Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 230641
تاریخ انتشار : 22 دی 1396 20:32
تعداد بازدید : 154

شناسایی یون رادیواکتیو در منابع آب با چشم غیرمسلح/اندازه گیری آلایندگی آب در کمترین زمان

پژوهشگران کشور روشی را ارائه کردند که بدون نیاز به دستگاه های پیشرفته آزمایشگاهی و تنها با چشم غیر مسلح نوعی از آلایندگی آب ها را اندازه گیری می کند.

محمد بهبهانی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: امروزه مهندسان محیط زیست و صنایع غذایی برای کنترل کیفیت و مجاز بودن غلظت فلزات سنگین و سموم در نمونه های غذایی و محیط زیستی، نیاز به روش های جداسازی کارا و موثر برای استخراج یون ها و مواد در مقادیر کم از ماتریکس های نمونه دارند. علاوه بر آن شرکت های دارویی و کارشناسان علوم جنایی برای شناسایی داروها در نمونه های بیولوژیکی بدن مانند خون و ادرار نیاز به روش های جداسازی موثر دارند.

وی از ارائه روش های نوین در این زمینه خبر داد و یادآور شد: در این مطالعات که با عنوان "شناسایی و اندازه گیری مقادیر کم فلزات سنگین، سموم و داروها در نمونه های زیست محیطی با روش های نوین استخراج" اجرایی شد، راهکارهایی برای رفع چالش شناسایی مقادیر کم سموم ارائه دادیم.

مجری طرح با تاکید بر اینکه در این پژوهش از روش های نوین جداسازی بهره گرفتیم، ادامه داد: در این روش ها از نانو مواد جدیدی چون نانو ذرات پلیمر قالب مولکولی و یونی، نانوذرات مغناطیسی و ماتریکس های پیچیده بیولوژیکی، محیط زیستی و غذایی استفاده شده است.

بهبهانی، هدف از انجام این تحقیقات را ارائه حسگر چشمی دانست که به کمک نانوذرات یون اورانیل را شناسایی می کند و ادامه داد: با استفاده از نانوذره پلیمری سنتز شده در این طرح، می توان به ساده ترین و سریع ترین شکل ممکن و با چشم غیرمسلح از وجود یون اورانیل در محلول آبی مطلع شد.

به گفته وی، با بهره گیری از این روش، هزینه انجام آنالیز کاهش می یابد؛ ضمن آنکه نیازی به انتقال نمونه به آزمایشگاه نیست و فرایند را می توان در محل انجام داد.

بهبهانی، سنتز و مهندسی نانو ذرات پلیمری را از دستاوردهای این پژوهش نام برد و گفت: ساختار این نانوذرات به نحوی است که هنگام برهمکنش با یون اورانیل، تغییر رنگ می دهد و بدین صورت می توان از تغییر رنگ، غلظت یون مذکور را تشخیص داد؛ به دلیل سطح زیاد نانوذرات، برهمکنش یون اورانیل و این پلیمر در زمان کوتاهی اتفاق می افتد و این موضوع سبب می شود که شناسایی در زمان کوتاهی صورت بگیرد.

وی در رابطه با نحوه انجام این طرح گفت: پلیمر تولید شده تحت شرایط بهینه و با استفاده از روش پلیمریزاسیون رسوبی سنتز شد، به نحوی که با جذب مقادیر مختلف یون اورانیل، رنگ آن از زرد تا بنفش تغییر می کند. 

بهبهانی با بیان اینکه جداسازی فلزات سنگین، سموم و داروها در نمونه های زیستی در این طرح با چشم غیر مسلح و بدون نیاز به دستگاه های پیشرفته انجام می شود، یادآور شد: در این طرح از نانو ذرات مغناطیسی پلیمر قالب مولکولی برای جداسازی داروی "لاماتروژوین" در نمونه های ادرار و خون به منظور کنترل غلطت دارو در بدن بهره بردیم.

به گفته این محقق داروی "لاماتروژوین" (Lamotrigine) یک داروی ضد افسردگی است که برای درمان افسردگی استفاده می شود.

وی یادآور شد: با استفاده از این نانومواد همچنین توانستیم برای ساخت نانوسنسورهای موثر برای جداسازی گزینش پذیر و شناسایی الکتروشیمیایی نمونه های یاد شده در ماتریکس های پیچیده استفاده کنیم.

بهبهانی با اشاره به یافته های این تحقیقات، خاطر نشان کرد: با استفاده از روش ارائه شده ماده ای طراحی کردیم که به صورت گزینش پذیر، یون "اورانیل" را از محیط جداسازی کرده و با تغییر رنگ واضح آلودگی احتمالی اورانیل را در کمترین زمان ممکن مشخص می کند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، اورانیوم یک عنصر رادیواکتیو است که به طور طبیعی در طبیعت موجود است. قرار گرفتن در معرض اورانیوم تأثیرات مخربی را بر سلامت انسان می گذارد. اورانیوم یکی از منابع اصلی انرژی هسته ای است.

اورانیوم دارای اشکال مختلفی در محلول های آبی است. قابل حل ترین شکل اورانیوم، یون اورانیل است. بیشینه غلظت مجاز یون اورانیل در آب آشامیدنی ۷-۱۰*۱/۳ مول بر لیتر است. بنابراین دسترسی به روشی که مقادیر بسیار اندک یون اورانیل را در محلول های آبی تعیین کند، از لحاظ زیست محیطی ضروری به نظر می رسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :