Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 223466
تاریخ انتشار : 3 آبان 1396 11:31
تعداد بازدید : 110

افتتاح بزرگترین ایستگاه تعمیر لوکوموتیو خط آهن قزاقستان - ترکمنستان - ایران

بزرگترین ایستگاه سرویس فنی و تعمیرات لوکوموتیو در استان «بالکان» ترکمنستان در مسیر خط آهن ایران-ترکمنستان-قزاقستان به بهره برداری رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری فارس؛  بزرگترین و مجهزترین ایستگاه سرویس فنی، تعمیرگاهی و پارک  لوکوموتیو در منطقه «برکت» واقع در استان «بالکان» در مسیر خط آهن ایران-ترکمنستان-قزاقستان در خاک ترکمنستان به بهره برداری رسید.

این ایستگاه توسط وزارت حمل و نقل ریلی این کشور جهت فعال و بهینه سازی بیشتر فعالیت خط راه آهن ایران-ترکمنستان-قزاقستان که کریدور ریلی «شمال-جنوب» نیز نامیده می شود، احداث و عصر دیروز طی مراسم رسمی  به بهره برداری رسیده است.

ایستگاه ریلی «برکت» در استان بالکان در جنوب ترکمنستان در واقع تقاطع و مرکز اتصال خط آهن سه جانبه مذکور با شبکه سراسری ریلی ترکمنستان محسوب می شود.

لازم به ذکر است که خط راه آهن استراتژیک 928 کیلومتری متصل کننده 3 کشور قزاقستان، ترکمنستان و ایران به یکدیگر در اوائل دسامبر سال 2014 میلادی با حضور روسای جمهور 3 کشور افتتاح شد.

85 کیلومتر از این خط راه آهن در خاک ایران، 700 کیلومتر در ترکمنستان و 140 کیلومتر در قزاقستان واقع شده است، این خط آهن کشور قزاقستان را به ترکمنستان متصل کرده و پس از عبور از گرگان به سمت جنوب ایران یعنی خلیج فارس و آب‎های آزاد حرکت می کند.

قرار بود با راه ‏اندازی فاز اول این خط آهن سالانه 3 الی 5 میلیون تن کالا و در فازهای بعدی نیز سالانه 10 الی 12 میلیون تن محموله جابجا شود که این میزان با گذشته 3 سال از راه اندازی این خط آهن بین المللی آن طور باید و شاید فعال نیست.

کارشناسان بخش حمل و نقل بین المللی معتقدند که با راه اندازی این خط آهن، بیش از 600 کیلومتر از طول مسیر حمل ونقل بین المللی کشورهای همسود تا خلیج فارس و اروپا کاسته می شود.

موافقت نامه اولیه احداث این خط آهن، در اردیبهشت 1386 در شهر «ترکمنباشی» بین رؤسای جمهور ترکمنستان و قزاقستان به امضا رسید.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :