Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 231036
تاریخ انتشار : 26 دی 1396 10:57
تعداد بازدید : 240

نام پنج معمار ایرانی در فهرست معماران تأثیرگذار خاورمیانه

معتبرترین نشریات بین المللی معماری خاورمیانه در شماره سال جدید خود اقدام به معرفی فهرستی از اثرگذارترین معماران منطقه کردند که در آن، نام ۵ معمار ایرانی به چشم می خورد.
به گزارش خبرنگار مهر، مجله «آرشیتکت» (Architect) و سایت «دیزاین مِنا» (Designmena) زیرمجموعه نشریه itp که ۷۵ مجله در زیرمجموعه خود دارد، از معتبرترین نشریات بین المللی معماری منطقه، هر سال پس از برگزاری جایزه معمار خاورمیانه، در اولین شماره سال جدید خود اقدام به معرفی فهرستی از اثرگذارترین معماران منطقه می کند، که در فهرست سال ۲۰۱۸ این مجله نام ۵ معمار ایرانی به چشم می خورد.

امیرحسین حاجی زاده، آرش غلامعلی طهرانی، بهزاد اتابکی، کورش حاجی زاده و محمد خاوریان (به ترتیب حروف الفبا) معماران ایرانی حاضر در این لیست هستند، که همگی به خاطر احترام به فرهنگ و تاریخ بومی خود، معماری زمینه گرا و تلاش جهت احیای ریشه های معماری ایرانی انتخاب و برگزیده شده اند.

سردبیر مجله آرشیتکت، در یادداشت ابتدایی این شماره از مجله ضمن انتقاد به روند شتاب زده و تجاری ساختمان سازی در شهرهای نوپای منطقه خلیج فارس، در باب معیارهای انتخاب افراد این لیست چنین توضیح داده است: « ۵۰  اسم در این لیست وجود دارد که همگی تلاش کرده اند تا اثری زمینه گرا خلق کنند. آن ها سایت پروژه هایشان را تحلیل کرده، فرهنگ قابل احترام شان را تحقیق  و قصد کرده اند تا پروژه هایی ارائه دهند که مناسب منظر آن باشد. به نظر ساده تر از چیزی است که هست؛ ولی سال ها با ساختمان هایی سپری شد که فاقد این نشانه ها هستند، اما در یک یا دو سال اخیر چرخشی آهسته شکل گرفته است و من انتظار دارم تا در دوازده ماه آینده قدم های صادقانه تری ببینم.»

ما برای تحقیق لیست «چه کسی چه کسی است؟ : (Who’s Who) تلاش و وقت بسیاری صرف و با نامزدهای این لیست گفت وگو کردیم. معماران منطقه دوباره فعالانه به فکر افتاده اند و من از دیدن این موضوع خرسندم.»

این افراد همچنین در «جایزه معمار خاورمیانه» امسال نیز به همراه چند معمار ایرانی دیگر، جزو منتخبین این جشنواره بین المللی بوده اند.

کورش حاجی زاده و امیرحسین حاجی زاده برنده جایزه پروژه مفهومی سال خاورمیانه و منتخب جایزه دفتر معماری سال  (زیر ۱۰۰ نفر پرسنل)؛ آرش غلامعلی طهرانی منتخب دریافت سه جایزۀ پروژه فرهنگی سال، پروژه عمومی سال و پروژه تجاری سال؛ بهزاد اتابکی منتخب دریافت جایزه معمار سال و محمد خاوریان منتخب دریافت جایزه معمار جوان سال بوده اند. همچنین یادآور می شویم، کورش حاجی زاده برای پنجمین سال متوالی است که از سال ۲۰۱۴ و پس از کسب عنوان «معمار سال خاورمیانه ۲۰۱۳» در این لیست حضور دارد.

از جمله معمارانی که سال های گذشته در این لیست بوده اند می توان به علیرضا تغابنی، رضا مفاخر و فرشاد کازرونی اشاره کرد.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :