Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 223480
تاریخ انتشار : 3 آبان 1396 11:51
تعداد بازدید : 217

درمان عفونت های استخوانی با سنتر نانوداربست های حاوی دارو

محققان ایرانی با همکاری پژوهشگران مالزی، موفق به سنتز نانوداربست های استخوانی شده اند به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ محققان دانشگاه های آزاد اسلامی واحد نجف آباد و تهران با همکاری پژوهشگرانی از کشور مالزی، موفق به سنتز نانوداربست های استخوانی شده اند که می توان از آن ها برای درمان عفونت های استخوانی بهره برد. این نانوداربست های آزمایشگاهی که حاوی دارو نیز هستند، از رشد و تکثیر باکتری های عامل عفونت های استخوانی جلوگیری می کنند.

  التهاب یا عفونت استخوان از جمله بیماری های خطرناکی است که اغلب در کودکان و نوجوانان بروز می کند. عامل این بیماری در 80 درصد موارد یک نوع باکتری است. عدم درمان به موقع این بیماری موجب فلج شدن، قطع عضو و در برخی اوقات مرگ بیمار می شود.
در برخی موارد، استفاده از آنتی بیوتیک ها و عمل جراحی می تواند تا حدودی این بیماری را مهار کند، اما در برخی موارد نیز این نوع اقدامات کارساز نیست. امروزه محققان به دنبال این هستند تا با به کارگیری هم زمان مهندسی بافت و فناوری نانو این بیماری شایع را درمان کنند.
دکتر حمیدرضا بخششی راد محقق دانشگاه آزاد نجف آباد، هدف از انجام طرح را تولید داربست های استخوانی حامل دارو جهت درمان عفونت های استخوانی عنوان کرد و افزود: در این پژوهش یک نوع داربست استخوانی با خواص مکانیکی بالا، خواص ضدمیکروبی و زیست سازگاری سنتز شده است که هم زمان قادر به رهاسازی دارو نیز هست. از این نانوداربست می توان به منظور بستری برای رشد استخوان و به اصطلاح مهندسی بافت استخوان بهره برد.
به گفته وی، این داربست ها هم اکنون با صرف هزینه های زیادی از خارج از کشور وارد می شود؛ بنابراین سنتز این گونه داربست ها در داخل کشور می تواند موجب صرفه جویی ارزی شده و در حالت بهتر صادرات را نیز به دنبال داشته باشد.
در ساختار نانوکامپوزیتی داربست استخوانی سنتز شده در این طرح، از داروی ونکومایسین استفاده شده است. این دارو قادر است با حمله به دیواره باکتری استافیلوکوک اورئوس، موجبات مرگ این باکتری را فراهم آورد. باکتری مذکور یکی از عوامل اصلی بروز عفونت و التهاب استخوان به شمار می رود.
عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد ادامه داد: نتایج رهاسازی دارو نشان می دهد که داروی ونکومایسین در مدت 24 ساعت رهاسازی کنترل شده ای را از خود بروز داده که این موضوع موجب شده که باکتری های استافیلوکوک اورئوس از بین بروند. همچنین استفاده از دابست های حاوی 3 درصد وزنی از داروی ونکومایسین، افزایش قابل ملاحظه ای در تعداد و رشد سلول های استخوان ساز را در پی داشته است.
این پژوهش حاصل تحقیقات دکتر حمیدرضا بخششی راد – عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد- ژینا حدیثی و مجید کاشفیان - دانشجویان مقطع دکترا و کارشناسی ارشد دانشگاه تهران- و علی اکبر نجفی نژاد-دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آبا- است. محققانی از دانشگاه صنعتی مالزی نیز در این تحقیق همکاری داشته اند. نتایج این کار در مجله Materials Letters با ضریب 2.572 (جلد 209، سال 2017، صفحات 369 تا 372 ) به چاپ رسیده است.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :