Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 229378
تاریخ انتشار : 9 دی 1396 12:33
تعداد بازدید : 96

معجزه باغدار ایرانی؛ تولید سیب ۱۰ برابر متوسط کشور

برداشت ۱۶۸ تن در هکتار، یعنی ۱۰ برابر متوسط تولید کشوری

به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری تسنیم، اسکندر زند معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی امروز در نشست خبری به مناسبت معرفی سی و دومین نمونه های بخش کشاورزی اظهار کرد: این مراسم روز دوشنبه هفته جاری با حضور مقامات کشوری در محل مرکز همایشهای صدا و سیما برگزار می شود.

وی افزود: هدف از برگزاری این همایش ارج نهادن به تلاش کشاورزان و ایجاد فرصت و زمینه مناسب برای طرح مشکلات آنها با مسئولان است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: معطوف نمودن نظر مسئولان و ترغیب به سرمایه گذاری در بخش کشاورزی از جمله دستاوردهایی است که در این مراسم محقق می شود.

زند تصریح کرد:نمونه های بخش کشاورزی  در زیر بخش هایی مانند شیلات، باغبانی، ترویج آموزش، خاک و آبخیزداری انتخاب شده اند که علاوه بر شرایط عمومی داری  شرایط اختصاصی و ویژگی هایی هستند که جزئیات آن در کتابی چاپ شده و در اختیار فعالین بخش کشاورزی قرار می گیرد.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: رعایت اصل بهره وری، مصرف بهینه از انرژی و آب، رعایت کامل جنبه های زیست محیطی و توجه به توسعه پایدار کمی و کیفی محصول، مشارکت و انتقال دانش به کشاورزان دیگر و توجه به کاهش ضایعات، ایجاد ارزش افزوده بیشتر و رعایت استانداردها در تولید از شاخص هایی بوده که بر این اساس کمیته های تعیین نمونه های بخش کشاوزی برای انتخاب نمونه ها در نظر داشته اند.

زند گفت: 1336 پرونده از داوطلب شرکت در این دوره از انتخابات نمونه های بخش کشاورزی دریافت شده است که 78 درصد آنها مربوط به مردان و 13 درصد مربوط به زنان است. کوچکترین نمونه انتخاب شده سال 95 دارای 30 سال سن و بزرگترین آنها 86 سال سن دارد.

وی با اشاره به افزایش شاخه های کشاورزان نمونه یادآور شد: در سال گذشته نمونه های بخش کشاورزی در 102 رشته انتخاب شدند که این رقم در سال جاری با افزایش رشته ها به 153 مورد، رسیده است.

متوسط تولید گندم کار نمونه 3 به برابر متوسط کشوری است

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به رشته های برگزیده شده در سال جاری گفت: در حوزه زراعت 20 نفر، در حوزه دام و عشایر 19 نفر، شیلات 7 نفر، آب و خاک و صنایع 28 نفر، ترویج 13 نفر و تشکل ها 10 نفر، آبخیزداری 15 نفر، امور اراضی 3 نفر و باغبانی 37 نفر انتخاب شده اند.

زند یادآور شد: 75 درصد از نمونه های انتخاب شده بخش کشاورزی دارای مدرک تحصیلی دیپلم و بالاتر بوده است که این امر نشاندهنده تاثیر دانش و اطلاعات فنی کشاورزان در بهبود عملکرد آنهاست.

وی با اشاره به عملکردهای شاخص کشاورزان نمونه در سال 1395 که در هفته جاری از آنها تقدیر به عمل می آید گفت: میانگین عملکرد کشاورز گندمکار آبی کشور حدود 13 تن در هکتار بوده است که متوسط عملکرد تولید گندم آبی در کشورمان 3.5 تن است و این کشاورز از ارقام داخلی برای تولید خود استفاده کرده و تولیدی 3 برابر متوسط عملکرد کشوری داشته است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه جوکار نمونه کشور نیز از ارقام داخلی بهمن و سرارود استفاده کرده است گفت: عملکرد جوکار نمونه کشور نیز 8.8 تن در هکتار بوده است و جوکار ما در بخش دیم نیز عملکرد 5 تن در هکتار را داشته است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از نمونه های شاخص بخش باغبانی برداشت 168 تن در هکتار از یک باغ سیب است که متوسط عملکرد کشوری ما در این بخش 16 تا 17 تن در هکتار است که نامبرده 10 برابر متوسط تولید داخلی برداشت شده است.

زند افزود: تولید انار کشاورز نمونه نیز 95 تن در هکتار بوده که 7 برابر عملکرد متوسط داخلی در کشور است.

وی با بیان اینکه تمام نمونه های بخش کشاورزی تمام شاخص های مورد نظر ما رو رعایت کرده اند و در برخی موارد تولیدات دیگران از آنها بیشتر بوده اما به دلیل اینکه استاندارد های ما را رعایت نکرده و انتخاب نشده اند تصریح: برنجکار نمونه سال 95 نیز حدود 11 تن در هکتار با رقم شیرودی انتخاب شده است.

معاون وزیر جهادکشاورزی در پاسخ به این سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه چرا درسال های گذشته همواره از لزوم انتقال دانش و تجربیات کشاورزان نمونه صحبت شده اما به درستی به بدنه بخش کشاورزی انتقال نیافته است و تفاوت معناداری میان عملکرد نمونه های بخش کشاورزی با دیگر کشاورزان وجود دارد گفت:  برای انتقال دست آورد ها و تجربیات کشاورزان نمونه به بدنه بخش کشاورزی،کانون های یادگیری توسط کشاورزان نمونه ایجاد شده است که نقش موثری در انتقال تجربیات نمونه ها به بخش کشاورزی دارند اما تعداد آنها کم است و همه نمونه ها تمایل به همکاری در این ارتباط ندارند.

وی افزود: در این راستا تا به امروز 260 کانون اصلی یادگیری، توسط نمونه های بخش کشاورزی و هزار و 700 سایت الگویی ایجاد شده است که امیداریم این تعداد در سال جاری افزایش داشته باشد.

زند در پاسخ به سوال دیگر تسنیم در باره مشوق های دولت برای ترغیب کشاورزان نمونه برای انتقال تجربیات خود به بدنه کشاورزی کشور گفت: نمونه های که به این کار مبادرت وزرند برای انتخاب در دور بعدی امتیاز دارند اما مشوق های مالی در این باره در نظر گرفته نشده است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی درباره جوایز انتخاب نمونه های بخش کشاورزی نیز گفت: جوایز کشاورزان در قالب ارائه تسهیلاتی توسط بانک کشاورزی پرداخت می شود که از جزئیات آن اطلاعی نداریم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :