Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 230123
تاریخ انتشار : 17 دی 1396 13:27
تعداد بازدید : 70

رشد ۳۳ درصدی تعداد پژوهشگران پراستناد کشور در جهان

اطلاعات مستخرج از پایگاه شاخص های اساسی علم آی.اس.آی نشان می دهد که تعداد پژوهشگران یک درصد برتر (پراستناد) ایران در سطح بین المللی از ابتدای سال ۲۰۱۷ تاکنون از ۲۲۸ نفر به ۳۰۳ نفر، معادل ۳۳ درصد افزایش یافته است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: اطلاعات مستخرج از پایگاه شاخص های اساسی علم آی.اس.آی (ISI-ESI) نشان می دهد که تعداد پژوهشگران یک درصد برتر (پراستناد) ایران در سطح بین المللی از ابتدای سال ۲۰۱۷ تاکنون از ۲۲۸ نفر به ۳۰۳ نفر، معادل ۳۳ درصد افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، دکتر مسعود برومند اظهار کرد: ۲۳۴ نفر از پژوهشگران برتر ایران، در دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ۵۳ نفر وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش عالی، یک پژوهشگر برتر متعلق به پژوهشگاهی وابسته به جهاد کشاورزی و یک پژوهشگر برتر دیگر وابسته به پژوهشگاهی در وزارت نفت است. همچنین دانشگاه های آزاد اسلامی نیز ۱۴ پژوهشگر یک درصد برتر دارند.

وی افزود: حدود ۴۰ درصد از پژوهشگران یک درصد برتر کشور در رشته های مهندسی و حدود ۱۸ درصد آنها در حوزه شیمی قرار دارند و بیش از ۷۷ درصد پژوهشگران یک درصد برتر بین المللی کشور وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نزدیک به ۱۸ درصد وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نزدیک به ۵ درصد وابسته به دانشگاه های آزاد اسلامی و نزدیک به یک درصد آنها وابسته به سایر وزارتخانه ها هستند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تصریح کرد: از سال ۲۰۱۶ متوسط استناد نرمال شده مقالات بین المللی کشور افزایش یافته و به سطح میانگین دنیا رسیده است. به عبارت دیگر قبل از ۲۰۱۶ اثرگذاری (کیفیت) تحقیقات کشور کمتر از میانگین بین المللی بود. مطابق با اهداف برنامه ششم توسعه متوسط استناد نرمال شده مقالات کشور باید ۸۰ درصد فراتر از میانگین بین المللی باشد. به علاوه، سهم ایران از مقالات یک درصد برتر دنیا به ۲ درصد نزدیک می شود. مقادیر این شاخص ها حاکی از آنند که رویکرد پژوهشگران ایران به سمت انجام تحقیقات اثرگذارتر یا کیفی سازی پژوهش هاست، با این وجود، سهم ما از پژوهشگران یک درصد برتر پراستناد دنیا حدود ۰.۲ درصد است؛ رقمی که هنوز با سهم ما از کمیت تولید علم دنیا همخوانی ندارد که باید برای آن برنامه ریزی شود.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :