Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 223642
تاریخ انتشار : 7 آبان 1396 9:21
تعداد بازدید : 229

جوهر نانویی برای چاپ روی پارچه و شیشه تولید شد

جوهرهای تصعیدی با کاربرد در صنعت چاپ شیشه، سرامیک و پارچه با فناوری نانو تولید شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید نیمه صنعتی جوهرهای تصعیدی با کاربرد در صنعت چاپ شیشه، سرامیک و پارچه با فناوری نانو شدند.

 امیر رضوانی مقدم، مجری طرح با اشاره به قابلیت ایجاد شده برای چاپ تصویر دلخواه بر روی اجسام مصرفی یا تزیینی مانند لباس، قاب موبایل، لیوان و پازل گفت: این چاپ معمولا با استفاده از یک چاپگر رومیزی جوهرافشان و یک پرس حرارتی خیلی کوچک بدون نیاز به دستگاه های چاپ پیشرفته و بزرگ صنعتی انجام می گیرد.

وی با بیان اینکه این چاپگرها به راحتی در دسترس هستند و جوهرهایی که برای این منظور و داخل کارتریج آنها استفاده می شود، جوهر تصعیدی است، افزود: این جوهرها به راحتی توسط چاپگر روی سطح کاغذ چاپ شده و سطح کاغذ روی زمینه نهایی مورد نظر قرار گرفته و توسط پرس حرارتی در مدت زمان چند ثانیه به روی سطح منتقل می شود.

رضوانی مقدم با بیان اینکه جوهرهای تصعیدی موجود در کشور وارداتی است و قیمت بسیار بالایی دارد، یادآور شد: به همین دلیل در این طرح به توانایی تولید این جوهرها در داخل کشور دست یافتیم تا این محصول با کیفیت مناسب و قیمت کمتر در کشور تولید شود.

مجری طرح با اشاره به ضرورت اجرای این پروژه، گفت: قابلیت تولید داخل و صادرات کشورهای منطقه، کیفیت رنگی بالا، جلوگیری از گرفتگی هد چاپگر، پایداری بالا و سازگاری با محیط زیست از جمله مزیت های این طرح برای اجرا به شمار می رود.

این محقق از کاربرد فناوری نانو در ساخت این محصول خبر داد و خاطرنشان کرد: استفاده از این فناوری منجر به تولید جوهر با توزیع اندازه ذرات کم و میانگین اندازه ذرات در مقیاس نانومتری شده، ضمن آنکه پایداری این جوهرها را افزایش داده و به این ترتیب عمر بالا و پایداری طولانی مدت را به دنبال داشته است.

وی با اشاره به کاربردهای جوهرهای تصعیدی، خاطرنشان کرد: جوهرهای تصعیدی در صنعت چاپ برای چاپ انتقالی توسط یک سطح واسط و اعمال تصویر نهایی توسط پرس حرارتی مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد عمده این جوهرها در چاپ تصاویر دلخواه روی انواع سطوح پوشاک، سرامیک، شیشه، پلیمر، چوب و کاغذ است.

رضوانی، محصولات مشابه موجود در کشور را از کشورهای چین و کره دانست و گفت: این محصولات  قیمت تمام شده بالایی دارد، از این رو درصدد آمدیم با فناوری نانو جوهرهای تصعیدی را با قیمت کمتر و با کیفیت بالاتر به دست مصرف کننده برسانیم.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :