Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 223639
تاریخ انتشار : 7 آبان 1396 8:45
تعداد بازدید : 259

تولید برد مدار چاپی توسط محققان کشور

محققان ایرانی با تولید بردهای الکترونیکی و امکان تولید انواع فیبر مدار چاپی، بخشی از نیاز صنایع مختلف این محصولات را مرتفع می کنند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛ محققان ایرانی با تولید بردهای الکترونیکی و امکان تولید انواع فیبر مدار چاپی، بخشی از نیاز صنایع مختلف این محصولات را مرتفع می کنند.

 بابک پاک نهال مجری طرح تولید بردهای مدار چاپی با اشاره به اینکه بردهای الکترونیکی در زمره یکی از مهم ترین قطعات پرکاربرد در صنایع است، گفت: هر روز بر دامنه مصرف این قطعه پرکاربرد افزوده می شود به طوریکه می توان اینگونه گفت که مغز الکترونیکی هوشمند ماشین، دستگاه و یا یک فرآیند، بردهای الکترونیکی آن است.

وی در رابطه با مشخصات فنی طرح گفت: برد مدار چاپی به صفحاتی گفته می شود که حاوی قطعات الکترونیکی مختلفی بوده و ارتباط بین آنها به جهت انجام یک فرمان توسط خطوط مدارچاپی صورت می گیرد. روش ساخت مدارچاپی هم مانند سایر فرآیندهای چاپ دارای سه بخش است. بخش نخست پیش از چاپ بوده که شامل طراحی برد الکترونیکی و در نهایت تهیه فیلم یا فرم چاپی جهت ارائه به خط تولید است.

پاک نهال ادامه داد: مرحله بعدی چاپ است که شامل کلیه فرآیندهای تولید برد الکترونیکی با استفاده از فرم چاپی تهیه شده مطابق با طراحی است. ضمن اینکه در این مرحله سایر فرآیندهای صنعتی مانند فرآیندهای شیمیایی و مکانیکی و... جهت تکمیل پروسه تولید برد الکترونیکی به کمک روش های پیشرفته چاپ صنعتی می آید. 

وی تصریح کرد: مرحله پس از چاپ که مرحله آخر است در واقع جزء فرآیندهای تکمیل تولید برد الکترونیکی بوده که شامل مونتاژ، تست و ایزولاسیون قطعات الکترونیکی مورد نیاز بردهای الکترونیکی منطبق با طراحی های صورت گرفته است.

وی با بیان این موضوع که شرکت ما با تولید محصول با تکنولوژی پیشرفته، گامی فراتر برداشته و به یاری خدا به زودی در زمره شرکت های دانش بنیان قرار می گیرد، گفت: اکنون این مجموعه با توجه به سرمایه گذاری خود و همچنین حمایت صحا با فراهم آوردن ماشین آلات مجهز و ارائه کیفیتی ممتاز و نمونه یکی از بزرگ ترین کارخانه های صنعتی کشور در زمینه تولید بردهای الکترونیکی به شمار می آید.

پاک نهال عنوان کرد: از جمله فعالیت های این مجموعه شامل مشاوره، طراحی و اجرای خدمات چاپ بردهای الکترونیکی بر روی انواع مختلف ورق های خام با ضخامت های مس از ۱۸ میکرون تا ۱۰۵ میکرون به صورت پیوسته (روزانه) و میکرون های بالاتر به صورت ناپیوسته (موردی) مورد نیاز صنایع خودروِسازی، تجهیزات پزشکی، اتوماسیون صنعتی، نفت و گاز، خانه های هوشمند و صنایع روشنایی و الکترونیک عمومی به صورت تولید و مونتاژ انواع بردهای الکترونیکی تک لایه، دو لایه، چند لایه و فرکانس بالاست.

وی در رابطه با تسهیلات صندوق حمایت از صنایع الکترونیک عنوان کرد: خوشبختانه روند دریافت تسهیلات به گونه ای پیش رفت که در زمان کوتاهی ما را به اهدافمان نزدیک تر کرد.

پاک نهال افزود: با کمک تسهیلات صحا و با توجه به اهداف و طرح های جاری شرکت، فرآیند خرید ماشین آلات موردنظر تسهیل و به زودی با مزیت رقابتی که در بازارهای جهانی پیدا خواهیم کرد گامی بزرگ در زمینه صادرات نیز برخواهیم داشت و به یاری خدا میزان واردات محصول موردنظر در این صنعت را به طور قابل ملاحظه ای کاهش خواهیم داد.

وی بیان کرد: در جهت ارتقاء خط تولید می توانیم به جرات ادعا کنیم که تنها شرکتی در ایران هستیم که تا مرحله کنترل فرآیند به طور کاملا اتوماتیک فعالیت کرده و توانایی رقابت با شرکت های برتر دنیا را در این صنعت دارا هستیم. ضمن اینکه تولیدات ما ارزبری این محصول را کم کرده و می تواند با توجه به دو پارامتر کیفیت بخش قابل قبولی از نیاز تولیدکنندگان ایرانی را مرتفع کند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :