Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 229129
تاریخ انتشار : 6 دی 1396 11:25
تعداد بازدید : 122

ایران در ردیف 25 کشور نخست حوزه ایمپلنت مغزی قرار گرفت

مدیر کارگروه ایمپلنت های مغزی ستاد علوم و فن آوری های شناختی اعلام کرد: با حمایت های ستاد علوم شناختی، جمهوری اسلامی ایران در ردیف 25 کشور برتر و فعال در حوزه ایمپلنت های مغزی قرار گرفته است.
به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر حسین مقامی با بیان این که سیستم های ایمپلنت مغزی با کاربردهای متفاوت در حوزه های پزشکی، توانبخشی، بازتوانی و نظامی مورد استفاده قرار می گیرد، افزود: لذا در حوزه پزشکی می توان از این سیستم و با تحریک عمقی مغز، بیماری پارکینسون را درمان کرد.
وی با اشاره به این که سیستم ایمپلنت مغزی در ردیف یکی از حوزه ها برتر دانشی جای دارد، گفت: ایران در حال حاضر شش دهم درصد از تولید علم این حوزه در یک دهه اخیر در سطح جهان را به خود اختصاص داده و براساس آمارهای جهانی، کشورمان جزء 25 کشور اول و فعال در حوزه ایمپلنت های مغزی است.
دکتر مقامی خاطرنشان کرد: سیستم های ایمپلنت مغزی که از بخش های مختلفی تشکیل شده، وظیفه ثبت سیگنال های عصبی و یا تحریک سلول های عصبی را بر عهده دارد و در تماس با سطح مغز و با دریافت سیگنال های دریافتی و ارسال آن به محیط خارج از مغز، امکان پردازش سیگنال های دریافتی و استخراج اطلاعات مورد نیاز از آن ها را فراهم می کنند.
وی با بیان این که یکی از اهداف ستاد علوم شناختی تشویق محققان برای فعالیت در حوزه های پژوهشی ایمپلنت مغزی است، گفت: در جهت تحقق این هدف، کمیته علمی متشکل از اساتید مجرب و فعال در این حوزه ایجاد شده است.
فنآوری تحریک عمقی مغز، برای معالجه بیماری هایی همچون پارکینسون کاربرد دارد و پروژه تولید الکترودها و باطری سیستم تحریک عمقی مغزی یکی از برنامه های مورد حمایت ستاد علوم شناختی می باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :