Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 223778
تاریخ انتشار : 8 آبان 1396 10:48
تعداد بازدید : 616

تبلور استعداد وتخصص جوانان ایرانی درتکنولوژی پِرِد/ سمیه عرب

فناوری پِرِد، شاهکار متخصصان ایرانی است که پس از ده سال تحقیق، به بهره برداری رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ چندی پیش متخصصان ایرانی اعلام کردند که به روش جدیدی برای تولید آهن اسفنجی دست یافته اند. این روش که از جدیدترین روش های احیای مستقیم به حساب می آید توسط متخصصان ایرانی در شرکت آلمانی ابداع و به نام پِرِد ثبت شده و بر اساس گفته های صاحب نظران ایده ساختار این فرآیند نزدیک به روش میدرکس است. (میدرکس تکنولوژی است که در کارخانه های تولید آهن اسفنجی از آن بهره گرفته می شد و حق ثبت آن متعلق به یک شرکت آمریکایی است.)
 
فرآیند احیای مستقیم پرد گندله های اکسید آهن را به آهن اسفنجی تبدیل می کند که برای فولاد سازی با کیفیت بالا مفید است. اکنون 4 طرح از 7 طرح فولادی کشور با پِرِد در حال ساخت است و ابداع این روش به استقلال هرچه بیشتر کشور در جهت تولید محصول استراتژیک فولاد کمک کرده و وابستگی ما را به واردات تکنولوژی در این حوزه کاهش می دهد.
 

تکنولوژی ایرانی پِرِد تبلور استعداد و تخصص جوانان ایرانی است

حسن کرباسچی مدیر عامل شرکت ام. ام. ای سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران اظهار کرد: تاکید سازمان های جهانی برای تولید فولاد از طریق کوره های قوس الکتریکی از یک طرف و هدف گذاری برای رسیدن به تولید 55 تولید فولاد در افق 1404 ما را بر آن داشت که تکنولوژی جدیدی را برای تولید آهن اسفنجی و افزایش ظرفیت تولید آهن از 25 میلیون تن در سال به 50 میلیون تن ابداع کنیم.

وی در ادامه افزود: متخصصان و مهندسان کارخانه های فولاد کشور که تجربیات زیادی را در این سال ها اندوخته اند، در شرکت دولتی ام. ام. ای دور هم جمع شدند و توانستند در طی ده سال به ابداع روش جدیدی در تولید آهن اسفنجی دست یابند.

کرباسچی تصریح کرد: اکنون چهار طرح تولید آهن اسفنجی کارخانه های فولاد شادگان، میانه، بافت، نیریز با تکنولوژی تولید آهن اسفنجی به روش ایرانی 'پِردِ' (PERED) یا در حال اجراست و یا مراحل آزمایشی خود را طی می کند.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه این تکنولوژی برای اولین بار اجرایی می شد، آمادگی داشتیم در عرصه عمل ایراداتی داشته باشد و فکر می کردیم 2 تا 3 ماه زمان برای به بهره برداری رسیدن آن لازم باشد، اما علی رغم همه نگرانی ها، زودتر از زمان متداول تکنولوژی های دیگر به محصول رسیدیم و در عین ناباوری در 24 ساعت به ثبات تولید با کیفیت 96 درصد دست یافتیم.

مدیرعامل شرکت ام. ام. ای سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران بیان کرد: تکنولوژی تولید آهن اسفنجی به روش ایرانی پِردِ، متناسب با اقلیم کشور و با استفاده از تجربیات محققان و متخصصان داخلی در زمینه احیا و در راستای اقتصاد مقاومتی با استفاده حداکثری از توان داخلی طراحی و در کشور آلمان ثبت جهانی شده است.

وی گفت: برای نخستین بار نیز دانش فنی تکنولوژی تولید آهن اسفنجی پرد برای تولید 300 هزار تن در سال به کشور چین صادر شد و با توجه به ثبت جهانی در اروپا و آسیا، از این پس هر شرکتی در هرجای دنیا بخواهد از این تکنولوژی برای تولید آهن اسفنجی استفاده کند ، باید هزینه های آن را به ایران بپردازند.

حسن کرباسچی اعلام کرد: با توجه به سیاست های جهانی تولید فولاد ، نیاز داخلی و رتبه یک بودن ایران در تولید آهن اسفنجی در جهان، تمام مولفه ها برای ظهور تکنولوژی پِرِد در ایران و کل جهان فراهم است و از سرمایه گذاران می خواهم که در این مرحله حساس به توسعه این تکنولوژی ایرانی کمک کنند.

وی ادامه داد: تکنولوژی پِرِد توان تولید از ظرفیت پایین 100 هزار تن تا ظرفیت مگاموتور را داراست و در هر جای دنیا هر پروژه ای به ما پیشنهاد شود به راحتی می توانیم آن را پوشش دهیم.

کرباسچی در پایان تاکید کرد: تمام تلاش خود را در جهت شناسایی و تکمیل نواقص پروژه پِرِد صورت می دهیم تا به زودی با دست پر وارد بازارهای جهانی شویم.

مزایای تکنولوژی پِرِد بیشمار است

مهدی کرباسیان رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران اظهار کرد: طرح فولاد میانه یکی از 7 طرح فولادی کشور است که برای اولین بار به روش ایرانی پِرِد در کشور راه اندازی می شود .

وی در ادامه افزود:کارخانه فولاد شادگان نیز تولید آزمایشی خود را براساس تکنولوژی پِرِد از اردیبهشت ماه 96 آغاز کرده است و امیدواریم به زودی این کارخانه نیز به طور رسمی افتتاح شود.

تفاوت طرح پِرِد با سایر طرح های تولید فولاد استفاده از تکنولوژی بهتر، سرمایه گذاری کمتر و صرفه جویی انرژی است و انتظار می رود این طرح را در کل ایران و حتی در دنیا توسعه دهیم.

پِرِد هزینه های تولید محصول را کاهش می دهد

عباس تفضلی، مدیرعامل شرکت فولاد شادگان اظهار کرد: راه اندازی طرح فولاد شادگان به صورت آزمایشی یکی از بزرگترین افتخارات صنعتی کشور است که با تکنولوژی  بومی پِرِد به سرانجام رسیده است.

وی با اعلام اینکه کارخانه تولید آهن اسفنجی شادگان با همکاری شرکت ام. ام. ای، فولاد خوزستان و با تلاش شبانه روزی متخصصان به بهره برداری رسیده است ، افزود: این کارخانه قادر است سالانه 800 هزار تن آهن اسفنجی تولید و در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد.

تفضلی در خاتمه تصریح کرد: علی رغم نو بودن این روشِ تولید آهن اسفنجی ، مشکلات آن بسیار کم است و در مقایسه با روش های قدیمی، در عین حال که از هزینه های تولید می کاهد کالای باکیفیت تری تولید می کند.

تکنولوژی ایرانی پِرِد، هزینه های فولادسازی را کاهش می دهد

رسول احمدزاده مدیرعامل فولاد میانه اظهار کرد: طرح فولاد میانه یکی از 8 طرح فولادی کشور است که بعد از فولاد سپیدشت افتتاح شد.

وی با توضیح درمورد خصوصیات فنی پروژه فولاد میانه،گفت: یکی از ویژگی های این طرح، احداث کارخانه در مساحت محدود بوده که این امر موجب صرفه جویی در هزینه ها و میزان سرمایه گذاری لازم برای اجرای پروژه شده است.

احمدزاده همچنین تاکید کرد: نکته مهم دیگر در مورد کارخانه فولاد میانه ، استفاده از ظرفیت های بومی در احداث و اجرای آن بود، تا جاییکه از حداکثر توان شرکت های داخل استان استفاده شده است.

مدیرعامل فولاد میانه تصریح کرد: در کارخانه فولاد میانه از تکنولوژی تمام ایرانی پِرِد استفاده شده است. پرد روش بهینه سازی شده برای تولید آهن اسفنجی است که موجب کاهش هزینه های مصرف برای تولید سنگ آهن ، بالا رفتن راندمان، اثرات مخرب زیست محیطی کمتر و تولید محصول با کیفیت تر در این کارخانه می شود.

وی در خاتمه گفت: انتظار می رود با تکمیل زنجیره فولادسازی احیا و نورد در مجموعه فولادسازی میانه در آینده نزدیک، شاهد اشتغالزایی هرچه بیشتر در سطح استان باشیم.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :