر شدن مواد آلی با چالش های زیادی همراه است. برای مثال در صنایع غذایی برخی از مواد اولیه باید به صورت پودر ایجاد شوند تا فرآیند اختلاط به خوبی صورت گیرد. همچنین در صنایع دارویی اختلاط برای همگن سازی و یکنواخت بودن قرص حائز اهمیت است.

از دیگرکاربردهای این دستگاه می توان به پودر کردن استئارات های مورد استفاده در در و پنجره های پی وی سی، تولید پودر رنگ با اندازه مش مناسب اشاره کرد.

احمدی در پایان افزود: مطالعات به منظور اصلاحات تکمیلی از جمله ایجاد تکنیک جداسازی برای جداسازی ذرات با ابعاد مختلف و پودر کردن مواد فلزی بر روی دستگاه در حال انجام است.

بر اساس این گزارش، این طرح با حضور مسئولین جهاد دانشگاهی، بطور رسمی رونمایی خواهد شد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :